Збитки довкіллю від повномасштабного вторгнення сягнули $85 млрд

Джерело: Міндовкілля

Міністерка захисту довкілля та природних ресурсів Світлана Гринчук на засіданні Ради з питань навколишнього середовища держав-членів ЄС поінформувала, що станом на 2025 рік збитки довкіллю України внаслідок російської агресії перевищили 85 млрд євро.

Міністерка представила матеріали з оновленими даними щодо збитків унаслідок бойових дій.

Робота за цим напрямком триває 24/7 уже четвертий рік. Сьогодні ми розуміємо, що наслідки російської збройної агресії стосуються не тільки України, але й усього континенту. Збитки вже сягають майже 85 млрд євро. Зафіксовано понад 8 тис. кейсів шкоди довкіллю внаслідок бойових дій. У повітря потрапило понад 230 млн тонн вуглецю. Залишається замінованою та забрудненою боєприпасами чверть території України. 850 тис. га лісів знаходяться під окупацією та в зоні бойових дій, – наголосила Гринчук.

Євросоюз підтвердив подальшу підтримку документування екологічних злочинів та розслідувань на міжнародному рівні.

Гринчук також наголосила на загрозі після атаки російського ударного дрона, який пошкодив захисну оболонку Арки Нового Безпечного Конфайнменту Чорнобильської АЕС. Міністр підкреслила, що це не лише питання екологічної катастрофи, а й ядерної безпеки всього континенту.

Єврокомісарка з питань довкілля Єссіка Русвелл запевнила, що ЄС продовжить підтримувати ініціативи України щодо документування екозлочинів та покращення моніторингу довкілля.

Колеги-міністри висловили беззаперечну підтримку та готовність взаємодіяти за актуальними екологічними напрямками. З Україною Литва, Латвія, Німеччина, Чехія, Польща, Румунія, Швеція, Фінляндія, Німеччина Бельгія, Данія, Хорватія, Естонія, Італія, Іспанія, Австрія тощо. Ці країни уже надали Україні величезну матеріальну, технічну та експертну підтримку у сфері захисту довкілля, готові продовжувати діючі проєкти та розвивати нові.

Гринчук додала, що Україна бореться не лише за свій суверенітет, а й за стабільність та екологічну безпеку всього континенту. Європейський Союз залишається ключовим партнером у протидії російській агресії та відновленні довкілля України.

Раніше українська делегація на чолі з головою парламентського комітету з екологічної політики Олегом Бондаренком і його заступницею Оленою Криворучкіною звернулася до учасників найбільшої у світі кліматичної конференції COP29 із закликом зупинити російський екоцид. Представники України наголосили, що агресія Росії створює загрозу для екологічної безпеки всього світу.

Москва готова до мирних переговорів з Україною на основі так званих “Стамбульських домовленостей”, заявив глава РФ Володимир Путін.

Під час саміту G7, президент США Дональд Трамп був “надзвичайно вражений та сповнений ентузіазму” через результати далекобійних атак України по цілях углиб території Росії. Також глава Білого дому погодився на посилення санкцій проти російського енергетичного сектору.

Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров заявив, що Москва більше не вважає США “об’єктивним посередником” у контексті війни проти України та звинуватив Вашингтон у посиленні тиску на Росію.

В Україні стартував перший етап трансформації Сил оборони, у межах якого запровадили нові мотиваційні контракти для військовослужбовців і цивільних.

Росія розглядає можливість імпорту бензину та дизельного пального, а також запровадження субсидій для стримування цін на тлі дефіциту, спричиненого українськими ударами по нафтопереробних заводах.