Збитки на понад ₴50 млн: з ОАЕ екстрадували підозрювану в шахрайстві на дронах для ЗСУ

Джерело: Нацполіція, Офіс генпрокурора

Українські правоохоронці екстрадували з Об’єднаних Арабських Еміратів (ОАЕ) організаторку шахрайської схеми, яка виглядом зборів на дрони для ЗСУ завдала українцям понад 50 млн грн збитків.

Перебуваючи за кордоном, жінка разом зі спільниками організувала фінансову піраміду, яка діяла під виглядом постачання дронів для ЗСУ.

“Від її дій постраждали десятки волонтерів, благодійні організації, IT-компанії та тисячі громадян, які щиро прагнули допомогти українській армії. Замість дронів — фальшиві накладні, вигадані логістичні труднощі та підроблені гарантійні листи. Загальні збитки перевищили 50 мільйонів гривень — це вартість понад 600 сучасних безпілотників, які могли працювати на передовій”, —  підкреслюють у поліції.

Схема діяла з літа до осені 2023 року. Фігуранти створили мережу підконтрольних підприємств і рахунків, через які збирали кошти. Спочатку вони виконували кілька замовлень, щоб втертися в довіру, пропонували знижки до 20%, а далі — привласнювали гроші під виглядом фіктивних угод.

Шахраїв викрили в лютому 2024 року. Організаторці та двом співучасникам повідомили про підозру за шахрайство та відмивання грошей в особливо великих розмірах (ч. 5 ст. 190 та ч. 3 ст. 209 КК України). Санкція статей передбачає до 12 років ув’язнення з конфіскацією майна.

Одного з фігурантів взяли під варту, ще одному суд призначив цілодобовий домашній арешт, а організаторку схеми оголосили у міжнародний розшук. У червні 2025 року її затримали на території Об’єднаних Арабських Еміратів.

Поліцейські задокументували 99 епізодів злочинної діяльності, в яких встановлено 108 потерпілих.

Також правоохоронці встановили міжнародні зв’язки учасників схеми в ОАЕ, Туреччині, Росії. Крім того, у межах справи наклали арешт на майно фігурантів: 6 авто, 3 квартири, понад 25 банківських рахунків і 16 криптогаманців. Загальна сума арештованих активів перевищує 20 мільйонів гривень.

  • Ексначальницю Держгеокадастру Київщини, котра фігурує у справі про заволодінні державними землями поблизу Києва на більш як 1,8 млрд грн, екстрадували з Німеччини до України.
  • Німеччина екстрадувала до України громадянина Тунісу, якого підозрюють у шахрайстві на 4 мільйони гривень.
  • В Україну екстрадували одну з учасниць організованої групи, яка обвинувачується у привласненні грошей АТ “Укрзалізниця” під час закупівлі трансформаторів у 2022-2024 роках.

Київська друкарня 24Print не видала надруковані й оплачені плакати для акції протесту проти законопроєкту №12414, що позбавляє незалежності антикорупційні органи НАБУ і САП.

Національне антикорупційне бюро і Спеціалізована антикорупційна прокуратура завершили розслідування у справі за підозрою чинного керівника Антимонопольного комітету України у недекларуванні майна та його дружини — у пособництві в незаконному збагаченні.

Президент Володимир Зеленський 23 липня підписав закон, що обмежує незалежність Національного антикорупційного бюро (НАБУ) та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП). Цей крок викликав гостру реакцію у Брюсселі та може стати критичним фактором у заморожуванні процесу вступу України до Європейського Союзу.

23 липня Касаційний адміністративний суд у складі Верховного суду знову відмовив у задоволенні клопотання адвоката лідера фракції “Європейська Солідарність” Петра Порошенка щодо долучення до справи флеш-носія з відеозаписом. Причиною вказали “порушення порядку отримання інформації, що підлягає використанню як доказ у суді”.

Американська компанія PepsiCo Inc. анонсувала запуск коли з пребіотиками.