За хакерською атакою на «Київстар» можуть стояти спецслужби РФ – СБУ
Джерело: пресслужба СБУ
12 грудня Служба безпеки України відкрила кримінальне провадження за фактом кібератаки на одного із національних операторів мобільного зв’язку “Київстар”. Відповідальними за хакерську атаку можуть бути ворожі спецслужби.
Після виникнення інциденту в офіси компанії виїхала оперативно-слідча група СБУ, яка документує всі обставини атаки.
За місцем події працюють кіберфахівці, котрі надають допомогу співробітникам “Київстар” і координують зусилля всіх державних установ для якнайшвидшого відновлення мережі.
Кримінальне провадження відкрили за вісьмома статтями ККУ:
- ст. 361 (несанкціоноване втручання в роботу інформаційних (автоматизованих), електронних комунікаційних, інформаційно-комунікаційних систем, електронних комунікаційних мереж);
- ст. 361-1 (створення з метою протиправного використання, розповсюдження або збуту шкідливих програмних чи технічних засобів, а також їх розповсюдження або збут);
- ст. 110 (посягання на територіальну цілісність і недоторканність України);
- ст. 111 (державна зрада);
- ст. 113 (диверсія);
- ст. 437 (планування, підготовка, розв’язування та ведення агресивної війни);
- ст. 438 (порушення законів та звичаїв війни);
- ст. 255 (створення, керівництво злочинною спільнотою або злочинною організацією, а також участь у ній).
Зауважується, що одна з версій, яку нині досліджують слідчі, – за цією атакою можуть стояти спецслужби РФ.
Станом на вечір 12 грудня, у компанії повідомили, що частково відновили роботу послуг фіксованого зв’язку.
Наголошується, що фахівці компанії працюють над відновленням інших послуг і зроблять усе можливе, щоб остаточно завершити цю роботу протягом 13 грудня. Відновлення сервісів може відбуватись поступово, про що повідомлятимуть додатково.
Зранку 12 грудня у “Київстарі” стався масштабний збій, через який абоненти не можуть перейти на інших операторів у внутрішньому роумінгу. Проблема вплинула на інші сервіси та нацроумінг.
- Співзасновник Monobank Олег Гороховський повідомив про масовану DDoS-атаку на банк.
- Фахівець Урядової команди реагування на комп’ютерні надзвичайні події України CERT-UA Назар Тимошик заявив, що наступного року Україна має бути готовою до більш складних кібератак з боку російського агресора, серед іншого – із застосуванням штучного інтелекту.
- Команда реагування на надзвичайні ситуації пов’язані з комп’ютерами в Україні зафіксувала, що в період з січня 2022 року по вересень 2023 року Росія здійснила проти України 4000 кібератак.
- У Київській міській державній адміністрації повідомили, що збій у роботі “Київстару” не впливає на систему оповіщення про повітряну тривогу у столиці.
- Начальник служби зв’язків з громадськістю командування Сухопутних військ ЗСУ підполковник Володимир Фітьо запевнив, що збій у роботі мобільного оператора “Київстар” не вплинув на дії українських військовослужбовців.
Міністр закордонних справ Андрій Сибіга зустрівся з тимчасово повіреною у справах США в Україні Джулі Девіс з нагоди завершення її дипломатичної місії.
Міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський вважає, що переговори між Україною та Росією щодо врегулювання війни мають відбуватися без посередників.
У тимчасово окупованому Севастополі вже кілька днів спостерігаються перебої в роботі громадського транспорту через нестачу пального.
Російські окупанти продовжують мілітаризацію молоді на тимчасово окупованій Луганщині. У літніх таборах вони навчають підлітків із луганського осередку центру військово-спортивної підготовки “Воїн”, приділяючи особливу увагу юнакам віком 16–17 років.
Російські окупанти безпілотниками атакували Чернігів. Унаслідок ударів постраждали двоє людей.