22 штати оскаржують указ Трампа щодо обмеження отримання громадянства за правом народження

Джерело: ABC News

Суд розгляне позов 22 штатів проти указу президента Дональда Трампа щодо обмеження отримання громадянства за правом народження. Йдеться про дітей, народжених у США від матерів без документів або тих, що перебувають у країні за тимчасовими візами.

18 штатів на чолі з генеральними прокурорами від Демократичної партії звинуватили Трампа у спробі порушити конституційний принцип, закріплений у 14-й поправці, через виконавчий указ. У позові наголошується, що президент не має права змінювати конституційні положення або скасовувати їх власними рішеннями.

Надалі ще чотири додаткові штати подали аналогічні позови, збільшуючи загальну кількість штатів, які оскаржують указ. Федеральний суддя Джон Каугенур, призначений ще за президентства Рональда Рейгана, розгляне запит цих штатів на тимчасову заборону виконання указу. Слухання заплановані на четвер.

Згідно з указом, федеральні агентства повинні припинити надання громадянства дітям, народженим у США, якщо хоча б один із батьків не є громадянином або постійним жителем. Штати заявили, що через це щороку понад 150 тисяч дітей ризикують втратити доступ до медичних і соціальних послуг, а також можуть залишитися без громадянства.

У позовах зазначено, що такий крок порушує конституційне право на громадянство за народженням, яке існує понад 150 років. Штати вимагають визнати указ недійсним та заборонити його виконання. Некомерційні організації в Массачусетсі та Нью-Гемпширі також долучилися до оскарження.

Цей указ, за словами критиків, є безпрецедентним та підриває основні принципи Конституції.

Соціологічне опитування Центру Разумкова показало, що 91% українців пишаються громадянством України.

Євросоюз ризикує не продовжити дію санкції проти Росії, оскільки прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан затримує процес.

Президент Південної Кореї Юн Сук Йоль у четвер, 23 січня, має знову з’явитися перед Конституційним судом у справі про імпічмент. Ці слухання стануть другими за тиждень після попереднього засідання, яке відбулося у 21 січня.

Молдова прийняла рішення відмовитися від участі в пісенному конкурсі “Євробачення-2025”, який відбудеться у швейцарському Базелі. Це рішення було ухвалене “після детального аналізу поточної ситуації, а також економічних, адміністративних і мистецьких проблем”.

Турецький суд ухвалив рішення залишити під вартою лідера ультраправої партії “Перемоги” Уміта Оздага до судового засідання. Справа стосується обвинувачення у розпалюванні суспільної ненависті. Політика затримали після його коментарів, в яких він заявив, що “навіть хрестові походи не завдали Туреччині такої шкоди, як Ердоган”.