Звіт UNFPA: Етнічна приналежність переважно визначає відсоток виживання під час пологів
Джерело: звіт UNFPA
Один із головних висновків, опублікованих 17 квітня у звіті про “Стан народонаселення світу” свідчить: “Бідні жінки, котрі належать до етнічних, расових і корінних меншин… мають більше шансів померти, оскільки не мають доступу до своєчасної медичної допомоги”.
Попри значний прогрес, захист прав жінок у всьому світі залишається незадовільним. Бідність, дискримінація та відсутність рівності коштують життя, мовиться у звіті ООН. Майже половина всіх жінок і дівчат у світі не мають можливості приймати самостійні рішення щодо своєї сексуальності та репродукції. Права “жінок, дівчат і людей із гендерним різноманіттям дедалі більше порушуються”.
Щороку з 1978 року Фонд народонаселення ООН публікує доповідь про стан народонаселення у світі, що відзначає прогрес у сфері сексуального та репродуктивного здоров’я після плідної зустрічі світових лідерів у Каїрі 30 років тому. Водночас автори зауважують, що ці досягнення “затьмарені потворною правдою – мільйони жінок і дівчаток не отримали вигоди на тлі того, ким вони є і де вони народилися”.
Усюди найбідніші верстви населення та представники меншин є найбільш знедоленими, особливо коли мовиться про вагітність. Згідно зі звітом, 800 жінок щодня помирають під час або після пологів. Половина смертей, пов’язаних з вагітністю, пологами або ускладненнями після них, припадає на країни з гуманітарними кризами або конфліктами.
У CNN зазначили, що у доповіді відстежується прогрес у багатьох сферах, включаючи рівень підліткової вагітності, рівень зараження ВІЛ, законодавства про домашнє насильство та доступ жінок до протизаплідних засобів. Однак, деякі з найбільш тривожних висновків стосуються материнської смертності, тобто смертності під час та після вагітності й пологів.
З 2016 року спостерігалося нульове зниження материнської смертності, — мовиться у звіті. Додається, що “у тривожній кількості країн показники ростуть”.
Всесвітня конференція з народонаселення 1994 року започаткувала “десятиліття прогресу”. З 2000 по 2020 рік материнська смертність впала на 34%. Однак, расизм, сексизм та інші форми дискримінації завадили більшому прогресу.
Зокрема Велика Британія та США є двома такими країнами. У звіті їх віднесено до групи лише з 19 країн світу, які “за оцінками, мають вищий коефіцієнт смертності у 2020 році, ніж у 1990 році”. В обох країнах чорношкірі жінки та найбідніші жінки мають найбільший шанс померти. У США іспаномовні жінки також мають вищий ризик материнської смертності, ніж у середньому по країні.
Проте, окрім расової та етнічної приналежності, у всіх куточках світу такі фактори, як каста, імміграційний статус, сексуальна орієнтація, гендерна ідентичність та статус інвалідності, також грають роль. Війни та гуманітарні кризи також призводять щодня до майже 500 материнських смертей, яким можна було б запобігти. Крім нерівності всередині країн, нерівність між країнами також зберігається.
Згідно зі звітом, існують великі регіональні відмінності в безпеці пологів. Ризик смерті жінок у країнах Африки на південь від Сахари від ускладнень вагітності або пологів у 130 разів вищий, ніж у Європі чи Північній Америці. Крім того, у всіх країнах все ще існує нерівність у доступі до медичної допомоги.
Автори звіту говорять про першопричини всіх цих смертей. На брифінгу для ЗМІ, який відбувся перед публікацією звіту, виконавча директорка UNFPA Наталія Канем озвучила прогалини системи охорони здоров’я, що “зіпсована гендерною нерівністю, расовою дискримінацією та дезінформацією”.
Канем у своїй передмові закликала до “комплексної, універсальної та інклюзивної охорони здоров’я, заснованої на правах людини”.
У доповіді виділили чотири конкретні способи покращення ситуації, включаючи покращення доступу до “якісних послуг з охорони материнського здоров’я”.
Довідка. Фонд ООН у галузі народонаселення — провідна агенція ООН, яка зосереджує свою роботу у сфері гендерної рівності, репродуктивного здоров’я та розбудови потенціалу молоді. Спільно з партнерами UNFPA працює у 150 країнах та територіях світу. Представництво в Україні працює з 1997 року.
- 8 березня відзначають Міжнародний день боротьби за права жінок. Повна назва свята – Міжнародний день боротьби за права жінок і міжнародний мир.
- 4 березня парламент Франції схвалив зміни до основного закону, що закріплюють право жінок на переривання вагітності. За внесення до Конституції “гарантованої жінкам свободи вдаватися до аборту” проголосували 780 членів обох палат парламенту, проти виступили 72 депутати та сенатори.
- Студенти Навчально-наукового інституту журналістики КНУ ім. Тараса Шевченка вимагають звільнити викладача Микиту Василенка, якому винесли догану за сексизм.
- Австралійський телеканал Nine News звинуватили у сексизмі після того, як він оприлюднив відредаговану світлину депутатки парламенту штату Вікторія Джорджі Перселл. Зокрема на фото збільшили груди й оголили частину живота.
У селі Першотравневе Зміївської громади дерево впало на 56-річну жінку – від отриманих травм вона загинула на місці. У самому Харкові троє осіб постраждали внаслідок обвалення даху приватного будинку в Салтівському районі. Їм надають медичну допомогу.
Президент Чехії Петр Павел заявив в інтерв’ю BBC, що Захід не повинен тиснути на Україну з вимогою якнайшвидше звільнити всі окуповані території, якщо це означатиме надмірні людські втрати. За його словами, підтримка України має ґрунтуватися на реалістичному підході, а не на примарних очікуваннях миттєвої перемоги.
Коли мова заходить про турботу про здоров’я, більшість людей згадує про харчування, фізичну активність або психічний стан. Але часто поза увагою залишається один важливий аспект – стан ротової порожнини.
The Weatherman Foundation – це благодійний фонд, створений американкою Елізабет Везермен та її чоловіком Ендрю Данканом невдовзі після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Президенткою Фонду є Меган Моббс. Меган – донька генерала армії США, радника президента Трампа Кіта Келлога. Для неї головне не титули, а вибір, коли Росія напала на Україну, подружжя вирішило діяти і заснувало фонд на честь батька, який у молодості був військовим кореспондентом і знав, що таке війна зсередини.
На одному з пляжів на заході Ірландії подружжя Кейт і Джон Гей натрапило на пляшку з посланням, яка пропливла майже 3 тисячі кілометрів через Атлантичний океан. У ній була записка від пари закоханих – Аніти Моран та Бреда Сквайрса – яку вони залишили ще у 2012 році після побачення на канадському острові Белл.