13 травня – роковини самогубства українського прозаїка Миколи Хвильового
Джерело: Букви
Сьогодні, 13 травня, виповнюється 91 рік з дня самогубства українського прозаїка, поета і публіциста Миколи Хвильового. Його смерть дотепер залишається предметом обговорення для літературознавців і широкої громадськості.
“Сьогодні прекрасний сонячний день. Як я люблю життя – ви й не уявляєте. Сьогодні 13-те. Пам’ятаєте, як я був закоханий у це число? Страшенно боляче…” – писав у передсмертній записці український поет та публіцист Микола Хвильовий.
Напередодні самогубства Хвильовий побував на Полтавщині разом із письменником Аркадієм Любченком. Він на власні очі бачив трагедію Голодомору – через це він повернувся після подорожі фізично й морально розбитим.
У ніч на 13 травня заарештували друга і однодумця Хвильового – Михайла Ялового, це сталося у сусідньому під’їзді. Його звинуватили у шпигунстві.
Зранку у квартирі Хвильового зібралися сусіди – Олесь Досвітній та Микола Куліш. Вони думали піти з його будинку “Слово” в Харкові до парку, оскільки думали, що їх прослуховують. Вони поводилися так, ніби обговорюють побутові теми, зокрема Микола Куліш запропонував прочитати уривки з нового роману “Коммольці”.
“Я вам зараз покажу, брати, як треба писати”, – сказав Хвильовий і пішов до кабінету.
Після цього пролунав постріл. Вважається, що він скоїв самогубство на знак протесту проти свавільного беззаконня радянського тоталітаризму.
Довідка. Справжнє прізвище Миколи Хвильового було Фітільов. Він вважався одним з піонерів української прози після революції. У 1920-ті роки він активно підтримував та пропагував політику “українізації”, був проти русифікації та “просвітянського” впливу на українську культуру у радянські часи. Його слогани включали “Геть від Москви!”, “До психологічної Європи”, “Азійський ренесанс”.
Протягом періоду з грудня 1927 по березень 1928 року він перебував у Берліні та Відні, де активно вивчав європейську культуру та працював над популяризацією української літератури за межами України.
- Джохар Дудаєв, народжений 15 лютого, став ключовою фігурою в історії Чечні, зокрема як лідер визвольного руху 1990-х років та перший президент Чеченської Республіки Ічкерія. 21 квітня є роковиною його смерті, яка не стала нещасним випадком.
5 травня відзначається Міжнародний день акушерки, Всесвітній день легеневої гіпертензії, Всесвітній день гігієни рук та Міжнародний день боротьби за права осіб з інвалідністю. За церковним календарем вшановують пам’ять великомучениці Ірини Македонської.
За даними синоптиків, у понеділок, 5 травня, в низці областей України очікуються опади у вигляді дощу, подекуди – грози.
4 травня у Празі Володимир Зеленський спільно з главою Чехії Петром Павелом домовилися про продовження оборонної, політичної та гуманітарної підтримки України.
Ієромонах Макарій з Іваново-Вознесенської єпархії Російської православної церкви заявив, що освячення балістичних ракет не суперечить “принципам християнства”, якщо ці ракети “приносять користь людям”.
Голова Державного агентства України з управління зоною відчуження Григорій Іщенко оцінив, що Чорнобильська зона відчуження буде придатною для життя не менш ніж через 20 тисяч років.