28 липня – День української державності

Джерело: Букви

28 липня Україна святкує День української державності. Свято було встановлене шостим президентом України Володимиром Зеленським у серпні 2021 року, під час 30-ї річниці незалежності України. Цьогоріч День української державності відзначається лише вдруге і знову під час повномасштабного російського вторгнення.

Дата святкування була обрана не випадково. Саме 28 липня Україна також відзначає День хрещення Русі-України. Саме в цей день князь Володимир прийняв християнство як державну релігію, що передалося й Україні. Ця подія є першою згадкою про окрему українську державу, яку описує “Повість временних літ” Нестора Літописця.

“Ми починаємо відзначати День Української державності. Її точкою відліку ми вважаємо рік заснування Києва – столиці Київської Русі-України, яку недаремно називають місцем, де все починається”, – сказав Зеленський під час святкового параду на День незалежності у 2021 році.

В указі Зеленського зазначено, що історія української державності сягає своїм корінням “часів заснування міста Києва та розквіту держави за часів князя Київського Володимира Великого”. Саме він, прийнявши у 988 році християнство, “засвідчив цивілізаційний вибір Київської Русі”.

Цього дня українське суспільство також вшановує пам’ять та засвідчує повагу до діяльності “видатних представників національної еліти та борців за державність і незалежність України”, серед яких Тарас Шевченко, Микола Костомаров, Володимир Антонович, Михайло Драгоманов, Іван Франко, Леся Українка, Михайло Грушевський та інші.

Варто зауважити, що вже з наступного року День української державності святкуватиметься не 28 липня, а 15 липня.

Відповідне рішення було ухвалено 14 липня 2023 року українським парламентом, який підтримав проєкт закону Володимира Зеленського щодо зміни дат трьох свят:

  • Різдво Христове відтепер відзначатимуть 25 грудня, а не 7 січня
  • День Української Державності – 15 липня, а не 28 липня
  • День захисників і захисниць України (збігається з церковним святом Покрова Пресвятої Богородиці) — 1 жовтня, а не 14 жовтня

День української державності нероздільно пов’язаний із розвитком війська та військовими тисячолітніми традиціями, національними традиціями символічного відображення світу, яка мала поєднувати народний, релігійний та державний аспекти. Свято покликане утвердити, що Україна має неабияку власну історію державотворення, і закликає пам’ятати кожен етап її становлення й людей, які доклали до цього зусиль.

  • У 2023 році вперше в Україні відзначають День медичного працівника 27 липня, а не 18 червня. Президент України Володимир Зеленський видав відповідний указ від 13 червня. У зв’язку з цим медиків привітали військові та політики.

Внаслідок російської атаки по гіпермаркету у Харкові станом на зараз відомо про двох загиблих та 24 постраждалих. Наразі щонайменше 15 людей не виходять на звʼязок.

Лідер фракції “Європейська Солідарність” Петро Порошенко під час поїздки на східний фронт передав інженерному полку та одній з артилерійських бригад екскаватори для фортифікаційних робіт.

Президент України Володимир Зеленський повідомив, що в гіпермаркеті у Харкові, який нещодавно атакували росіяни, могли перебувати понад 200 людей.

Сьогодні, 25 травня, російські загарбники атакували будівельний гіпермаркет в Харкові, внаслідок чого спалахнула пожежа на площі 15 000 квадратних метрів.

Сьогодні, 25 травня, відзначається Всесвітній день щитоподібної залози (World Thyroid Day). У Міністерстві охорони здоров’я розповіли, як пильнувати за станом щитоподібної залози та як уникнути йододефіциту.