1 жовтня – День захисників та захисниць України

Джерело: Букви

1 жовтня в Україні вшановують захисників та захисниць Української держави. День відзначають в одне з найшанованіших християнських свят – Покрова Пресвятої Богородиці.

День захисників та захисниць України засновано 14 жовтня 2014 року указом п’ятого Президента України Петра Порошенка. Тоді свято отримало назву “День захисника України”. Разом з його запровадженням в Україні скасували святкування Дня захисника Вітчизни 23 лютого, яке відзначали ще з радянських часів.

У березні 2015 року свято набуло чинності державного і стало неробочим днем.

У 2021 році Президент України Володимир Зеленський змінив назву свята для сприяння гендерно збалансованого висвітлення ролі військовослужбовців у захисті України та належного вшанування воїнів обох статей. Відтак свято отримало назву “День захисників та захисниць України”.

Дата 14 жовтня обрана не випадково. Саме цього дня – у Покрову Пресвятої Богородиці – відзначається й День українського козацтва. Козаки особливо шанували це християнське свято, яке символізує те, що Божа Матір покриває, захищає всіх. Церква на Січі була саме Покровською.

З 2023 року святкування перенесли на 1 жовтня у зв’язку з реформою церковного календаря. Оскільки свято Покрови за новим календарем почали відзначати саме 1 жовтня, то і День захисників та захисниць, День українського козацтва.

Сьогодні о 9:00 відбудеться загальнонаціональна хвилина мовчання у пам’ять про всіх, хто загинув захищаючи Україну.

  • Щорічно 29 серпня українці відзначають День пам’яті захисників України, які загинули в боротьбі за незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України. У цей день вшановують військовослужбовців і учасників добровольчих формувань, які загинули у боротьбі за незалежність України.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 5 липня. Від початку доби на фронті відбулося 170 бойових зіткнень.

Росія скасувала експортне мито на пшеницю, намагаючись пожвавити продажі після різкого падіння обсягів експорту. Це перше таке рішення з моменту запровадження мита у червні 2021 року.

У ніч на 5 липня українські захисники вразили ворожий аеродром “Борисоглєбськ” що у Воронезькій області РФ.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 4 липня. Від початку цієї доби відбулося 136 бойових зіткнень.

Джиллі – собака породи малінуа, що все своє життя до початку повномасштабного вторгнення несла службу на КПП “Чонгар” – контрольно-пропускний пункт з тимчасово окупованим Кримом. Її власник Ден, прикордонник з Херсонщини, з малечку виховував та соціалізував Джиллі, навчав на пошук наркотичних засобів для роботи. 24 лютого, коли росіяни стрімко просувались на усіх напрямках, саме КПП “Чонгар” був першим взятим об’єктом. Наряд Дена з собакою після обстрілу не змогли провести успішну евакуацію і були в оточені. Військовослужбовців взяли в полон, Джиллі наказали відпустити. Тоді вони бачились востаннє.