ЗСУ знайшли спосіб протидіяти російським КАБам – ЗМІ

Джерело: The Telegraph

У вересні 2024 року російська армія скинула понад 900 авіабомб уздовж лінії фронту в Україні. Ці керовані боєприпаси, що важать до трьох тонн і оснащені супутниковою навігацією, використовувалися для атак на важливі об’єкти – від штабів до логістичних центрів ЗСУ. Спершу Україна не могла ефективно їм протистояти, і наслідки були катастрофічними. Однак менш ніж за рік ситуація змінилася.

Завдяки потужним засобам радіоелектронної боротьби українські військові зробили ці бомби фактично марними.

Російський Telegram-канал Fighterbomber, який веде анонімний пілот, визнав, що українські системи РЕБ “наситили лінію фронту”, блокуючи навігаційні системи плануючих бомб: “Усі супутникові системи корекції вийшли з гри”, – написав він.

Це не означає, що росіяни припинили використовувати ці боєприпаси. Але тепер, щоб влучити в ціль, їм доводиться скидати в 16 разів більше бомб, а багато з них просто падають у полях, не завдаючи шкоди українським військовим.

Західні експерти, зокрема Том Вітінгтон із Royal United Services Institute, зазначають, що російські бомби або мають серйозні конструкційні вади, або українці знайшли спосіб обходити навіть захищені навігаційні системи.

Раніше плануючі бомби були ключовим інструментом Кремля у тактиці виснаження: росіяни запускали масовані удари перед штурмом, створюючи хаос і руйнуючи оборонні позиції ЗСУ.

Зараз ситуація змінилася – російські війська більше не можуть безкарно бити по тилових цілях, порушувати логістику і командування українських сил. Як наслідок, наступ РФ сповільнюється вже третій місяць поспіль.

Важливо, що успіхи України в РЕБ відбуваються на тлі рішення Дональда Трампа заморозити військову допомогу США. Попри це, Європа шукає шляхи підтримки Києва, а українські сили продовжують вдосконалювати свої методи електронної боротьби. Оборонці вже успішно застосовують РЕБ не лише проти плануючих бомб, а й проти дронів-камікадзе “Шахед”.

Зокрема, в листопаді 38 таких дронів повернулися в повітряний простір Білорусі, викликавши паніку в Мінську, а в грудні зі 110 запущених по Україні “Шахедів” 50 втратили управління через РЕБ.

Разом з тим, зауважують аналітики не лише Україна активно використовує радіоелектронну боротьбу. РФ також впливала на українське озброєння: через її системи РЕБ ЗСУ були змушені зупинити використання американських високоточних снарядів Excalibur.

Водночас експерти зауважують, що війна електроніки триває, і кожна зі сторін шукає способи подолати захист противника. Проте, наразі Україна має значний успіх у цій сфері, що може стати переломним моментом у війні, припускає автор.

У Москві розпочався демонтаж двох Z-інсталяцій біля посольства США. Робітники почали розбір конструкцій, серед яких панно з написом “Мы вместе” у кольорах російського прапора, та один із символів повномасштабної російської агресії проти України – ZVO.

Міноборони допустило до експлуатації у підрозділах Сил оборони України наземний роботизований комплекс “Лють” українського виробництва, призначений для виконання широкого спектра завдань у складних умовах. Зокрема, для ведення спостереження та вогневої підтримки дій наших підрозділів. 

14 березня президент Володимир Зеленський надав українському пілоту F-16 Олексію Месю звання Героя України посмертно.

Канцлер ФРН Олаф Шольц спільно з президентом Франції Емманюелем Макроном пообіцяли Україні подальшу військову підтримку після оприлюднення результатів телефонної розмови Дональда Трампа з Путіним.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 18 березня. Загалом від початку цієї доби відбулося 120 бойових зіткнень.