14 травня – День пам’яті українців, які рятували євреїв під час Другої світової війни
Джерело: Букви
Щороку 14 травня в Україні відзначають День пам’яті українців, які рятували євреїв у роки Другої світової війни.
Під час Голокосту нацистський режим знищив в Україні понад 1,5 мільйона євреїв — це чверть від знищених 6 мільйонів євреїв Європи. Це стало частиною загальноєвропейського плану “остаточного розв’язання єврейського питання”, ініційованого нацистською Німеччиною. Рятівниками ж євреїв були не тільки етнічні українці, а й представники інших національностей, що проживали в Україні.
За даними Ізраїльського національного меморіалу Катастрофи і Героїзму “Яд Вашем”, з України таких людей – понад 2 700. Ці люди нагороджені Державою Ізраїль званням Праведника народів світу за порятунок євреїв від Голокосту, тобто нацистської політики знищення.
Це звання присвоює Ізраїльський національний меморіал Катастрофи і Героїзму “Яд Вашем” людям по всій планеті за порятунок євреїв від Голокосту.
Україна займає четверте місце за кількістю Праведників, попереду лише Польща, Нідерланди та Франція. Загалом Праведники народів світу походять більш ніж із 50 країн.
Пам’ятна дата започаткована постановою Верховної Ради у 2021 році та збігається із відзначенням Дня незалежності Ізраїлю.
Президент Бразилії Луїс Інасіо Лула да Сілва під час своєї зупинки у Москві 14 травня після візиту до Китаю не зустрівся з очільником Кремля Володимиром Путіним, як анонсував раніше. Проте політики провели телефонну розмову.
Гендиректор компанії Tesla Ілон Маск показав робота-гуманоїда під назвою Optimus, який вміє танцювати.
14 травня президент Володимир Зеленський призначив послом України у Туреччині журналіста Нарімана Джелялова, котрий звільнили з російського полону після майже трьох років неволі.
Внаслідок ракетного удару по Сумській громаді загинуло троє людей.
14 травня президент Дональд Трамп підписав угоду з Катаром про економічну співпрацю на щонайменше 1,2 трильйона доларів. Глава Білого дому також оголосив про економічні угоди на понад $243,5 млрд між США та Катаром, включаючи продаж літаків Boeing та двигунів GE Aerospace компанії Qatar Airways.