Замороження фінансування США загрожує розслідуванням воєнних злочинів Росії в Україні
Джерело: Reuters
Замороження зовнішнього фінансування адміністрацією Трампа почало впливати на міжнародні зусилля щодо притягнення Росії до відповідальності за воєнні злочини в Україні, повідомляє Reuters із посиланням на вісім джерел та український документ.
З моменту повномасштабного вторгнення РФ у лютому 2022 року в Україні відкрили понад 140 тисяч справ про воєнні злочини РФ. Війна забрала життя десятків тисяч осіб, знищила великі території та залишила глибокі ментальні й фізичні травми. Росія систематично заперечує воєнні злочини своїх військових.
Серед ініціатив, які фінансували США, була група Atrocity Crimes Advisory Group for Ukraine (ACA), що надавала українським органам влади експертну допомогу та контроль у розслідуванні злочинів. Київ отримував схвалення від західних партнерів за те, що веде розслідування навіть під час війни.
Під загрозою перебувають шість проєктів Генеральної прокуратури України, фінансованих США, загальною вартістю $89 мільйонів. Принаймні п’ять із них уже втратили фінансування, що призвело до затримок у виплатах. Ці ініціативи стосувалися збереження доказів з поля бою, боротьби з корупцією та реформи судової системи.
Два проєкти фінансувалися USAID, три – Бюро з міжнародного контролю за наркотиками та правоохоронною діяльністю, а ще один напряму підтримувався Держдепартаментом США. Згідно з документом, $47 мільйонів виділили саме на розслідування воєнних злочинів.
Хоча ці програми не впливають безпосередньо на оборону України, їхні прихильники вважають, що вони мають ключову роль у документуванні воєнних злочинів під час найбільшого збройного протистояння в Європі з часів Другої світової війни.
Наслідки замороження фінансування для цих програм раніше не розголошувалися. Майже всі джерела поділилися інформацією анонімно з огляду на чутливість питання.
Додамо, перебуваючи з візитом в Україні, Жозеп Боррель відвідав село Ягідне на Чернігівщині, котре постраждало від окупації російськими військами. Боррель нагадав, що у Ягідному росіяни місяць утримували 370 жителів села у підвалі маленької школи на 170 м2. І додав, що подія є нагадуванням усім у Європі про жахіття російської окупації.
Також Боррель закликав Захід допомогти Україні досягти справедливого та міцного миру, який включає відповідальність. І зауважив, що наразі вже зареєстровано 140 000 випадків воєнних злочинів РФ.
- 7 лютого окружний суддя США Карл Ніколс, якого призначив президент Дональд Трамп, постановив тимчасово зупинити рішення про звільнення та відправлення у відпустку тисячі співробітників Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).
- Вашингтон працює над тим, щоб визначити програми Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), які й надалі отримуватимуть фінансування.
- Білий дім опублікував інформацію, куди витрачало кошти Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) звинувативши відомство у “безглуздих” та “зловмисних” витратах.
Президент США Дональд Трамп вперше планує передати Україні зброю, використовуючи президентські повноваження, якими активно користувався його попередник – Джо Байден, інформують обізнані джерела.
10 липня президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн у Римі оголосила про підписання нового пакету угод на €2,3 млрд з міжнародними та двосторонніми публічними фінансовими установами для підтримки відновлення України, що підтверджує непохитну відданість ЄС відбудові України та її європейському майбутньому.
Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі, коментуючи ініціативу створення Коаліції охочих, підтвердив, що Лондон готовий направити свої війська до України для підтримки потенційного припинення вогню з Росією.
Згідно з доповіддю Моніторингової місії ООН з прав людини, у червні в Україні загинули 232 цивільних, що стало найвищим рівнем за останні три роки. Ще 1343 дістали поранення.
Вищий антикорупційний суд обрав запобіжний захід Дмитру Пархісенку — помічнику народного депутата від “Слуги народу” Геннадія Касая, члена оборонного комітету ВР. Його підозрюють у причетності до схеми з постачання непридатних шин для потреб ЗСУ, що завдала збитків державі на понад 27 млн грн.