Зеленський хоче провести вибори після закінчення війни – Єрмак

Джерело: Corriere della Serra

Президент України Володимир Зеленський прагне провести президентські вибори після закінчення війни, щоб усі громадяни, включно з військовими та біженцями, могли взяти участь у голосуванні.

Це підтвердив голова Офісу президента Андрій Єрмак, зазначивши, що Зеленський має намір організувати вибори одразу після завершення війни з Росією.

Єрмак пояснив, що президент “дуже чітко заявив, що він хоче, щоб усі солдати мали можливість голосувати, так само як і біженці за кордоном”. Але він додав, до нині ресурси мають бути спрямовані на війну.

Згідно з Конституцією України, президент обирається на п’ятирічний термін, тому повноваження Зеленського мали б завершитися 20 травня 2024 року. Проте, відповідно до Основного Закону, під час дії воєнного стану будь-які вибори заборонені, так само як і внесення змін до Конституції.

Раніше Зеленський зазначав, що хотів би провести президентські вибори у 2024 році за графіком. Однак він визнав, що організація виборів в умовах війни є складною та не відповідає чинному законодавству.

Президент наголошував, що його каденція продовжується через дію воєнного стану, а Європейський Союз підтвердив, що не має сумнівів щодо легітимності повноважень Зеленського.

30 червня спецпредставник президента США Дональда Трампа  Кіт Келлог назвав безпідставними звинувачення прессекретаря Володимира Путіна Дмитра Пєскова щодо відсутності прогресу в мирних переговорах з РФ.

Перспективи України на фронті викликають дедалі більше занепокоєння як у Києві, так і серед низки лідерів ЄС. За оцінками військових, і російська, і українська армії близькі до виснаження. Втім, якщо РФ здатна підтримувати нинішню інтенсивність бойових дій ще близько року, то Україна може досягти межі витривалості вже за шість місяців – у разі, якщо не отримає значної військової підтримки.

Експерти ООН дійшли висновку, що теракт в Оленівці у липні 2022 року організували під керівництвом Міноборони РФ.

Європейський Союз досяг нової торговельної угоди з Україною, котра замінить спеціальний режим безмитної торгівлі, запроваджений після повномасштабного вторгнення Росії.

Міноборони ініціювало внесення змін до законодавства, що передбачають 12-місячну відстрочку від мобілізації для добровольців, котрі відслужили за “Контрактом 18–24”. Уряд схвалив відповідний законопроєкт на засіданні у п’ятницю.