Здатність бачити інфрачервоне світло: вчені розробили лінзи для «суперзору»
Джерело: The Guardian
Дослідники з Китаю забезпечили надлюдський зір, створивши контактні лінзи, котрі дозволяють бачити інфрачервоне світло. На відміну від нічних окулярів, нові лінзи не потребують живлення, а через свою прозорість одночасно дозволяють бачити інфрачервоне і звичайне світло.
Професор Тянь Сюе з Китайського університету науки і технологій Китаю, зазначив, що “ця робота відкриває шлях для створення контактних лінз, окулярів та інших пристроїв, що надають людям “суперзір”. Технологія також може допомогти людям із дальтонізмом.
Зауважується, що ці лінзи – це останній прорив, зумовлений бажанням команди розширити людський зір за межі його природного діапазону. Довжини хвиль світла, котрі можуть сприймати люди, становлять менше однієї сотої відсотка електромагнітного спектра.
Дослідниця проєкту доктор Юцян Ма пояснила, що понад половина сонячної енергії випромінюється у вигляді інфрачервоного світла, яке неможливо побачити, позаяк людське око сприймає лише вузький діапазон довжин хвиль від 400 до 700 нанометрів, тоді як багато тварин бачать ультрафіолет або навіть теплове випромінювання. Наприклад, птахи, бджоли та миші бачать ультрафіолет, а деякі змії та кажани мають органи, котрі розрізняють теплове інфрачервоне випромінювання.
Раніше команда вводила наночастинки в сітківку мишей, щоб надати їм інфрачервоний зір, проте для людей шукали менш інвазивний спосіб.
Щоб розширити діапазон зору людини та покращити наше сприйняття світу, вчені розробили наночастинки, котрі перетворюють інфрачервоні довжини хвиль на видимі. Фактично наночасточки кодують довжину хвиль інфрачервоного випромінювання у діапазоні від 800 до 1600 нанометрів зокрема так, аби світло мало вигляд зеленого, синього або червоного.
У статті в журналі Cell вчені описали, як створили м’які контактні лінзи, засіяні наночастинками. Під час носіння люди могли бачити сигнали, схожі до азбуки Морзе, що спалахували від інфрачервоного світлодіода, та визначати, звідки надходить інфрачервоне світло.
Вчені також помітили, що інфрачервоний зір поліпшувався, коли люди заплющували очі — повіки сильніше блокують видиме світло, тому менше заважає.
Зараз лінзи не дозволяють бачити природні слабкі інфрачервоні сигнали, і не дають теплового бачення, бо теплі об’єкти випромінюють далеке інфрачервоне світло. Однак надалі команда працюватиме над підвищенням ефективності технології.
Нині лінзи недостатньо чутливі для природного низького рівня інфрачервоного світла, а оскільки теплі об’єкти випромінюють переважно в далекому інфрачервоному діапазоні, лінзи не забезпечують теплове бачення.
Проте вчені запевняють, що подальші дослідження будуть спрямовані на створення більш ефективних лінз.
- Американські вчені заявили, що виявили колір, якого до цього ніхто ніколи не бачив. Це колір оло — схожий на бірюзовий, але значно інтенсивніший і багатший на відтінки.
- Американський Інститут кольору Pantone обрав кольором 2025 року відтінок Шоколадний мус (PANTONE 17-1230 Mocha Mousse).
- Вчені успішно виростили людські зуби в лабораторії, що може прокласти шлях до нових методів лікування зубів у майбутньому.
За даними синоптиків у п’ятницю, 23 травня, у частині областей очікуються складні погодні умови.
Міжвідомча комісія з міжнародної торгівлі ухвалила рішення про продовження антидемпінгових мит на цемент і металопрокат, а також розпочала нові розслідування для захисту національного виробника від агресивного імпорту.
Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган розпочав масштабну кампанію проти ожиріння — тепер громадян можуть публічно зважувати прямо на вулицях.
З початку 2025 року російські атаки в Україні призвели до більшої кількості загиблих і поранених серед цивільних, ніж за аналогічний період 2024 року, повідомила правозахисна організація Human Rights Watch.
Німеччина посилить свою танкову бригаду у Литві, аби зміцнити східний фланг НАТО з метою стримування Росії. До кінця 2027 року чисельність підрозділу збільшать до 5 тисяч військовослужбовців із нинішніх 500.