22 квітня розпочинається Песах: що відомо про єврейський Великдень

Джерело: Букви

У 2024 році єврейська громада по всьому світу відзначатиме одне зі своїх найважливіших свят – Песах, яке розпочнеться 22 квітня і триватиме до ночі 30 квітня. Це свято також відоме як Пасха, що відзначає визволення євреїв із рабства в Єгипті, за біблійними оповідями, під проводом Мойсея.

Традиційно свято розпочинається в 14 день місяця Нісан за єврейським календарем. Його святкування триває тиждень в Ізраїлі та вісім днів за його межами.

Дослівно “Песах” перекладається як “пройшов повз”, що означає виявлену Господом милість, який проніс весь свій гнів і кару повз єврейські будинки, але вразивши родини єгиптян. Песах, відомий також як Пейсах або ж єврейський Великдень, символізує вихід євреїв із єгипетського рабства під проводом Мойсея, як описано в Танаху. У центрі святкових заходів – історія про Божу милість, що виявилася у рятуванні євреїв під час десятої кари Єгипту.

Святкування Песаха починається з обрядової вечері, відомої як седер, що перекладається як “порядок”. Вечеря включає читання з Хагади, молитву та споживання символічних страв, які включають мацу (прісний хліб), марор (гіркі трави) та харосет (солодка паста з фруктів і горіхів).

Особливістю цього свята є також утримання від хамецу – будь-яких продуктів, що містять дріжджі або закваску. Замість цього на столі присутня маца, що нагадує про поспіх, з яким євреї покидали Єгипет, не маючи часу, аби дозволити тісту зрости.

Це свято важливе не тільки через його історичне значення, але і як символ боротьби за свободу і гідність. У багатьох країнах Песах є часом для сімейних зібрань, духовного переосмислення та культурних заходів, що відображають багатий єврейський культурний спадок.

Під час Песаха заборонена будь-яка робота в перший і останній дні святкування, що підкреслює його священний характер і дає можливість зосередитися на родині та спільноті.

11 грудня міністерство закордонних справ Росії поскаржилося, що передача США Україні 20 мільярдів доларів коштом заморожених російських активів, було “простим пограбуванням”, і припустило, що Москва може “захопити західні активи” на своїй території “для посилення промислового потенціалу”.

Австрійська нафтогазова компанія OMV Gas Marketing & Trading GmbH розірвала довгостроковий контракт з російським “Газпромом” на постачання газу, укладений у 2006 році. Угода мала діяти до 2040 року.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 11 грудня. З початку доби відбулося 194 бойових зіткнення.

Науково-популярний проєкт “Альфа Центавра” опублікував OSINT-розрахунок застосування РФ ракети “Орєшнік”, попередивши про можливість нового удару російськими ракетами середньої дальності по території України, базуючись на аналізі авіаційних повідомлень (NOTAM) про закритий повітряний простір над полігоном “Капустин Яр”.

11 грудня Головнокомандувач Збройних Сил України генерал Олександр Сирський зустрівся з бійцями 38-ї окремої бригади морської піхоти на Покровському напрямку.