13 травня – роковини самогубства українського прозаїка Миколи Хвильового

Джерело: Букви

Сьогодні, 13 травня, виповнюється 91 рік з дня самогубства українського прозаїка, поета і публіциста Миколи Хвильового. Його смерть дотепер залишається предметом обговорення для літературознавців і широкої громадськості.

“Сьогодні прекрасний сонячний день. Як я люблю життя – ви й не уявляєте. Сьогодні 13-те. Пам’ятаєте, як я був закоханий у це число? Страшенно боляче…” – писав у передсмертній записці український поет та публіцист Микола Хвильовий.

Напередодні самогубства Хвильовий побував на Полтавщині разом із письменником Аркадієм Любченком. Він на власні очі бачив трагедію Голодомору – через це він повернувся після подорожі фізично й морально розбитим.

У ніч на 13 травня заарештували друга і однодумця Хвильового – Михайла Ялового, це сталося у сусідньому під’їзді. Його звинуватили у шпигунстві.

Зранку у квартирі Хвильового зібралися сусіди – Олесь Досвітній та Микола Куліш. Вони думали піти з його будинку “Слово” в Харкові до парку, оскільки думали, що їх прослуховують. Вони поводилися так, ніби обговорюють побутові теми, зокрема Микола Куліш запропонував прочитати уривки з нового роману “Коммольці”.

“Я вам зараз покажу, брати, як треба писати”, – сказав Хвильовий і пішов до кабінету.

Після цього пролунав постріл. Вважається, що він скоїв самогубство на знак протесту проти свавільного беззаконня радянського тоталітаризму.

Довідка. Справжнє прізвище Миколи Хвильового було Фітільов. Він вважався одним з піонерів української прози після революції. У 1920-ті роки він активно підтримував та пропагував політику “українізації”, був проти русифікації та “просвітянського” впливу на українську культуру у радянські часи. Його слогани включали “Геть від Москви!”, “До психологічної Європи”, “Азійський ренесанс”.

Протягом періоду з грудня 1927 по березень 1928 року він перебував у Берліні та Відні, де активно вивчав європейську культуру та працював над популяризацією української літератури за межами України.

16 вересня президентка Молдови Мая Санду перервала своє інтерв’ю в етері через землетрус під час прямої трансляції.

Комітет Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики рекомендував парламенту проголосувати у другому читанні за законопроєкт №11474 про особливості продажу пакетів акцій, що належать державі у статутному капіталі банків. 

Київська обласна прокуратура поновила право власності держави на ліс, що має особливе значення для екології столичного регіону. Рішеннями суду у чотирьох справах задоволено позови прокурорів до низки юридичних осіб про повернення лісових земель у Бориспільському районі загальною площею понад 60 га.

На полігоні під Ульмом українські військові проходять курси першої допомоги на полі бою. Для навчання закупили п’ять силіконових інтерактивних манекенів Simman 3G plus. Ціна однієї штуки – 100 000 євро, маса – 80 кг. 

Фотографи Влада та Костянтин Ліберови оприлюднили світлини українських військових, котрі лиш нещодавно повернулися з російського полону. Виснажені, у російському полоні армійці втрачають по 20, 30, а дехто навіть 40 кг. Українська сторона дотримується Женевської конвенції і закликає світову спільноту примусити РФ до виконання міжнародних обов’язків.