18 січня – річниця авіакатастрофи з гелікоптером ДСНС у Броварах
Джерело: Букви
Рівно рік тому – 18 січня 2023 року – сталась авіакатастрофа з гелікоптером ДСНС у Броварах, внаслідок якої загинуло 14 осіб, зокрема й вище керівництво МВС України.
Того ранку гелікоптер ДСНС України – EC-225 Super Puma (бортовий номер 54) – вилетів з Києва. Вже о 8:20 над Броварами гелікоптер втратив орієнтування і впав поряд з дитсадком “Джерельце” в одному з житлових кварталів міста.
Унаслідок падіння у дитсадку виникла пожежа. У житловій багатоповерхівці поруч вибило шибки. також було пошкоджено три поряд припарковані автомобілі.
На борту гелікоптера перебували 10 осіб. Всі загинули. Мовиться про:
- Денис Монастирський – міністр внутрішніх справ України
- Євгеній Єнін – перший заступник міністра
- Юрій Лубкович – державний секретар МВС
- Тетяна Шутяк – заступниця керівника Патронатної служби МВС
- Михайло Павлушко – начальник управління забезпечення захисту Департаменту внутрішньої безпеки НПУ (начальник охорони міністра)
- Андрій Маринченко – старший оперуповноважений в особливо важливих справах Департаменту внутрішньої безпеки НПУ (охоронець міністра)
- Микола Анацький – провідний інспектор Департаменту комунікації МВС (фотограф)
- Олександр Василенко – командир гелікоптера
- Костянтин Коваленко – другий пілот
- Іван Касьянов – бортовий механік, прапорщик служби цивільного захисту
Окрім цього, серед жертв є четверо мешканців Броварів: три жінки та дівчинка 2017 року народження, які вранці прийшли до дитсадка. Ще 31 особа зазнала поранень, з яких 13 – діти.
В Офісі президента повідомляли, що оперативна група МВС України прямувала у відрядження до “гарячої точки” у Харківській області.
Серед ймовірних причин авіакатастрофи правоохоронці розглядали три версії:
- порушення правил польоту
- технічна несправність
- умисні дії щодо знищення транспортного засобу
У серпні 2023 року розшифрували “чорні скриньки” гелікоптера.
За даними слідства, причина авіакатастрофи у Броварах – відверте порушення посадовцями ДСНС правил безпеки руху та експлуатації повітряного транспорту.
За даними розслідування ДБР, для делегації МВС виділили гелікоптер. який був на чергуванні для реагування на потенційні надзвичайні ситуації у Києві та області. Дозволів на здійснення інших польотів у нього не було.
Також відомо, що того дня в області був густий туман, відповідно видимість – украй низька. Водночас командира екіпажу не повідомили про важкі метеорологічні умови. Щобільше, екіпаж не мав допусків для здійснення польотів у негоду.
Попри ці факти, посадовці ДСНС, відповідальні за безпеку польотів, не скасували і не перенесли виліт на сприятливіший час.
Зважаючи на низьку видимість, екіпажу довелось виконувати політ на гранично низькій висоті, що була меншою навіть за висоту будівель.
У звіті ДБР мовиться, що командир екіпажу намагався облетіти багатоповерховий будинок, але різко піднявся, втратив орієнтування в просторі та під час завершення маневру, внаслідок відсутності необхідних навичок, допустив зіткнення із землею.
Тоді ж, у серпні 2023 року, Державне бюро розслідувань повідомило про підозру 5 посадовцям ДСНС, які були відповідальні за безпеку польотів. Серед них:
- начальник управління авіації та авіаційного пошуку і рятування ДСНС України
- в.о. командира спеціального авіаційного загону
- заступник командира з льотної підготовки
- командир авіаційної ескадрильї
- начальник служби безпеки польотів Спеціального авіаційного загону оперативно-рятувальної служби цивільного захисту ДСНС України з міста Ніжин Чернігівської області
Підозри оголошено за ст. 276 ч. 3 КК України (порушення правил безпеки руху повітряного транспорту, що спричинило загибель людей та велику матеріальну шкоду). Начальнику служби безпеки польотів повідомлено про підозру за ст. 367 ч. 2 КК України (службова недбалість). Їм загрожує до 10 років ув’язнення.
27 листопада 2023 Держбюро розслідувань повідомило про завершення розслідування трагедії в Броварах.
- Раніше Букви повідомляли про головне з кінопроєкту до роковин загибелі Дениса Монастирського.
У ніч на 18 листопада російські війська здійснили повторний ракетний обстріл міста Суми. Ворог поцілив по критичній інфраструктурі, повідомили у Сумській ОВА.
У Польщі, на базі одного з навчально-тренувальних центрів Збройних сил країни, склала Військову присягу на вірність українському народові перша група добровольців “Українського легіону”.
Глава МЗС Польща Радослав Сікорський та президент Литви Ґітанас Науседа першими з-поміж світових лідерів прокоментували та підтримали дозвіл США на використання зокрема далекобійних ракет ATACMS для ударів по території Росії.
У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 17 листопада. З початку доби загальна кількість бойових зіткнень вздовж усієї лінії фронту зросла до 134.
Франція та Велика Британія після рішення США, також дозволили Україні бити ракетами Storm Shadow та SCALP вглиб території РФ.