22 травня: яке сьогодні свято, іменини, традиції, прикмети
Джерело: Букви
22 травня відзначають Міжнародний день біологічного різноманіття, Всесвітній день готів, День Шерлока Холмса та День купівлі музичного інструмента. Церква сьогодні згадує мученика Василіска.
Міжнародний день біологічного різноманіття: заснований ООН 1993 року з метою привернути увагу людства до неймовірного багатства живого світу — усіх форм життя на Землі: від найдрібніших мікроорганізмів до величезної різноманітності тварин і рослин.
Всесвітній день готів: ідея створення Всесвітнього дня готів виникла в травні 2009 року, коли на британській радіостанції почали обговорювати різні музичні субкультури. Ді-джеї готичної музики Cruel Britannia та Martin Oldgoth запропонували відзначити день, присвячений готам, і вибрали 22 травня. Чому саме ця дата? Вони вирішили, що саме в цей день зручніше за все святкувати, і це стало традицією.
День Шерлока Холмса: відзначають у пам’ять про сера Артура Конан Дойля. Він народився 22 травня 1859 року та є автором одного з найвідоміших детективів у світі – Шерлока Холмса.
День купівлі музичного інструмента: відзначається щорічно. До загальновизнаних сімейств інструментів відносяться: духові, струнні, перкусія та клавішні.
У різних країнах світу сьогодні відзначають:
- Ємен – День Єменської єдності
- Шрі-Ланка – День Республіки
- Киргизстан – День збройних сил
- Гаїті – Національний день суверенітету
- США – Національний день моря та День ванільного пудингу
Цього дня у світі:
- 1629 — імператор Священної Римської імперії Фердинанд II і король Данії Кристіан IV підписали Любекський договір, який припинив втручання Данії в Тридцятилітню війну.
- 1762 — Швеція та Пруссія підписали Гамбурзький договір.
- 1807 — велике журі висуває звинувачення колишньому віцепрезиденту Сполучених Штатів Аарону Берру у державній зраді.
- 1848 — на Мартиніці скасовано рабство.
- 1849 — Авраам Лінкольн отримав патент на конструкцію плаваючого сухого доку.
- 1861 — Тараса Шевченка перепоховано в Каневі на Чернечій горі.
- 1892 — доктор Вашингтон Шеффілд винайшов тюбик для зубної пасти.
- 1846 — у Нью-Йорку заснована інформаційна агенція “Associated Press”.
- 1861 — відбулося перепоховання Тараса Шевченка на Чернечій горі над Дніпром у Каневі[3].
- 1906 — американські авіаконструктори брати Райт отримали патент на винайдений ними літак (випробований 1903 року).
- 1919 — У Києві в церкві святого Миколая відправили перше богослужіння українською мовою, через що цей день “неофіційно” став днем народження Української Автокефальної Православної Церкви.
- 1927 — поблизу Сініна, Китай, землетрус магнітудою 8,3 став причиною 200 000 смертей. Один із найбільш руйнівних землетрусів в історії.
- 1931 — розпочала свою діяльність Українська академія аграрних наук.
- 1936 — почався перший чемпіонат СРСР з футболу.
- 1939 — Гітлер та Муссоліні створили політичний та військовий альянс між Німеччиною та Італією (так званий “Сталевий пакт”).
- 1942 — Мексика вступає у Другу світову війну на боці союзників.
- 1960 — стався найсильніший у XX столітті землетрус силою 9,5 балів за шкалою Ріхтера — в Чилі.
- 1971 — відбувся виступ Анатолія Лупиноса біля пам’ятника Тарасові Шевченку в Києві й арешт промовця.
- 1972 — Вперше в історії лідер США Річард Ніксон прибув із візитом до СРСР.
- 1972 — Нова конституція змінила назву Цейлону на Республіку Шрі-Ланка.
- 1979 — похорон Володимира Івасюка на Личаківському цвинтарі у Львові, який вилився у масову акцію протесту.
- 1990 — Фірма “Microsoft” анонсувала вихід операційної системи Windows 3.0.
- 1995 — У Львові було створено Всеукраїнське педагогічне товариство імені Григорія Ващенка.
- 1995 — Астрономи Аманда Бош та Ендрю Ривкін виявили на фотографіях, які прислав телескоп “Габбл”, два нові супутники на орбіті Сатурна.
- 1998 — у Києві на Аскольдовій могилі освятили греко-католицьку церкву святого Миколая.
- 2002 — у Празі відкрито Меморіал жертвам комунізму.
- 2009 — СБУ порушила кримінальну справу за фактом Геноциду в Україні 1932—1933 років (за ч. 1 ст. 442 Кримінального кодексу України — “Геноцид”).
- 2014 – біля міста Волноваха стався напад бойовиків “ДНР” на блокпост української 51-ї механізованої бригади. 16 українських військовиків загинуло, 32 травмовано.
- 2014 – біля міста Рубіжне, внаслідок бою з проросійськими бойовиками, українська 30-та механізована бригада зазнала втрат і відступила. 3 українських військовиків загинуло, 7 поранено.
Яке сьогодні церковне свято:
22 травня віряни святкують день пам’яті святого мученика Василіска. Це один із перших святих Христової Церкви, який жив у часи жорстоких гонінь на християн, йому довелося пройти через неймовірні страждання заради віри. Його ім’я походить від грецького слова, що означає “маленький цар” — і ця назва ніби символізує його духовне царювання через вірність Христу.
Прикмети:
- Дощить – на урожай зернових.
- Багато роси вранці – до потепління.
- Зацвіла горобина – до короткого літа і ранньої осені.
- Сонячно, але сховалися комахи – скоро будуть опади.
Традиції:
- У народі вважається, що у Василисків день не слід починати нову роботу – на неї чекає провал, також не можна працювати на городі та в полі – замість урожаю вродяться волошки та полин.
- Василисків день за народними віруваннями вважається небезпечним і нещасливим. У давні часи люди не виходили з дому без потреби та не ходили до лісу, боячись зустріти агресивних змій. Здебільшого день присвячували прибиранню, готуванню, рукоділлю.
Іменини сьогодні святкують:
Данило, Захар, Макар, Михайло, Павло, Теодор, Федір, Яків, Софія.
- За даними синоптиків у четвер, 22 травня, частину країни накриє негода.
- Букви повідомляли про свята, іменини, традиції, прикмети 21 травня.
Військовий капелан Артем Гришин закликав не торгуватися з літніми продавцями на ринку, а натомість залишати їм чайові. Він наголосив на важливості поваги до тяжкої праці фермерів і старшого покоління.
Державний секретар США Марко Рубіо відмовився назвати президента РФ Володимира Путіна воєнним злочинцем, хоча у 2017 році вимагав від тодішнього кандидата у держсекретарі Рекса Тіллерсона зробити те саме.
Служба безпеки України затримала чергового агента російської воєнної розвідки (ГРУ), який діяв на території Донецької області. Зловмисник готував координати для повітряних атак окупантів на прифронтову Костянтинівку.
Президент США Дональд Трамп вважає, що Ватикан, на чолі з новим Папою Римським Левом XIV може стати посередником у припиненні російсько-української війни. Але ці спроби Ватикану можуть зазнати значних труднощів.
20 травня на тимчасово окупованій території Херсонської області, між Скадовськом і Антонівкою, стався вибух автомобіля з “кадирівцями”.