Жінки, у яких рано настає менопауза, мають вищий ризик розвитку автоімунних захворювань
Джерело: The Guardian
Дослідження свідчить, що жінки, у яких місячні завершуються до 40 років, ризик розвитку важких автоімунних захворювань є набагато вищим.
Передчасне виснаження яєчників (ПВЯ) виникає, коли жінки, молодші за 40 років більше не виробляють яйцеклітин, оскільки їхні яєчники більше не працюють належним чином. Місячні стають нерегулярними, а потім припиняються, і деякі жінки відчувають симптоми менопаузи. Це вражає 1% жінок у всьому світі.
Дослідження виявило, що у жінок з ПВЯ – у два-три рази вищі ризики на розвиток важких автоімунних захворювань, таких як діабет першого типу, гіперактивність щитовидної залози, вовчак та запальні захворювання кишечника.
Ці результати посилюють гіпотезу про те, що автоімунні захворювання є одним з головних чинників виникнення ПВЯ.
У межах дослідження, опублікованого у журналі Human Reproduction, фінські вчені стежили за майже 20 000 жінок щонайменше 12 років. Вони проаналізували дані про їхній стан здоров’я та виявили близько 4000 жінок віком до 40 років з діагнозом ВПЯ між 1988 та 2017 роками.
Кожну з них порівняли з чотирма жінками такого ж віку. Далі вчені вивчали, у скількох із них розвинулись важкі автоімунні захворювання у період з 1970 по 2017 роки. З’ясувалось, що у 5,6% жінок з ПВЯ діагностовано щонайменше одне автоімунне захворювання до того, як їм поставили діагноз ПВЯ, та у 12,7% жінок – після встановлення цього діагнозу.
Загалом жінки у 2,6 раза частіше мають автоімунні захворювання до діагнозу ПВЯ. У жінок з ПВЯ, які до цього не страждали автоімунними захворюваннями, протягом трьох років після діагнозу ризик виявлення захворювань – майже утричі вищий.
“Важливо наголосити, що у більшості жінок з ПВЯ не розвиваються важкі автоімунні захворювання, і у більшості жінок з важкими автоімунними захворюваннями не розвивається ПВЯ. Але медпрацівники повинні знати про підвищений ризик, і пацієнтки повинні бути поінформовані про це”, – сказала гінекологиня Сусанна Савукоски.
За її словами, оскільки ПВЯ загрожує фертильності, жінкам із підвищеним ризиком захворювання слід спробувати завагітніти, коли вони молоді, хоча деякі автоімунні захворювання можуть значно збільшити ризик ускладнень вагітності, і їх слід враховувати.
- Жахливі сновидіння та галюцинації, які з’являються у момент пробудження, можуть бути ознаками початку розвитку вовчака чи інших системних автоімунних захворювань, таких як ревматоїдний артрит.
На одному з пляжів на заході Ірландії подружжя Кейт і Джон Гей натрапило на пляшку з посланням, яка пропливла майже 3 тисячі кілометрів через Атлантичний океан. У ній була записка від пари закоханих – Аніти Моран та Бреда Сквайрса – яку вони залишили ще у 2012 році після побачення на канадському острові Белл.
Останні події в Польщі, пов’язані з демонтажем українських символів та ігноруванням проявів ксенофобії, засвідчують тривожну тенденцію: польська держава не дає належної відповіді на зростання антиукраїнських настроїв. Про це пише польський журналіст і публіцист Міхал Ольшевський у своїй колонці для “Gazeta Wyborcza”.
У Держдумі Росії готуються до розгляду законопроєкту, який дозволить притягати до кримінальної відповідальності “іноагентів” після першого ж порушення закону – без попереднього адміністративного покарання. Про це повідомив спікер Держдуми В’ячеслав Володін у своєму Telegram-каналі.
Платформа McHire, яку McDonald’s використовує для прийому на роботу нових співробітників, виявилася вразливою до елементарного злому. Двоє незалежних дослідників кібербезпеки – Ієн Керролл і Сем Каррі – з’ясували, що до внутрішньої системи, яка обробляє заявки кандидатів, можна було увійти, просто ввівши логін і пароль “123456”.
Голова Центру протидії корупції Віталій Шабунін заявив, що президент Володимир Зеленський “робить перші, але впевнені кроки” до авторитарної моделі влади, заснованої на зловживанні повноваженнями та вибірковому переслідуванні опонентів.