Reuters: Україні може загрожувати дефолт через невиплату боргу

Джерело: Reuters

Під час переговорів офіційний Київ не зміг домовитися з групою кредиторів стосовно реструктуризації боргу на близько 20 млрд доларів, що наразі створює загрозу дефолту для України.

Після початку вторгнення РФ у 2022 році з власниками міжнародних облігацій досягнуто згоди про призупинення виплат. Угода дійсна лише до серпня цього року.

Міністр фінансів України Сергій Марченко заявив, що переговори триватимуть і очікує, що уряд досягне згоди до 1 серпня.

Я знаю, що ми просимо приватних кредиторів докласти значних зусиль з їхнього боку, але без реструктуризації Україна не зможе достатньо профінансувати нашу оборону і розпочати програму відновлення та реконструкції, яка є спільною метою для всіх наших партнерів як з державного, так і з приватного секторів. Оскільки ми наближаємося до дати закінчення відстрочки платежів за єврооблігаціями, нам необхідно спонукати власників наших єврооблігацій до продовження конструктивних переговорів. Їхні пропозиції мають відображати більш значне зменшення боргу відповідно до параметрів МВФ і нинішньої макрофінансової ситуації в Україні, — наголосив Марченко.

Україна та спецкомітет кредиторів у період із 3 до 14 червня провели переговори й обмінялися пропозиціями щодо реструктуризації, однак не змогли досягти угоди, зокрема й через неприйнятність запропонованих комерційними кредиторами умов для МВФ і Групи офіційних кредиторів України.

Власники облігацій відхилили пропозицію України зменшити вартість облігацій в іноземній валюті на рівні до 60%.

Вони вважають, що запропоноване Україною скорочення “суттєво перевищує ринкові очікування” і “загрожує суттєвою шкодою для майбутньої бази інвесторів України”.

За словами Марченка, Україна врахувала відгуки інвесторів і ринку та підготувала конструктивну й інноваційну пропозицію, яка, на її погляд, є прийнятною для всіх сторін, і її також підтримують МВФ та офіційні кредитори.

Досягнення домовленості з інвесторами щодо умов реструктуризації очікується до 1 серпня цього року.

Пропозиція України полягає в обміні всіх 13 серій єврооблігацій:

  • або на серію інструментів з фіксованим доходом (прості облігації) та державні деривативні інструменти (варіант 1)
  • або на серію простих облігацій (варіант 2)

Деривативні інструменти з варіанта 1 буде конвертовано у прості облігації з фіксованою дохідністю у 2027 році, номінальна вартість яких залежатиме від показників податкових надходжень України та досягнення показників зростання ВВП згідно з базовим прогнозом МВФ.

Обидва варіанти у пропозиції реструктуризації боргу України передбачають номінальне зниження боргу від 25% до 60% залежно від темпів відновлення країни протягом періоду дії Програми МВФ.

У Мінфіні поінформували, що протягом наступних тижнів Уряд України проведе консультації з власниками єврооблігацій за межами Комітету власників єврооблігацій та збере відгуки від ширшої спільноти інвесторів щодо структури угоди та інструментів. Досягнення домовленості з інвесторами щодо умов реструктуризації очікується до 1 серпня.

Зауважимо, у грудні 2023 міністр фінансів висловився про комерційний борг: “Завдання в нас ключове: а) не отримати дефолт; б) мати можливість запозичувати на ринку капіталу, нам така необхідність буде потрібна, я думаю, починаючи з 25-26 року; в) виконати зобов’язання в рамках програми з Міжнародним валютним фондом, дотримуючись наших показників щодо відношення до боргу до ВВП, інших показників, які передбачаються на середньострокову перспективу”.

У березні ми повідомляли, що чотири особи, які безпосередньо знайомі з обговореннями, повідомили виданню Reuters, що власники облігацій України за кордоном ведуть переговори про створення комітету кредиторів перед переговорами з країною про перегляд боргу.

Радник з нацбезпеки Майк Волтц повідомив, що сформована команда Дональда Трампа готова обговорити ініціативу прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана стосовно припинення вогню у російсько-українській війні. 

Генерал Олександр Тарнавський призначений командувачем оперативно-тактичного угруповання (ОТУ) “Донецьк”, замінивши на цій посаді генерала Олександра Луценка. Рішення про зміну керівництва було прийняте після активізації російських наступів у районі Покровська.

14 грудня російські військові прорвалися до селища Новий Комар (Волноваський район, Донецька область), використовуючи колону із дев’яти бойових машин піхоти та одного танка. За даними спостерігачів, техніка рухалася через поля південніше Роздольного, після чого щонайменше 50 військовослужбовців РФ висадилися в селі.

З 16 грудня в Україні почнуть діяти оновлені графіки відключення електроенергії, які уніфікують для всієї країни. За даними ДТЕК, ці зміни дозволять збільшити кількість часу зі світлом для споживачів.

У Керченській протоці вранці 15 грудня зазнали аварії два російські танкери “Волгонефть-212” та “Волгонефть-239”. Внаслідок сильних хвиль корпуси суден розламалися навпіл, що призвело до витоку мазуту у воду.