14 березня – День українського добровольця

Джерело: Букви

14 березня в Україні – День українського добровольця.

Дата обрана не випадково, адже саме 14 березня 2014 року перші 500 бійців-добровольців Самооборони Майдану прибули на полігон Нові Петрівці для формування першого добровольчого батальйону, аби стати на захист України на сході. Згодом з бійців був сформований 1 БОП НГУ ім. Кульчицького.

Тоді ж, протягом весни 2014 року – після окупації Криму, коли підтримувані РФ сепаратисти та російські військові почали війну на Донбасі – виникла ще низка добровольчих формувань, як поза державними структурами, так і при облдержадміністраціях, Нацгвардії, поліції.

Протягом 2014–2015 років російсько-української війни брали участь майже 40 добровольчих батальйонів. Більшість із них згодом трансформувалися у військові частини силових структур.

Офіційно День українського добровольця було встановлено 17 січня 2017 року постановою Верховної Ради України на вшанування мужності та героїзму захисників незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, сприяння подальшому зміцненню патріотичного духу в суспільстві, посиленню суспільної уваги та турботи до учасників добровольчих формувань та на підтримку ініціативи громадськості.

Новий сплеск масового добровольчого руху відбувся наприкінці 2021 – на початку 2022 років, на тлі загрози повномасштабного російського вторгнення. Тоді почали формуватись підрозділи територіальної оборони.

Формування територіальної оборони було на основі закону України “Про основи національного спротиву”, що був ухвалений 16 липня 2021 року. У законі вказано, що добровольче формування територіальної громади – це воєнізований підрозділ, сформований на добровільній основі з громадян України, які проживають у межах території відповідної територіальної громади, який призначений для участі у підготовці та виконанні завдань територіальної оборони в межах території відповідної територіальної громади.

У перші тижні повномасштабного російського вторгнення в Україну у 2022 році майже 100 тисяч добровольців вступили до лав Сил територіальної оборони ЗСУ.

На сьогодні Сили територіальної оборони є наймолодшим родом військ в українській армії.

До українських добровольців, які самостійно стали на захист України, доєднались й іноземні добровольці.

Зокрема зараз боронити Україну від військ РФ допомагають колишні військовослужбовці з Польщі, Швеції, Данії, Німеччини, Фінляндії, Великої Британії, США, Латвії, Литви, Японії, Нідерландів, Сирії, Лаосу, Індонезії і багатьох інших країн.

Український банк пуповинної крові Hemafund уклав угоду з ізраїльською компанією Pluri щодо закупівлі 12 000 доз препарату PLX-R18 для лікування гострої променевої хвороби.

13 квітня у Вербну неділю російська армія вдарила “Іскандерами” по центральній частині Сум. Тоді стало відомо про загибель 36 осіб, серед котрих згодом ідентифікували жительку міста Олену Бондаренко, яка потрапила в епіцентр російського обстрілу.

Пані посол США Бріджит Брінк, котра залишає свою посаду, опублікувала прощальне відеозвернення, акцентувавши, що бути послом в Україні в цей критичний момент історії “було честю всього життя”. 

Лідер фракції “Європейська Солідарність” Петро Порошенко спорядив три комплекси протидії технічним розвідкам “Ай-Петрі СВ” військовим, котрі нині виконують бойові задачі на різних напрямках фронту.

У середу, 23 квітня, США, Україна, Велика Британія та Франція проведуть переговори у Лондоні. Зустріч анонсував президент Володимир Зеленський після розмови з главою британського уряду Кіром Стармером.