21 квітня роковина загибелі Джохара Дудаєва: як і хто його вбив

Джерело: Букви

Джохар Дудаєв, народжений 15 лютого, став ключовою фігурою в історії Чечні, зокрема як лідер визвольного руху 1990-х років та перший президент Чеченської Республіки Ічкерія. Водночас 21 квітня є річницею його смерті, яка не стала нещасним випадком.

Політична діяльність та військові успіхи Дудаєва зробили його відомим не тільки у своїй країні, але і за її межами.

На тлі масової депортації чеченців у 1944 році його сім’я була змушена переїхати до Казахської РСР, звідки він повернувся після відновлення Чеченської автономії. Завдяки військовій освіті та службі, Дудаєв досяг звання генерала і згодом взяв активну участь у політиці, обраний президентом в 1991 році.

Його правління припало на складний час після розпаду СРСР, коли Чечня заявила про незалежність, що спричинило першу чеченську війну з Росією в 1994 році. Дудаєв засуджував дії Росії в Чечні, описуючи їх як варварські та нелюдські, використовуючи термін “русизм” для опису великодержавного шовінізму.

Дудаєв також попереджав про майбутню агресію Росії проти України, особливо в контексті анексії Криму та конфлікту на Донбасі, що, на його думку, було продовженням російських імперських амбіцій.

Його смерть 21 квітня 1996 року під час ракетного удару, замовленого російським президентом Борисом Єльциним, стала значним моментом у чеченській історії. Цей акт демонструє жорстокість і непримиренність конфлікту, що мав глибокі наслідки для регіону і продовжився в Другій чеченській війні, завершившись встановленням влади Рамзана Кадирова.

Цитати Дудаєва: про Україну та політичні погляди

  • “У Криму ще буде бійня. Україна ще схлиснеться з Росією на непримиренних… поки Росія існує, вона ніколи не відмовиться від своїх амбіцій”
  • “Найбільша помилка це знехтувати українцями. Порахувати українців слабкими. Образити українців. Ніколи не ображайте українців. Українці ніколи не бувають такі слабкі, як вам здається. Не дай Всемогутній Аллах вигнати Українців або відібрати щось в українців. Українці завжди повертаються. Українці повернуться і повернуть своє. Але коли українці повертаються, вони не вміють розрахувати силу і застосувати її пропорційно. Вони знищать все на своєму шляху. Не ображайте українців. Інакше коли українці повернуться на землю, де поховані їхні предки, то живуть на цій землі будуть заздрити мертвим”
  • “Тож Росія сьогодні — це Карфаген, який має бути зруйновано. Або він має стати демократичною правовою державою — нехай демократією там і не пахне принаймні такою, що дотримується законів і прав. Або ця держава має зникнути з карти історії. Середини немає”
  • “Єдиний, мабуть, народ землі взагалі ні в що не віруючий, бездуховний, аморальний і відсталий від розвитку людства безнадійно і надовго — це росіяни. … І це на превелике нещастя самого ж російського народу в масовому масштабі”

23 червня командувач Сухопутних військ ЗС України генерал-лейтенант Олександр Павлюк повідомив про втрати російської армії за тиждень. Зокрема українські оборонці ліквідували 8050 росіян та знищили 1042 одиниці озброєння та військової техніки.

У ніч на 23 червня російські регіони зазнали атаки безпілотників. Мовиться, що у міноборони РФ звітувало про, нібито, знищення 33 дронів.

24 червня усі обленерго застосовуватимуть графіки погодинних відключень протягом доби з 00:00 до 24:00.

Президент Володимир Зеленський поінформував про наслідки ворожих влучань по Харкову 23 червня. Станом на зараз відомо про одного загиблого, також є поранені.

США прийняли рішення зупинити постачання ракет Patriot іншим країнам, аби пришвидшити виконання замовлення України.