14 листопада: яке сьогодні свято, іменини, традиції, прикмети

Джерело: Букви

14 листопада відзначають Всесвітній день боротьби з цукровим діабетом, Міжнародний день логопеда, День операційної медсестри, Міжнародний день боротьби з незаконним обігом культурних цінностей, Всесвітній день якості та Всесвітній день юзабіліті. Християни сьогодні вшановують вшановують пам’ять святого апостола Пилипа.

Всесвітній день боротьби з цукровим діабетом: відзначається щорічно з 1991 року в день народження Фредеріка Бантінга, канадського фізіолога, який відкрив спільно з професором Джоном Маклеодом гормон інсулін. Друг дитинства Бантінга помер від захворювання, яке називається тепер цукровий діабет. Цей випадок послужив поштовхом для пошуку ліків проти цієї хвороби.

Міжнародний день логопеда: відзначається з 2004 року. Заходи спрямовані на поширення знань про проблеми мовленнєвих порушень, фахівцях і методах мовної корекції.

День операційної медсестри: засновано 1979 року на честь медсестер, які працюють в операційній. Асоціація періопераційних зареєстрованих медсестер (Association of periOperative Registered Nurses) розпочала традицію святкування Національного дня операційної медсестри, щоб підвищити поінформованість про їх важливість та внесок у лікування пацієнтів.

Міжнародний день боротьби з незаконним обігом культурних цінностей: відзначається щорічно 14 листопада, нагадує світові про те, що крадіжки, грабежі та незаконний обіг культурних цінностей відбуваються в кожній країні, позбавляючи людей їхньої культури, самобутності та історії. ЮНЕСКО оголосила 14 листопада Міжнародним днем боротьби з незаконним обігом культурних цінностей на своїй 40-й Генеральній конференції у 2019 році з метою привернути більше уваги до цього злочину і способів боротьби з ним.

Всесвітній день якості: ініційовано Європейською організацією якості (EOQ) разом з Організацією Об’єднаних Націй у 1989 році. Якість має ключове значення в багатьох сферах: від виробництва товарів до надання послуг, медицини, освіти, управління. Забезпечення високих стандартів якості є важливим для задоволення потреб споживачів, зміцнення довіри до брендів та підвищення ефективності й безпеки процесів.

Всесвітній день юзабіліті: юзабіліті — це властивість продукту чи системи, що забезпечує легкість і зручність їх використання. Вона охоплює такі аспекти, як зрозумілий інтерфейс, логічна навігація, доступність для людей із обмеженими можливостями, мінімізація помилок та оптимізація роботи користувача.

У різних країнах світу сьогодні відзначають:

  • Колумбія – Жіночий день
  • Індія – Бал Дівас або День дітей
  • Румунія – День Добруджі
  • Індонезія – День мобільних бригад

Цього дня у світі:

  • 332 до н.е. – Александра Великого короновано фараоном Єгипту.
  • 1918 — намагаючись заручитись підтримкою Антанти, гетьман Скоропадський проголосив “федерацію Української Держави з майбутньою небільшовицькою Росією”, яку ніколи не мав наміру реалізовувати
  • 1918 — заколот соціалістів проти Української Держави Павла Скоропадського
  • 1918 — На першому засіданні Національних зборів Томаш Масарик був обраний президентом Чехословацької республіки.
  • 1918 — з ініціативи провідних українських вчених декретом гетьмана Павла Скоропадського було засновано Українську Академію наук та визначений її офіційний статус.
  • 1920 — Уряд УНР був змушений залишити Україну та переїхати до Польської республіки.
  • 1925 — У Чехословацькій республіці створено Легію українських націоналістів.
  • 1939 — Верховна Рада УРСР затвердила Закон про так зване “возз’єднання” (анексію) Західної України з УРСР.
  • 1940 — У Берліні невдачею закінчились радянсько-німецькі переговори про розділ сфер впливу і приєднання СРСР до Троїстого пакту (Третій Рейх — Королівство Італія — Японська імперія).
  • 1944 — У Києві відкрився Державний музей українського мистецтва.
  • 1944 — До Центральної Азії з Грузинської РСР депортовано понад 100 тисяч турків-месхетинців.
  • 1963 — потужний підводний вулканічний вибух утворює острів Суртсей, 33 км на південь від узбережжя Ісландії. Лава і чорні колони диму виходять з поверхні океану. Територія новоутвореного вулканічного острова — 1.7 км².
  • 1989 — Верховна Рада СРСР ухвалила Декларацію про визнання незаконними і злочинними репресивні акти проти народів, підданих насильницькому переселенню, та про забезпечення їхніх прав.
  • 1999 — на посаду Президента України вдруге обрано Л. Д. Кучму, що обіймав цей пост з 19.07.1994 по 23.01.2005.
  • 2005 — Корпорація Boeing оголосила про старт виробництва літака Boeing 747-8.

Яке сьогодні церковне свято:

14 листопада в церковному календарі – день пам’яті святого апостола Пилипа. Був одним з дванадцяти апостолів Ісуса Христа. Він народився у Віфсаїді, місті в Галілеї, і став одним з перших учнів Ісуса. Филип був відомий своєю вірою та відданістю Христу. Згідно з Євангелієм від Івана, саме він привів Натанаїла (відомого також як Варфоломій) до Ісуса. Після Вознесіння Христа апостол Филип продовжив свою місіонерську діяльність, проповідуючи Євангеліє в різних країнах. Він подорожував Грецією, Сирією та Фригією, де проповідував вчення Христа та здійснював чудеса. Филип був відомий своєю мудрістю та здатністю переконувати людей. Святий апостол Филип прийняв мученицьку смерть у місті Ієраполі (сучасна Туреччина) приблизно 80 року.

Прикмети:

  • На деревах вранці іній — до великого урожаю вівса наступного року.
  • Дощить цього дня — добре вродить пшениця.
  • Каркає ворона — скоро прийде відлига.
  • Хмарність чи снігопад вказують на гарну погоду в травні.

Традиції:

  • У православне свято сьогодні звертаються в молитвах до святого Пилипа – просять про позбавлення від різних недуг, особливо від хвороб очей, допомоги в скорботах.

Іменини сьогодні святкують:

Василь, Віктор, Гаврило, Георгій, Григорій, Дмитро, Костянтин, Михайло, Микола, Олександр, Олексій, Петро, Пилип, Сергій, Федір, Ганна.

Новообраний президент США Дональд Трамп заявив, що хоче призначити Майка Гакабі – ексгубернатора Арканзасу, нині ведучого телешоу на каналі Fox News – послом США в Ізраїлі.

16 листопада глава США Джо Байден планує провести зустріч з лідером Китаю Сі Цзіньпіном під час глобального саміту у Перу. Це стане для Байдена останньою можливістю кинути виклик китайському президенту безпосередньо щодо хакерських атак, погроз проти Тайваню, порушень прав людини та підтримки вторгнення Росії в Україну.

Європейська комісія оштрафувала компанію Meta на €797,72 млн за порушення антимонопольних правил ЄС.

Вірусологиня із університету Загреба, Хорватія, Беата Халассі вилікувала рак грудей третьої стадії, використовуючи віруси, які вона сама виростила у лабораторії.

Проживання на окупованій території нерідко змушує людей робити складний вибір на користь отримання російського паспорта….