29 липня: яке сьогодні свято, іменини, традиції, прикмети
Джерело: Букви
29 липня відзначають Міжнародний день тигра та Міжнародний день соціокультурного розмаїття та боротьби з дискримінацією. В Україні сьогодні – День Сил спеціальних операцій ЗСУ. Християни цього дня згадують Афіногена та 10 його учнів.
Міжнародний день тигра: свято, встановлене на Міжнародному форумі з проблем, пов’язаних зі збереженням тигрів на Землі у листопаді 2010 року. Однією з головних цілей проведення Міжнародного дня тигра в різних країнах є інформування громадськості про проблему зникнення тигрів і способах їх захисту. Тигр перебуває під міжнародною охороною, внесений до Червоної книги, від 1947 року діє повна заборона полювання на тигрів.
Міжнародний день соціокультурного розмаїття та боротьби з дискримінацією: мета свята — залучення суспільної уваги до проблеми дискримінації, поширення ідеї мирного співіснування та гуманізму, залучення до поваги до культурної спадщини та різноманітності кожного народу.
В Україні сьогодні відзначають:
День Сил спеціальних операцій ЗСУ: Сили спеціальних операцій – це окремий рід сил ЗСУ, що був заснований у 2016 році. До складу ССО входять частини спеціального призначення і підрозділи інформаційно-психологічних спеціальних операцій. День Сил спецоперації ЗСУ було встановлено указом президента України від 26 липня 2016 року.
У різних країнах світу сьогодні відзначають:
- Румунія – День національного гімну
- Норвегія – День прославлення святого Олафа
- Фарерські острови – День Святого Олафа
- Молдова – День Конституції
- Таїланд – Національний день тайської мови
Цього дня у світі:
- 238 — преторіанською гвардією штурмом опанований палац імператорів Риму Пупієна і Бальбіна. Обидва правителі були волоком протягнуті вулицями Риму, та після тортур і знущань страчені. Того ж дня 13-річний Гордіан III оголошений імператором Римської імперії.
- 615 — Пакаль Великий у віці 12 років у місті Паленке успадкував трон правителя Баакульського царства мая.
- 626 — розпочалася десятиденна облога столиці Візантійської імперії Константинополя аварами і союзними їм племенами слов’ян, булгар і гепідов під час ірансько-візантійської війни.
- 1014 — битва біля Біласиці під час візантійсько-болгарських війн — візантійський імператор Василій II Болгаробійця завдав нищівної поразки болгарському війську. Імператор наказав осліпити 15 тисяч болгарських полонених. Кожному 101-му викололи лише одне око — їм довелось виступати в ролі поводирів решти сліпих. Побачивши це, болгарський цар Самуїл помер від горя.
- 1018 — граф Західної Фрісландії Дірк III завдав поразки армії імператора Священної Римської Імперії Генріха II у битві біля Влардінгена.
- 1030 — битва біля Стікластадира, в якій норвезький король Олаф II бився та загинув, намагаючись відвоювати норвезький трон з-під правління данського короля Канута Великого.
- 1148 — завершена невдала 4-денна облога Дамаску хрестоносцями, що призвела до краху Другого хрестового походу.
- 1108 — Людовик VI став королем Франції.
- 1423 — Великим князем Литовським, королем Польським Владиславом II Ягайло в містечку Пшедбуж на річці Пилиця надані права міста Лодзі, в тому числі право проводити ярмарки щосереди і дві великі ярмарки на рік.
- 1474 — під час бургундських війн армія Карла Сміливого атакувала архієпископство Кельнське, обложивши місто Нейсс. Облога тривала до 27 червня 1475.
- 1565 — королева Шотландії Марія Стюарт одружилася зі своїм кузеном Генріхом Стюартом, лордом Дарнлі.
- 1572 — почалася Молодинська битва — битва, що тривала до 2 серпня в 50 верстах південніше Москви, московське військо земського воєводи князя Михайла Воротинського та опричного воєводи князя Дмитра Хворостиніна і армія кримського хана Девлет-Герая.
- 1693 — в битві поблизу Нервіндена часів дев’ятирічної війни між Королівством Франція та Аугсбурзькою лігою, французька армія маршала Франсуа-Анрі Монморансі здобула піррову перемогу над коаліційними військами Вільгельма III Оранського.
- 1696 — козацьке військо за підтримки московських військ захопило турецьку фортецю Азов.
- 1776 — останній український кошовий отаман Петро Калнишевський відправлений на Соловецькі острови, де провів в ув’язненні 25 років.
- 1793 — перший віцегубернатор Верхньої Канади Джон Грейвз Сімко заснував форт та морський порт Йорк (нині Торонто).
- 1836 — урочисте відкриття в Парижі Тріумфальної арки.
- 1851 — італійський астроном Аннібале де Гаспаріс відкрив астероїд 15 Евномія.
- 1858 — під тиском Сполучених Штатів Японія відкрила для чужоземців Токіо та Осаку.
- 1865 — велика пожежа в Бучачі
- 1874 — британець Волтер Вінгфілд запатентував розбірний тенісний корт.
- 1880 — відкрито Феодосійську картинну галерею ім. І. К. Айвазовського.
- 1899 — завершилася I Гаазька конференція миру, з метою розробки багатосторонніх угод у галузі законів і звичаїв війни.
- 1900 — італійським анархістом Гаетано Бреші в Монці чотирма пострілами з револьвера вбито італійського короля Умберто I.
- 1907 — створена Всесвітня організація скаутського руху.
- 1913 — утворено незалежну Албанію.
- 1914 — введена до ладу перша трансамериканська телефонна лінія Нью-Йорк—Сан Франциско.
- 1938 — після втечі комісара держбезпеки Генріха Люшкова почалася радянсько-японська битва на озері Хасан.
- 1940 — у ході Другої світової війни почалися повітряні бомбардування Великої Британії силами німецького Люфтваффе.
- 1941 — Королівство Румунія оголосило про повернення собі Бессарабії і Буковини, переданих нею СРСР у 1940.
- 1941 — Сталін, після численних прорахунків, поразок, оточень частин РСЧА, звільнив генерала армії Г.Жукова з посади начальника Генерального штабу та призначено на посаду командувача Резервним фронтом.
- 1948 — у Лондоні розпочалися XIV Літні Олімпійські ігри.
- 1957 — засновано Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ).
- 1958 — у США Президентом країни Д. Ейзенхауером підписано акт про утворення Національного управління з аеронавтики і дослідження космічного простору (NASA).
- 1974 — у СРСР створено перший в країні спеціальний підрозділ “А” для протидії можливим терористичним актам, яке стало відомим як група “Альфа”.
- 1974 — на каналі NBC пройшов дебют ігрової програми “Вгадай мелодію”.
- 1987 — Президентом Франції Франсуа Міттераном та прем’єр-міністром Великої Британії Маргарет Тетчер підписано угоду про початок будівництва Євротунелю під Ла-Маншем, що мав з’єднати дві країни.
- 1993 — після семи років ув’язнення рішенням Верховного суду Ізраїлю винесено виправдувальний вирок колишньому охоронцю нацистських концентраційних таборів Флоссенбюрг, Майданек та Собібор уродженцю Дубових Махаринців українцю Івану Дем’янюку.
- 1994 — Парламент України призупинив приватизацію в республіці.
- 1998 — у Лос-Анджелесі американець С. Рід зробив найдовший в історії стрибок з даху 14-поверхового будинку на дах іншого будинку — на мотоциклі він пролетів 19,8 метра.
- 2005 — астрономи оголосили про відкриття карликової планети Ерида.
- 2010 — в Демократичній Республіці Конго на річці Касаї в провінції Бандунду перекинувся пором. Щонайменше 80 (за іншими даними 140) людей загинуло.
- 2022 — на Землі зафіксували найкоротший день в історії планети — повний оберт навколо своєї осі зайняв у планети на 1,59 мілісекунди менше, ніж зазвичай. Причиною явища може бути коливання Чандлера — зміна обертання Землі навколо своєї осі.
Яке сьогодні церковне свято:
29 липня у православному календарі — день пам’яті Афіногена та 10 його учнів. Вони жили за часів імператора Діоклетіана в Севастії. Імператор Діоклетіан правив Римською імперією від 284 до 305 року н.е., і цей період був відомий великим переслідуванням християн.
Прикмети:
- Стоїть густий туман — чекайте на щедрий урожай грибів восени.
- В небі літають коршуни — погода буде спекотною.
- Польові миші вже почали їсти колоски на полі — до довгої й холодної зими.
Традиції:
- За народними повір’ями, краще відмовитися від прогулянки до лісу, тому що в давнину вірили, що цього дня виходить нечиста сила.
- Наші предки цього дня обов’язково виходили працювати в полі. Ввечері збиралися всі разом за одним столом і молилися про гарний урожай.
Іменини сьогодні святкують:
Алевтина, Валентина, Іван, Павло, Петро, Федір, Юлія, Яків.
- За даними синоптиків у суботу, 29 липня, в окремих областях короткочасні дощі та грози.
- Букви також повідомляли про свята, іменини, традиції та прикмети 28 липня.
Лідер “Європейської солідарності” Петро Порошенко виступив перед республіканцями у Вашингтоні й закликав підтримати переможну стратегію для України.
Президент США Дональд Трамп підписав указ про створення протягом року суверенного фонду добробуту, заявивши, що за його допомогою можна буде викупити відеоплатформу TikTok.
Правоохоронці повідомили про підозру засудженому, який збував наркотичний засіб метадон в одній з установ виконання покарань Вінницької області.
Співробітники Національного наукового фонду (NSF) США перевіряють тисячі науково-дослідних проєктів, щоб з’ясувати, чи порушують вони укази президента Трампа, видані на початку його каденції.
Служба безпеки України спільно з Національною поліцією встановила 497 осіб, котрі вчиняли підпали автомобілів військовослужбовців, обʼєктів “Укрзалізниці”, а також встановлювали саморобні вибухівки, влаштовуючи теракти із посяганням на життя військових і поліціянтів, повідомив перший заступник Голови СБУ Сергій Андрущенко під час спільного брифінгу з начальником Національної поліції Іваном Вигівським.