16 червня – Міжнародний День батька: історія виникнення та традиції свята

Джерело: Букви

Сьогодні, 16 червня, в Україні та світі відзначається День батька.

Історія виникнення свята

Вперше День батька відсвяткували в США (місто Спокан, штат Вашингтон) 19 червня 1910 року.

Під час служби в церкві, присвяченої Дню матері, жінка на ім’я Сонора Додд (Смарт) подумала про свого батька – Вільяма Смарта, який після смерті дружини сам виховував Сонору і ще 5-х дітей.

На знак поваги та любові до свого батька, жінка звернулась до місцевої влади з пропозицією запровадити нове свято для всіх татусів США. Було прийнято рішення відзначати його в День народження Вільяма Смарта – 5 червня, проте підготовка затягнулася і вперше День батька відсвяткували 19 червня 1910 року.

Згодом ідею підтримали інші штати, але загальнонаціональним це свято стало на кілька десятків років пізніше. В 1966 році президент Ліндон Джонсон підписав прокламацію, офіційно оголосивши третю неділю червня Днем батька. Однак Конгресмени ще довгий час не наважувалися на офіційну установу свята. День батька офіційно узаконений президентом США Річардом Ніксоном в 1972 році.

З часом інші країни також почали долучатися до свята. На сьогоднішній день понад 40 країн світу щорічно вшановують чоловіка-батька. Більшість із них, як і Сполучені Штати, в третю неділю червня.

Коли День батька святкують в Україні?

День батька довгий час не мав офіційного статусу в Україні, доки 8 травня 2019 року Кабінет Міністрів України схвалив проєкт указу президента про встановлення Дня батька, який щорічно відзначатиметься в третю неділю червня, як і в більшості країн світу. Цього року свято випадає на 16 червня.

Традиції святкування

День батька – це свято поваги та вдячності чоловікам, які піклуються про своїх дітей. В цей день татусі з усього світу отримують привітання та подарунки, а в деяких країнах спеціально до свята – додаткову допомогу.

Так, в США напередодні свята прийнято надавати матеріальну допомогу батькам, які самотужки виховують дітей, а ще в цій країні особливе ставлення до троянд. Червону троянду носять біля серця якщо батько живий, а білу – якщо батько вже пішов з життя.

В Німеччині День батька – це завжди вихідний, оскільки відзначається разом зі святом Вознесіння Господнє.

У Фінляндії вулиці прикрашають прапорами, а в деяких містах проводять фестивалі.

В Італії День батька святкують 19 березня – в День святого Джузеппе, або святого Йосифа. Традиційно святкування починається з ходи по місту з іконою святого Йосифа. На двері свого будинку італійці вішають оливкову гілку, яка означає, що сьогодні вони можуть пригостити обідом будь-кого.

За оцінками Інституту вивчення війни, Росія цілеспрямовано розміщує військові об’єкти поблизу цивільних районів у тимчасово окупованому Криму, намагаючись стримати українські удари.

Вже через кілька тижнів після дозволу Україні використовувати зброю, надану США, для обмежених ударів по території Росії, країна досягає певних успіхів у зупиненні наступу російських військ вздовж північно-східного фронту. Одначе, військові командири закликають зняти обмеження на застосування ракет великої дальності.

Російські війська нарощують темпи наступальних операцій у Донецькій області, зменшуючи натомість інтенсивність атак на півночі Харківської області. Це може свідчити про початок літнього наступу.

За попередніми даними внаслідок масованого удару РФ по Харкову загинуло три особи, ще 42 поранені, з них дві дитини – дівчата віком 12 та 13 років.

Протягом минулої доби на фронті відбулося 141 бойове зіткнення, з найбільш інтенсивними боями на Покровському напрямку.