З початку року на порушення мовного законодавства поскаржилися понад 600 разів

Джерело: Уповноважений із захисту державної мови

У першому кварталі 2025 року (з січня по березень) на адресу Уповноваженого із захисту державної мови Тараса Кременя надійшло 646 звернень щодо порушення мовного законодавства.

Найбільше повідомлень надійшло з Києва (261 звернення), Одеської (84), Харківської (71), Дніпропетровської (69), Київської та Донецької (по 22) областей.

Сфера обслуговування й надалі залишається однією з найчутливіших. Так, від початку 2025 року надійшло 307 скарг щодо порушення мовного Закону в тій царині. 175 звернень стосувалось інтернет-представництв (відсутня українськомовна версія вебсайтів або завантажується за замовчуванням версія недержавною мовою за наявності українськомовної); 104 – щодо надання послуг і 28 – щодо інформації про товари та послуги.

Зберігається проблема щодо дотримання вимог мовного законодавства у сфері інформації для загального ознайомлення та зовнішньої реклами. Протягом січня-березня надійшло 128 звернень, з яких 67 – з Києва.

Щодо сфери освіти, до Уповноваженого надійшло 54 звернення про порушення законодавства педагогічними та науково-педагогічними працівниками закладів дошкільної, позашкільної, загальної середньої та вищої освіти. Є скарги і щодо освіти дорослих. Найбільше звернень стосувалось університетів (17).

Були й скарги щодо порушень у сферах культури (32), медіа (30), органів влади (29) та охорони здоров’я (27).

Тарас Кремінь зауважив, що проблеми з дотриманням мовного законодавства існують по всій Україні, але найбільше їх у столиці та містах-мільйонниках — Одесі, Харкові та Дніпрі:

“Столиця — стабільний лідер за кількістю скарг. Це вказує на необхідність з боку міської влади посилити контроль за виконанням мовного закону. Ще в квітні 2023 року Київрада затвердила Концепцію ствердження української мови в усіх сферах суспільного життя столиці на 2023-2025 роки, але далі справи не пішли. Чим більше дієвих ініціатив, які посилюють механізми утвердження державної мови, тим сильніше Закон. Закликаю місцеву владу бути наступальними в питаннях захисту мовних прав громадян України”, – зазначив він.

  • У місті Снятин Івано-Франківської області між двома жінками сталась перепалка через те, що одна з них зробила зауваження іншій щодо музики російською мовою.

Президент Литви Гітанас Науседа заявив, що де-юре визнання російського контролю над Кримом може стати “бомбою уповільненої дії”.

У 2025 році Україна очікує понад 39 мільярдів доларів бюджетної підтримки. Надходження цих коштів підтверджено партнерами.

У Києві жінка танцювала на балконі житлового комплексу під російську музику в День жалоби за загиблими внаслідок російського нападу 24 квітня. Її притягнули до адміністративної відповідальності.

У застосунку “Армія+” запустили новий навчальний курс про фінансову грамотність для військових.

Уряд Китаю розглядає можливість призупинення дії 125% тарифу на деякі види американського імпорту, оскільки економічні витрати від торговельної війни “око за око” значно впливають на певні галузі промисловості.