З російського полону врятували 205 українців

Джерело: Володимир Зеленський, КШППВ, Дмитро Лубінець

З російського полону повернулися 205 українців, серед них воїни ЗСУ, Нацгвардії та прикордонники. Це перший етап обміну “1000 на 1000”.

“Серед звільнених рядові, сержанти та офіцери. Більшість із них перебували в російському полоні ще з 2022 року. Захищали Україну в Маріуполі і “Азовсталь”, на Донецькому, Луганському, Харківському, Херсонському, Запорізькому, Сумському, Київському напрямках та ЧАЕС”, – повідомив президент Володимир Зеленський.

У Координаційному штабі підкреслюють, що практично усі звільнені сьогодні військовослужбовці пробули в полоні 4 роки.

Більшість з них були поневолені під час оборони Маріуполя. Саме тривалість перебування в полоні є ключовим принципом формування списків обмінів “1000 на 1000“, – йдеться в повідомленні.

Наймолодшому звільненому оборонцю виповнився 21 рік, найстаршому – 62 роки.

Двоє повернутих сьогодні святкують день народження: їм 40 та 36 років. 21 захисник мав або зовсім скоро матиме день народження у травні. Серед повернутих є 5 однофамільців.

Омбудсман Дмитро Лубінець повідомив, що 95% повернутих сьогодні потрапили у полон у 2022 році (193 захисники з 205). Серед звільнених є військовослужбовці “Азову”.Вдалося повернути також оборонця, який був засуджений у Росії та помилуваний.

Багато звільнених українців повертаються із серйозними травмами, підірваним здоров’ям та важкими психологічними наслідками. Є ті захисники, яких евакуювали з “Азовсталі” пораненими“, – заявив Лубінець.

Визволених оборонців доправлять до медичних центрів для проходження всіх необхідних обстежень, подальшого лікування та медичної реабілітації. Вони будуть забезпечені необхідною допомогою, отримають документи та належні грошові виплати.

Уповноважена з прав людини у ЄС Тереза Аньїнью почала розслідування проти президентки Єврокомісії Урсули фон дер Ляєн через закритий час з президентом України Володимиром Зеленським та іншими європейськими лідерами.

Велика Британія розглядає можливість продажу російської нафти, яка перебуває на борту затриманого танкера Smyrtos.

Російські окупанти атакували залізницю у двох областях України. Є жертва.

Російські окупанти завдали повторного удару по вогнеборцях у Глухівській громаді на Сумщині під час гасіння пожежі, що виникла після ворожої атаки на складське приміщення.

Російські окупанти безпілотником атакували медзаклад у Слов’янську на Донеччині.