Зеленський підписав закон щодо зупинки виплат за зовнішнім боргом
Джерело: картка законопроєкту
31 липня президент Володимир Зеленський підписав закон №11396, який дозволяє Кабінету Міністрів України запроваджувати відтермінування на виплати за зовнішнім державним боргом.
Документ містить норми:
- дозволяє уряду взяти гарантований державою борг колишнього “Укравтодору” в “периметр” державного боргу і здійснити його реструктуризацію (мова про серію єврооблігацій 2021 року на загальну суму 700 мільйонів доларів + відсотки).
- надає право уряду тимчасового призупинити виплати по зовнішньому державному боргу у разі потреби. Фактично — якщо офіційна домовленість щодо реструктуризації не буде досягнута до 10 серпня, коли наступить строк купонних виплат по одному з випусків державних єврооблігацій з погашенням у 2026 році.
Як раніше пояснила голова Комітету з питань бюджету ВРУ Роксолана Підласа, документ дозволить Україні заощадити 10 мільярдів доларів США до кінця 2027 року шляхом економії на платежах з обслуговування та погашення суверенних єврооблігацій.
Підласа роз’яснила, що проєкт дасть право уряду тимчасового зупинити виплати по зовнішньому державному боргу у разі потреби та дозволить “взяти борг колишнього “Укравтодору” в “периметр” державного боргу і здійснити його реструктуризацію”. За її словами, йдеться саме про серію єврооблігацій 2021 року на загальну суму 700 млн доларів та відсотки.
Довідка. У березні 2023 року МВФ схвалив нову програму для України в рамках розширеного фінансування (EFF) на суму 15,6 млрд дол, що є частиною ширшого пакета підтримки України від міжнародних донорів і партнерів.
У межах програми МВФ здійснюється аналіз боргової стійкості. Відповідно до здійсненого аналізу державний борг визнано нестійкім і, як наслідок, Україна взяла на себе зобов’язання відновити стійкість свого державного боргу шляхом реструктуризації зовнішнього комерційного боргу, з одного боку, та офіційного двостороннього боргу, з іншого боку.
Відповідно до методології МВФ в оцінку стійкості боргу включається, крім державного боргу, зокрема, і борг Агентства відновлення, так як обслуговування такого боргу здійснюється за рахунок коштів державного бюджету.
На цей час в обігу перебувають єврооблігації Агентства відновлення обсягом 700 млн дол, з відсотковою ставкою 6,25 % річних, з терміном погашення 24 червня 2030 року.
- Війна досі завдає відчутних збитків економіці України. ВВП країни зменшився на чверть проти показника напередодні повномасштабного вторгнення Путіна, тоді як нещодавні атаки Росії на критичну інфраструктуру погіршили прогнози зростання.
- Під час переговорів офіційний Київ не зміг домовитися з групою кредиторів стосовно реструктуризації боргу на близько 20 млрд доларів, що наразі створює загрозу дефолту для України.
- Україна та Міжнародний валютний фонд досягли попередньої домовленості про розкриття частини чотирирічної позики в розмірі 2,2 мільярда доларів, щоб допомогти покрити бюджет країни.
Президент Чехії Петр Павел заявив в інтерв’ю BBC, що Захід не повинен тиснути на Україну з вимогою якнайшвидше звільнити всі окуповані території, якщо це означатиме надмірні людські втрати. За його словами, підтримка України має ґрунтуватися на реалістичному підході, а не на примарних очікуваннях миттєвої перемоги.
Коли мова заходить про турботу про здоров’я, більшість людей згадує про харчування, фізичну активність або психічний стан. Але часто поза увагою залишається один важливий аспект – стан ротової порожнини.
The Weatherman Foundation – це благодійний фонд, створений американкою Елізабет Везермен та її чоловіком Ендрю Данканом невдовзі після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Президенткою Фонду його Меган Моббс. Меган – донька генерала армії США, радника президента Трампа Кіта Келлога. Для неї головне не титули, а вибір, коли Росія напала на Україну, подружжя вирішило діяти і заснувало фонд на честь батька, який у молодості був військовим кореспондентом і знав, що таке війна зсередини.
На одному з пляжів на заході Ірландії подружжя Кейт і Джон Гей натрапило на пляшку з посланням, яка пропливла майже 3 тисячі кілометрів через Атлантичний океан. У ній була записка від пари закоханих – Аніти Моран та Бреда Сквайрса – яку вони залишили ще у 2012 році після побачення на канадському острові Белл.
Останні події в Польщі, пов’язані з демонтажем українських символів та ігноруванням проявів ксенофобії, засвідчують тривожну тенденцію: польська держава не дає належної відповіді на зростання антиукраїнських настроїв. Про це пише польський журналіст і публіцист Міхал Ольшевський у своїй колонці для “Gazeta Wyborcza”.