Зеленський провів розмову з главою Азербайджану на тлі конфлікту Баку з Москвою

Джерело: Володимир Зеленський/Telegram

1 липня президент Володимир Зеленський провів розмову з главою Азербайджану Ільхамом Алієвим, під час якої висловив співчуття у зв’язку з убивством громадян на території Росії. Глава держави запевнив у підтримці та наголосив на важливості встановлення всіх фактів і досягнення справедливості.

Провів розмову з Президентом Азербайджану Ільхамом Алієвим. Подякував йому за підтримку України, нашого народу та нашої територіальної цілісності. Також висловив чітку підтримку з боку України в ситуації, коли Росія знущається з громадян Азербайджану та погрожує Азербайджанській Республіці. Висловив наші співчуття Азербайджану у зв’язку з убивством на території Росії братів Сафарових. Впевнений, що будуть з’ясовані всі факти. І потрібна справедливість, – зазначив Зеленський.

Він додав, що з резидентом Алієвим має однакове бачення: життя та гідність кожної людини мають бути захищені.

Також під час розмови сторони обговорили двосторонні відносини – енергетику та співпрацю в гуманітарній сфері.

Окремо домовилися про проведення засідання Спільної міжурядової комісії з економічного співробітництва. Зеленський додав, що нині урядовці обох країн активізують роботу.

Раніше Міністерство культури Азербайджану оголосило про скасування всіх спільних з Російською Федерацією заходів, включаючи концерти, фестивалі, вистави і виставки, незалежно від того, хто їх організував.

Підставою для рішення назвали “демонстративні, цілеспрямовані позасудові вбивства та акти насильства, вчинені російськими правоохоронними органами проти азербайджанців за етнічною ознакою в Єкатеринбурзі”, інформує ABC News.

Російські силовики 27 червня провели рейди в оселях азербайджанців в індустріальному місті Єкатеринбург, унаслідок чого загинули двоє громадян Азербайджану, кілька також зазнали тяжких травм, ще дев’ятьох осіб затримали.

ФСБ провело затримання в Єкатеринбурзі у зв’язку з нерозкритими вбивствами, скоєними в 2001, 2010 і 2011 роках. Під час операції були вбиті брати Зіяддін і Гусейн Сафаров, які вважалися нібито головними підозрюваними у справі підприємця Юніса Пашаєва.

За висновком азербайджанських судово-медичних експертів, у 60-річного Гусейна Сафарова зафіксовано перелом носа, деформацію грудної клітки, крововиливи в області статевих органів.У 55-річного Зіяддіна Сафарова знайдені гематоми, садна і крововиливи майже по всьому тілу, зокрема в ділянці статевих органів і нирок.

Азербайджанські фахівці дійшли висновку, що причиною смерті обох братів став посттравматичний і постгеморагічний шок, спричинений численними тяжкими травмами. Російський Слідчий комітет стверджував, що один із Сафарових помер від серцевої недостатності, а причини смерті другого встановлюються.

Їхній брат Сайфаддін Гусейнлі в етері телеканалу ITV розповів, що братів “замучили до смерті без суду та слідства, попри їхню невинуватість”.

Так звані російські правоохоронці вдерлися до будинків серед ночі, били людей і вивозили, як худобу, – сказав Гусейнлі.

Азербайджан також відкликав візит віце-прем’єр-міністра Росії Олексія Оверчука. За повідомленнями державних ЗМІ, уряд країни вважає недоречним відвідування Азербайджану будь-якими офіційними представниками РФ у нинішніх умовах.

Раніше МЗС Азербайджану викликало тимчасового повіреного у справах Росії в Баку Петра Волоковиха з вимогою провести розслідування та притягнути винних до відповідальності.

Відносини між Баку та Москвою ускладнилися ще у грудні 2024 року після катастрофи азербайджанського літака в Казахстані, – тоді загинули 38 осіб.  Літак уразили російською системою ППО в небі над Грозним, після чого йому відмовили в екстреній посадці у російських аеропортах. Повітряне судно зрештою вирушило до Казахстану, де зазнало аварії поблизу Актау. Алієв звинуватив російську сторону в прагненні зам’яти інцидент і в спробах приховати факт атаки.

  • Президент Азербайджану Ільхам Алієв в останній момент скасував свій візит до Москви, де мав взяти участь в урочистих заходах до 9 травня.
  • Влада Азербайджану направила російській стороні офіційне повідомлення про припинення діяльності федерального агентства РФ “Россотрудничество” на території країни, повідомляють поінформовані джерела.
  • Азербайджанський літак, котрий розбився у грудні, був уражений зенітним ракетно-гарматним комплексом “Панцир-С” російського виробництва. У Баку мають фрагмент ракети, його вилучили з уламків літака.

Ввечері 22 липня начальник Головного управління розвідки Міноборони Кирило Буданов закликав українців “вирішувати внутрішні суперечності шляхом відкритого діалогу для досягнення єдиної спільної мети”.

Внаслідок масштабної схеми вирубки лісів на території Лазещинського лісництва, яке є філією “Ясінянське лісомисливське господарство” ДП “Ліси України” довкіллю завдано збитків на 55,8 млн гривень. Посадовцю філії оголосили підозру.

Біля Офісу президента ввечері 22 липня спалахнули протести після того, як влада Україна зробила крок до послаблення антикорупційного агентства. Опоненти вважають це найрадикальніший із низки нещодавніх кроків, спрямованих на концентрацію влади у руках Володимира Зеленського та придушення критики його адміністрації.

Ввечері 22 липня президент Володимир Зеленський підписав закон №12414, що обмежує незалежність Національного антикорупційного бюро та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури.

Увечері 22 липня, під час виконання польотного завдання на винищувачі Mirage 2000, сталася відмова авіаційної техніки. Пілоту вдалося вчасно катапультуватися.