23 серпня: яке сьогодні свято, іменини, традиції, прикмети
Джерело: Букви
23 серпня відзначають Міжнародний день пам’яті про работоргівлю та її ліквідації та Європейський день пам’яті жертв сталінізму та нацизму. Християни цього дня згадують святого мученика Луппа.
Міжнародний день пам’яті про работоргівлю та її ліквідації: відзначається за рекомендацією 150 сесії виконавчої ради ЮНЕСКО в день повстання рабів Сан-Домінго і Гаїті в 1791 році, яке поклало початок процесу ліквідації системи рабства.
Європейський день пам’яті жертв сталінізму та нацизму: міжнародний день пам’яті жертв тоталітарних ідеологій сталінізму та націонал-соціалізму. Відзначається у країнах Європейського Союзу щорічно 23 серпня у день підписання пакту Молотова — Ріббентропа в 1939 році, що розділив Європу на дві сфери інтересів за допомогою секретних додаткових протоколів.
У різних країнах світу сьогодні відзначають:
- Україна – День Державного Прапора України
- Литва – День чорної стрічки (відзначається як траурний день на честь підписання пакту Молотова — Ріббентропа 1939 року, в цей день приспущені литовські прапори з чорними стрічками)
- Румунія – День визволення від нацистської окупації.
- Бразилія – День морської авіації
- Білорусь – День працівників державної статистики
- Іран – Національний день лікарів
Цього дня у світі:
- 1382 — Розорення Москви Тохтамишем
- 1866 — за Празькою угодою Венецію передано Королівству Італія.
- 1904 — запатентовано автомобільний шинний ланцюг.
- 1918 — Рада міністрів Української Держави затвердила постанову про створення в Києві Державного драматичного театру.
- 1919 — під час наступу на Київ армія УНР зайняла Новоград-Волинський.
- 1939 — у Москві підписано Пакт Молотова — Ріббентропа і таємний протокол до нього, за яким Європу поділили за сферами впливу Третій Рейх і СРСР.
- 1942 — початок Сталінградської битви.
- 1943 — визволення Харкова від німецьких окупантів.
- 1975 — відкриття Харківського метрополітену.
- 1989 — в 50-ту річницю підписання радянсько-німецького пакту відбулася акція “Балтійський шлях”, коли мешканці Литви, Латвії і Естонії утворили живий ланцюг завдовжки майже 600 км — близько двох мільйонів людей (найбільший живий ланцюг у світі).
- 1990 — у Бердянську на місцевому стадіоні “Торпедо” вперше в СРСР стартувала міжнародна музично-екологічна акція “САМ” (“Врятуємо Азовське море!”). Вперше на великому міжнародному форумі над стадіоном було піднято синьо-жовтий прапор. Цей день згодом стане День Державного Прапора України.
- 1994 — позачергова сесія севастопольської міськради прийняла незаконне рішення про визнання російського правового статусу міста Севастополя.
- 1998 — встановлене звання Герой України.
Яке сьогодні церковне свято:
23 серпня в церковному календарі – день пам’яті святого мученика Луппа. Він жив у місті Солунь (сучасні Салоніки, Греція) і був свідком мученицької смерті свого господаря. Після смерті Димитрія, Лупп взяв його скривавлену туніку та перстень, обагрений мученицькою кров’ю, і за допомогою цих святинь здійснив багато чудес та зцілень. За свою проповідь християнства Лупп був арештований і підданий мученицькій смерті за наказом імператора Максиміана.
Прикмети:
- Журавлі відлітають у теплі краї – зима буде ранньою
- Горох розцвів на городі – осінь буде теплою і довгою
- Ранок без морозу – вересень буде теплим
- Туман випав увечері – гарна погода встановиться
- Брусниця дозріла – можна збирати овес
Традиції:
- Не можна давати в борг гроші чи якісь речі, разом з ними ви віддасте іншій людині своє щастя.
- До святого Луппа звертаються з проханнями зцілити найважчі недуги, просять надати впевненості перед таїнством хрещення, зміцнити віру.
Іменини сьогодні святкують:
Єфрем, Іван, Микола, Павло.
- За даними синоптиків у п’ятницю, 23 серпня, в Україні у кількох областях пройдуть дощі.
- Букви повідомляли про свята, іменини, традиції, прикмети 22 серпня.
В Угорщині закликали Євросоюз перед ухваленням рішення про продовження санкцій проти РФ поспілкуватись з обраним президентом США Дональдом Трампом.
Влада Індонезії розпочала евакуацію трьох тисяч жителів з районів поблизу вулкана Ібу на острові Халмахера після його виверження цього тижня. Викид вулкана спричинив утворення густої сірого попелу, що піднявся на висоту до 4 км.
Прем’єр-міністр Румунії Марчел Чолаку оголосив про запровадження штрафів для соціальних мереж, які підтримують окремих кандидатів на президентських виборах. Санкції можуть сягати 5% від обороту компаній, що у випадку великих корпорацій обчислюється мільярдами євро.
Речник ОСУВ “Хортиця” Віктор Трегубов повідомив, що російські війська знизили використання танків та авіації.
Європейський банк реконструкції та розвитку планує інвестувати в Україну 1,54 мільярда доларів у 2025 році.