Зеленський підписав указ стосовно перевірки обґрунтованості рішень ВЛК з початку повномасштабної війни
Джерело: Офіційне інтернет-представництво президента України
12 вересня президент Володимир Зеленський увів в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України відносно перевірки обґрунтованості рішень ВЛК щодо непридатності до військової служби. Глава держави погодив створення робочих груп для перевірки та аналізу діяльності військово-лікарських комісій.
Згідно з рішенням РНБО “Про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України” від 30 серпня 2023 року, ураховуючи необхідність підвищення ефективності забезпечення особовим складом ЗСУ та інших військових формувань, з метою вдосконалення організації роботи військово-лікарських комісій у ЗСУ, уряду доручили:
- утворити у тижневий строк робочі групи із перевірки обґрунтованості рішень МСЕК та ВЛК щодо встановлення інвалідності, визнання непридатності до військової служби, прийнятих у період дії правового режиму воєнного стану;
- перевірити робочими групами у тримісячний строк обґрунтованості таких рішень (у разі фактів необґрунтованих рішень – ініціювати перегляд та поінформувати відповідні правоохоронні органи);
- у двотижневий строк опрацювати питання щодо особливостей перетинання державного кордону громадянами України, визнаними непридатними (обмежено придатними) до військової служби;
- розробити та затвердити у тижневий строк план підготовки нормативно-правових актів, спрямованих на забезпечення ефективності, належного рівня сервісу та безбар’єрності складових ВЛК;
- спільно з головами ОВА та Ген штабом ЗСУ у тижневий строк вжити вичерпних заходів для належної організації системної роботи позаштатних постійних ВЛК ТЦК та СП;
- у двотижневий строк опрацювати питання відносно вдосконалення регулювання щодо військовослужбовців, визнаних обмежено придатними до військової служби, шляхом підготовки та внесення у встановленому порядку проектів відповідних нормативно-правових актів.
Також передбачається, що голови ОВА спільно з МОЗ, Міноборони, Мінцифри, Генштабом та Нацслужбою здоров’я мають у тижневий строк ужити заходів щодо вдосконалення здійснення медоглядів ВЛК, зокрема допризовників, призовників та військовозобов’язаних. Зокрема мають встановити граничні строки проведення медоглядів та забезпечити цифровізації процесів.
Своєю чергою, НАЗК доручили здійснити аналіз корупційних ризиків у діяльності ВЛК, й у разі необхідності внести пропозиції щодо змін до нормативно-правових актів.
Водночас МВС, ДБР та СБУ за участю Генпрокурора мають вжити заходів з викриття корупційних правопорушень та кримінальних правопорушень у сфері службової діяльності в системі військово-лікарської експертизи.
Контроль за виконанням рішення РНБО поклали на Секретаря РНБО.
Зауважується, що указ набирає чинності з дня його опублікування.
- 30 серпня президент України Володимир Зеленський провів засідання Ради національної безпеки і оборони щодо підсумків перевірки всієї системи військово-лікарських комісій (ВЛК).
- Кабінет міністрів України ухвалив рішення про впровадження електронного документообігу під час та після проходження військово-лікарської комісії.
- Співробітники Державного бюро розслідувань повідомили про підозру голові військово-лікарської комісії одного з районних у місті Києві Територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, який складав та видавав фіктивні довідки про непридатність до військової служби.
- Прокуратура повідомила про підозру голові київської ВЛК, який фальсифікував довідки для виїзду за кордон військовозобов’язаним чоловікам.
До суду прокурори скерували обвинувальний акт стосовно російського музиканта, уродженця України за обвинуваченнями у колабораціонізмі, глорифікації ворога, публічних закликах до агресивної війни та зміни державних меж і устрою України, поєднаних з розпалюванням національної ворожнечі.
4 листопада глава Міноборони Рустем Умєров спільно з міністром національної оборони Литви Лаурінасом Кащюнасом підписали документ щодо співпраці у сфері оборонної промисловості, спрямований на посилення наших захисників на полі бою.
4 листопада Генеральний секретар НАТО Марк Рютте на спільній пресконференції з канцлером Німеччини Олафом Шольцем повідомив, що німецька оборонна компанія Rheinmetall добудовує вже другий завод в Україні.
У Генеральному штабі ЗСУ поінформували оперативну інформацію на фронті станом на 22:00 4 листопада. З початку доби відбулося 226 бойових зіткнень, третина з яких — на Курахівському напрямку.
Представництво Тайваню в Литві підписало свій другий меморандум про взаєморозуміння з Литовським центральним агентством з управління проектами (CPMA) про надання додаткових 5 мільйонів доларів фінансування для сприяння відбудови України через уряд Литви.