22 квітня розпочинається Песах: що відомо про єврейський Великдень

Джерело: Букви

У 2024 році єврейська громада по всьому світу відзначатиме одне зі своїх найважливіших свят – Песах, яке розпочнеться 22 квітня і триватиме до ночі 30 квітня. Це свято також відоме як Пасха, що відзначає визволення євреїв із рабства в Єгипті, за біблійними оповідями, під проводом Мойсея.

Традиційно свято розпочинається в 14 день місяця Нісан за єврейським календарем. Його святкування триває тиждень в Ізраїлі та вісім днів за його межами.

Дослівно “Песах” перекладається як “пройшов повз”, що означає виявлену Господом милість, який проніс весь свій гнів і кару повз єврейські будинки, але вразивши родини єгиптян. Песах, відомий також як Пейсах або ж єврейський Великдень, символізує вихід євреїв із єгипетського рабства під проводом Мойсея, як описано в Танаху. У центрі святкових заходів – історія про Божу милість, що виявилася у рятуванні євреїв під час десятої кари Єгипту.

Святкування Песаха починається з обрядової вечері, відомої як седер, що перекладається як “порядок”. Вечеря включає читання з Хагади, молитву та споживання символічних страв, які включають мацу (прісний хліб), марор (гіркі трави) та харосет (солодка паста з фруктів і горіхів).

Особливістю цього свята є також утримання від хамецу – будь-яких продуктів, що містять дріжджі або закваску. Замість цього на столі присутня маца, що нагадує про поспіх, з яким євреї покидали Єгипет, не маючи часу, аби дозволити тісту зрости.

Це свято важливе не тільки через його історичне значення, але і як символ боротьби за свободу і гідність. У багатьох країнах Песах є часом для сімейних зібрань, духовного переосмислення та культурних заходів, що відображають багатий єврейський культурний спадок.

Під час Песаха заборонена будь-яка робота в перший і останній дні святкування, що підкреслює його священний характер і дає можливість зосередитися на родині та спільноті.

Президент США Джо Байден повідомив, що має намір здійснити офіційний візит до країн Африки у лютому, після президентських виборів у Сполучених Штатах.

Уряд Франції підтримав пропозицію Сполучених Штатів Америки використати заморожені російські активи на озброєння України, піднявши перспективу угоди на зустрічі міністрів фінансів G7.

22 травня адміністрація Байдена виступила проти рішення Іспанії, Норвегії та Ірландії визнати палестинську державу, повторивши, що, хоча президент США підтримує шлях до рішення про створення двох держав, він продовжуватиме його, закликаючи до дипломатичних переговорів між двома державами.

Ввечері 22 травня російські війська скерували авіаційну ракету на Дніпропетровщину. Українські оборонці знищили ворожу ціль у Синельниківському районі.

Переможниця Премії імені Георгія Ґонґадзе, журналістка та медіаекспертка Тетяна Трощинська висловила вдячність усім за привітання та підтримку, опублікувавши на згадку текст свого виступу під час церемонії народження.