Журналіст WSJ Гершкович оприлюднив розслідування щодо роботи ФСБ РФ

Джерело: The Wall Street Journal

Журналіст Wall Street Journal Еван Гершкович, засуджений у Росії до 16 років колонії за шпигунство, опублікував своє перше розслідування після повернення до США.

Гершкович, котрого в Росії засудили до 16 років ув’язнення за шпигунство, а в серпні 2024 року звільнили в межах обміну, опублікував перше розслідування після повернення до Сполучених Штатів. У матеріалі мовиться про департамент контррозвідувальних операцій (ДКРО) ФСБ, який, за словами видання, стоїть за справою самого Гершковича та інших звинувачених у шпигунстві в Росії. Цей же підрозділ відповідає за організацію обміну іноземних громадян на росіян, засуджених на Заході. Серед таких операцій – повернення до Росії Вадима Красикова, колишнього співробітника спецслужб, засудженого в Німеччині за вбивство, якого обміняли на Гершковича.

Першого героя свого журналістського розслідування після звільнення Гершкович зустрів у літаку, що вивозив його з Росії, де він провів за ґратами 16 місяців. Цією особою виявився Дмитро Мінаєв, керівник ДКРО ФСБ. За даними Wall Street Journal, саме він керував арештом і подальшим обміном журналіста.

Гершковича заарештували під час відрядження на Уралі у 2023 році. У липні 2024 року суд Росії засудив його до 16 років колонії за звинуваченням у шпигунстві. Він став першим іноземним журналістом, якого засудили за шпигунство в Росії з часів Холодної війни.

1 серпня Гершковича спільно з 15 іншими ув’язненими іноземцями та російськими опозиціонерами обміняли на вісім росіян, серед яких був і колишній співробітник ФСБ Красиков, засуджений у Німеччині за вбивство чеченського командира. Цей обмін став найбільшим з часів розпаду СРСР.

Департамент контррозвідки, за словами Гершковича та його співавторів, був раніше маловідомим. Під час роботи над матеріалом за двома журналістами відкрито стежили у Відні та Вашингтоні. Вони називають ДКРО “тіньовою елітою шпигунства”, яка створює в Росії “атмосферу політичного переслідування”. За даними WSJ, департамент має близько 2000 співробітників, які отримують високі, навіть за стандартами ФСБ, зарплати.

У департаменту широкі повноваження, включно з можливістю залучати співробітників інших підрозділів ФСБ і створювати будь-яке необхідне прикриття. Колишній співробітник однієї з російських спецслужб розповів виданню: “Як тільки команда зібрана, вони отримують карт-бланш”.

Керівництво департаменту має прямий доступ до президента РФ Володимира Путіна. За інформацією WSJ, генерал-майор Владислав Менщиков, керівник першої служби ФСБ, до якої входить ДКРО, особисто доповідав Путіну про арешт Гершковича. Менщиков настільки близький до президента, що навіть грає з ним у хокей.

Генерал-лейтенант Дмитро Мінаєв, який очолює ДКРО, особисто ухвалює рішення про арешт громадян США та визначає, на яких саме росіян їх обмінювати. Один із західних посадовців, який зустрічався з Мінаєвим, охарактеризував його так: “Він одразу розуміє, хто — залізо, а хто — ганчірка”.

Мінаєв супроводжував іноземців під час обміну 1 серпня. Він також потрапив у кадр на одному з відео, знятих того дня.

Разом із ним у літаку перебував Сергій Латков, колишній керівник “десятого відділу” ДКРО, який займався стеженням за іноземними журналістами. Нині, за даними WSJ, він працює в адміністрації президента Росії.

Розслідування також розповідає, що департамент ініціював кампанію з арештів американців, аби забезпечити звільнення Красикова. До таких арештів належить і затримання зірки баскетболу Бріттні Грайнер, яку в грудні 2022 року обміняли на росіянина Віктора Бута, засудженого в США за контрабанду зброї.

За словами Гершковича, його та ексморпіха Пола Вілана, також засудженого в Росії за шпигунство, використали як “наживку” для обміну на Красикова.

ДКРО також причетний до таємничих інцидентів з іноземцями в Росії: слідкування за дітьми, спроб вербування школярів при посольствах, а також проколювання шин дипломатичних авто.

Поза межами Росії департамент працює в інших країнах, зокрема на пострадянському просторі, де вербує місцевих жителів або викрадає їх для обміну на російських шпигунів.

В Україні, за даними WSJ, ДКРО організовує вибухи на залізничних полотнах та збирає інформацію про високопосадовців.

49-річний Аудун Гренвольд – бронзовий призер Олімпіади-2010 у Ванкувері – помер цього тижня через удар блискавки.

Триває 1240-ва доба повномасштабної російсько-української війни. За цей час втрати військ РФ у живій силі (вбиті та поранені) перевищили мільйон осіб.

17 липня відзначають Всесвітній день міжнародного кримінального правосуддя та Всесвітній день Емодзі. Християни сьогодні вшановують великомученицю Марину.

За даними синоптиків у четвер, 17 липня, по всій країні очікуються опади.

Дослідження австралійських науковців підтвердило, що отрута медоносних бджіл здатна ефективно знищувати клітини раку молочних залоз менш ніж за 60 хвилин, не пошкоджуючи при цьому здорові клітини.