«Зрозумів меседж»: Вучич відмовився йти у відставку на тлі масових протестів у Сербії

Джерело: РТС

Увечері 15 березня в Белграді відбувся масовий антиурядовий мітинг із вимогою відставки президента Александара Вучича. За оцінками поліції, у протестах взяли участь 107 тисяч осіб, тоді як моніторингова організація Public Assembly Archive нарахувала до 325 тисяч учасників.

Вучич звернувся до нації як напередодні протестів, так і після них. 14 березня він заявив, що демонстрації організовані з-за кордону та назвав заплановану акцію “незаконною”. Однак після виходу на вулиці сотень тисяч сербів Вучич змінив риторику, запевнивши, що влада “добре зрозуміла меседж” і повинна “змінити себе”.

Водночас президент відмовився йти у відставку, стверджуючи, що більшість сербів виступають за стабільність. Він наголосив, що не піддасться на шантаж і тиск, заявивши: “Я президент Сербії і не дозволю вулиці визначати правила в цій країні”. Водночас Вучич висловив готовність провести вибори в найближчі три-чотири місяці, якщо цього вимагатиме опозиція, будучи впевненим у своїй перемозі. Він додав: “Я готовий прийняти вердикт народу. Головне, щоб вони теж це визнали і після виборів знову не стали скаржитися і нити”.

Вучич подякував поліції за уникнення кровопролиття та недопущення масових заворушень при такому скупченні людей. Він повідомив, що радикальні протестувальники закидали Піонерський парк фаєрами, а деякі учасники мітингу намагалися спровокувати сутички з поліцією. У результаті 56 осіб отримали різні травми, а 22 були затримані. Серед затриманих були ті, хто намагався пошкодити трактори прихильників Вучича, виставлені як загородження біля будівлі сербського парламенту.

Одним з найбільш обговорюваних інцидентів на акції став наїзд автомобіля на натовп протестувальників, унаслідок чого постраждали троє осіб, яких госпіталізували. Водій намагався втекти, але його затримали, він чинив опір поліції.

Протести в Сербії розпочалися в листопаді після обвалу навісу в нещодавно відремонтованій будівлі залізничного вокзалу в Новому Саді, що призвело до загибелі 15 осіб віком від шести до 74 років. Протестувальники виступили проти корупції в країні та вимагали відставки Вучича. Основу протестів становлять студенти, до яких приєдналися лікарі, вчителі, байкери, ветерани, а частиною останньої акції став марш фермерів, котрі приїхали до Белграда на тракторах.

Міська влада того дня скасувала роботу громадського транспорту. Однак це не зупинило демонстрантів: деякі з них прийшли до міста пішки, інші приїхали заздалегідь. Сам Вучич висловив здивування щодо того, що велика кількість людей прибула з “внутрішніх районів країни, як із півночі, так і з центральної Сербії”.

За роки повномасштабної війни 67 українських священників, пасторів та монахів стали жертвами вбивств або катувань з боку російських окупантів. 620 релігійних об’єктів було знищено, більшість із них християнські.

Президент Володимир Зеленський, після доповіді головнокомандувача Збройних сил України Олександра Сирського, заявив, що так зване “великоднє перемир’я” Росії не поширюється на Курську та Бєлгородську області РФ, а також що обстріли на деяких інших фронтових напрямках не припинилися.

Увечері 19 квітня, після того, як Путін оголосив про так зване “великоднє перемир’я”, російські війська обстріляли кілька населених пунктів Херсонської області.

Після трьох років полону мати й син, Маргарита та Руслан Виноград, несподівано зустрілися під час сьогоднішнього обміну полоненими.

У Генеральному штабі поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 19 квітня. Загалом, від початку цієї доби відбулося 107 бойових зіткнень.