13 травня – роковини самогубства українського прозаїка Миколи Хвильового
Джерело: Букви
Сьогодні, 13 травня, виповнюється 91 рік з дня самогубства українського прозаїка, поета і публіциста Миколи Хвильового. Його смерть дотепер залишається предметом обговорення для літературознавців і широкої громадськості.
“Сьогодні прекрасний сонячний день. Як я люблю життя – ви й не уявляєте. Сьогодні 13-те. Пам’ятаєте, як я був закоханий у це число? Страшенно боляче…” – писав у передсмертній записці український поет та публіцист Микола Хвильовий.
Напередодні самогубства Хвильовий побував на Полтавщині разом із письменником Аркадієм Любченком. Він на власні очі бачив трагедію Голодомору – через це він повернувся після подорожі фізично й морально розбитим.
У ніч на 13 травня заарештували друга і однодумця Хвильового – Михайла Ялового, це сталося у сусідньому під’їзді. Його звинуватили у шпигунстві.
Зранку у квартирі Хвильового зібралися сусіди – Олесь Досвітній та Микола Куліш. Вони думали піти з його будинку “Слово” в Харкові до парку, оскільки думали, що їх прослуховують. Вони поводилися так, ніби обговорюють побутові теми, зокрема Микола Куліш запропонував прочитати уривки з нового роману “Коммольці”.
“Я вам зараз покажу, брати, як треба писати”, – сказав Хвильовий і пішов до кабінету.
Після цього пролунав постріл. Вважається, що він скоїв самогубство на знак протесту проти свавільного беззаконня радянського тоталітаризму.
Довідка. Справжнє прізвище Миколи Хвильового було Фітільов. Він вважався одним з піонерів української прози після революції. У 1920-ті роки він активно підтримував та пропагував політику “українізації”, був проти русифікації та “просвітянського” впливу на українську культуру у радянські часи. Його слогани включали “Геть від Москви!”, “До психологічної Європи”, “Азійський ренесанс”.
Протягом періоду з грудня 1927 по березень 1928 року він перебував у Берліні та Відні, де активно вивчав європейську культуру та працював над популяризацією української літератури за межами України.
- Джохар Дудаєв, народжений 15 лютого, став ключовою фігурою в історії Чечні, зокрема як лідер визвольного руху 1990-х років та перший президент Чеченської Республіки Ічкерія. 21 квітня є роковиною його смерті, яка не стала нещасним випадком.
У Закарпатській області у 38 людей виявили гостру кишкову інфекцію внаслідок вживання води з водоспаду Шипіт для пиття і приготування їжі.
Президент США Дональд Трамп заявив, що до його приходу до влади Америка була на межі падіння. У зв’язку з цим, він хоче, щоб його запам’ятали як людину, яка врятувала Сполучені Штати.
За оцінками аналітиків, російські комбіновані атаками дронами і ракетами спрямовані на підрив морального духу українців.
13 липня відзначається Всесвітній день рому, Міжнародний день головоломки та Всесвітній день року. За церковним календарем вшановують пам’ять святого преподобного Стефана Савваїта.
За даними синоптиків у неділю, 13 липня, частину країни очікує негода.