20 травня: яке сьогодні свято, іменини, традиції, прикмети
Джерело: Букви
20 травня відзначають Всесвітній день метролога, Всесвітній день травматолога, Всесвітній день бджіл, Міжнародний день кадровика або День HR менеджера та Міжнародний день п’яниці. Християни сьогодні вшановують мученика Талалея.
Всесвітній день метролога: засновано на честь підписання Метричної конвенції 1875 року — документу, що заклав основи єдиної системи вимірювань у світі. Метрологія — це наука про точність вимірювань, від якої залежить стабільність і безпека у промисловості, медицині, науці та повсякденному житті. Саме завдяки метрологам ми маємо стандарти, що гарантують якість продуктів, надійність техніки та розвиток інновацій.
Всесвітній день травматолога: мета цього дня – вшанувати лікарів-травматологів, які рятують життя в екстремальних умовах, володіють унікальними знаннями і швидкістю ухвалення рішень у критичних ситуаціях.
Всесвітній день бджіл: відзначається щорічно 20 травня. Ініціатором свята став уряд Словенії, а офіційно Генасамблея ООН проголосила його у 2018 році. Мета цього дня – підвищити обізнаність про незамінну роль бджіл та інших запилювачів у забезпеченні здорової екосистеми нашої планети.
Міжнародний день кадровика або День HR менеджера: заснований 20 травня 2019 року, щоб вшанувати внесок професіоналів у цій сфері. Проте на цей час свято не має офіційного статусу.
Міжнародний день п’яниці: ініціатива святкування цього дня виникла у соцмережах Мексики, зокрема на фейсбуці. За відповідним запитом тут можна знайти десятки тисяч публікацій та сторінок на честь цього дня.
У різних країнах світу сьогодні відзначають:
- Україна – День банківських працівників
- Камерун – День проголошення Республіки
- Індонезія – День національного пробудження
- Куба, Саудівська Аравія, Східний Тимор – День незалежності
- Мексика – Національний день психолога
- США – Національний день собак-рятувальників, Національний день збору полуниці
Цього дня у світі:
- 325 — римський імператор Костянтин скликав Вселенський собор у Нікеї.
- 1449 — португальський король Афонсу V розбив повстанців у при Алфарробейрі.
- 1498 — португальський мореплавець Васко да Гама досягнув Індії.
- 1783 — підписано Версальський мир, що завершував війну між Францією, Англією та Нідерландами
- 1809 — Відкрилось Київське народне чоловіче училище, що потім стало школою № 75, однією з найстаріших шкіл Києва.
- 1873 — Леві Штраус випустив на ринок блакитні джинси.
- 1875 — в Парижі 17 держав підписали Метричну конвенцію щодо впровадження єдиної метричної системи.
- 1899 — Джекоб Герман став першим водієм, якого було заарештовано за перевищення швидкості — він “мчав” по одній з вулиць Нью-Йорка зі швидкістю 20 км/год.
- 1905 — у Києві відкрито Михайлівський механічний узвіз.
- 1927 — американський льотчик Чарльз Ліндберг розпочав перший безпосадковий трансатлантичний переліт.
- 1961 — засновано Шевченківську премію.
- 1961 — за створення Української робітничо-селянської спілки Львівський обласний суд засудив Левка Лук’яненка до смертної кари, а його товаришів — до різних термінів позбавлення волі.
- 1980 — на референдумі в канадській провінції Квебек 59,9 % виборців висловилися проти від’єднання від Канади.
- 1985 — Ізраїль під наглядом Міжнародного комітету Червоного Хреста звільнив 1150 ув’язнених в обмін на звільнення трьох останніх ізраїльських солдатів, яких утримували палестинці.
- 1992 — керівники Ленінабада та Куляба відмовилися визнати новий уряд Таджикистану та пригрозили вийти зі складу республіки.
- 2005 — відбувся дебют незалежної України на Каннському кінофестивалі — світова прем’єра документального фільму режисера Ігоря Стрембіцького “Подорожні”, який здобув “Золоту пальмову гілку”.
- 2009 — у фінальному футбольному матчі Кубка УЄФА в Стамбулі “Шахтар” (Донецьк) переграв “Вердер” (Бремен) з рахунком 2:1, ставши володарем останнього в історії Кубка УЄФА.
- 2019 — відбулась інавгурація Президента України Володимира Зеленського.
- 2022 — Росія окупувала Маріуполь.
Яке сьогодні церковне свято:
20 травня віряни святкують день пам’яті святого мученика Талалея. Його покликанням стала медицина: не як ремесло, а як спосіб служіння людям. Талалей безкорисливо лікував недужих, бажаючи полегшити не лише тілесні страждання, а й душевні рани.
Коли Талалей відкрито визнав свою віру у Христа й відмовився поклонитися язичницьким богам, його схопили та привели на суд до правителя Теодора в місті Аїгей (сучасна територія Туреччини). Там його катували і зрештою він був усічений мечем.
Прикмети:
- Дощить — до вологого й дощового літа, а отже й до щедрого врожаю грибів та доброго сінокосу.
- Сонячно — на добру погоду влітку, але посушливу, можливу спеку.
- Зранку багато роси — чекай ясної та сухої погоди найближчими днями.
- Теплий вітер — на врожайне літо та добрий збір трав.
- Гроза — на тепле, але дощове літо.
- Птахи купаються у воді — до тривалої спеки.
Традиції:
- Не слід байдуже ставитися до хворих — святий Талалей вважається покровителем лікарів і цілителів, а тому вірили, що це великий гріх ігнорувати страждання інших, відмовити в допомозі хворому.
- Віряни вважали, що сьогодні свято, вдале для лікування. Святому Талалею молилися, щоб зцілив хвороби.
Іменини сьогодні святкують:
Йосип, Микита, Олександр, Олексій, Тимофій.
- За даними синоптиків у вівторок, 20 травня, в країні дощитиме.
- Букви повідомляли про свята, іменини, традиції, прикмети 19 травня.
Президент України Володимир Зеленський надіслав листа Дональду Трампу з пропозицією запровадити вільну торгівлю між Україною та США.
Уряд Австрії та громадський мовник ORF шукають варіанти покриття витрат на проведення “Євробачення-2026”, оскільки урядовці представили бюджет, у якому домінують заходи економії.
Міноборони кодифікувало лінійку оптоволоконних безпілотних авіаційних комплексів Хижак REBOFF української компанії 3DTech. Ці дрони мають котушки з оптоволокном довжиною від 10 до 20 км, що дозволяє ефективно їх використовувати залежно від потреб бойових підрозділів.
Джерело Букв надало копію документа, що свідчить про запит Державного бюро розслідувань до Міністерства закордонних справ України в межах кримінального провадження щодо можливої державної зради.
Адміністрація президента США Дональда Трампа планує депортувати до Росії дослідницю Гарвардської медичної школи Ксенію Петрову за контрабанду ембріонів жаби.