3 грудня: яке сьогодні свято, іменини, традиції, прикмети
Джерело: Букви
3 грудня відзначають Міжнародний день людей з інвалідністю, Всесвітній день комп’ютерної графіки, Міжнародний день боротьби проти пестицидів та Всесвітній день катання на ковзанах. Християни сьогодні вшановують пророка Софонію.
Міжнародний день людей з інвалідністю: проголошено Генеральною Асамблеєю ООН 1992 року (резолюція 47/3) з метою сприяти правам людей з інвалідністю та привертати увагу до їхніх проблем і потреб.
Всесвітній день комп’ютерної графіки: дата 3.12 обрана не випадково. Вона нагадує позначення “3D” — основної технології в комп’ютерній графіці. Це свято присвячене досягненням у галузі комп’ютерної графіки, яка має величезний вплив на сучасні технології, мистецтво, кіноіндустрію, ігрову сферу, рекламу та дизайн.
Міжнародний день боротьби проти пестицидів: день присвячено приверненню уваги до небезпечних хімічних речовин, які використовують у сільському господарстві. Дата обрана у пам’ять про інцидент 1984 року в Індії, коли через витік токсичного газу на заводі з виробництва пестицидів у Бхопалі загинуло понад 2000 осіб (за іншими даними загинуло до 20 000 осіб), а сотні тисяч зазнали шкоди для здоров’я.
Всесвітній день катання на ковзанах: ініційований Міжнародною спілкою ковзанярів (ISU) з метою популяризації катання на ковзанах як спорту, хобі та розваги.
У різних країнах світу сьогодні відзначають:
- Індія – День адвоката
- Куба – День лікарів
- США – День штату Іллінойс
Цього дня у світі:
- 1775 — уперше піднятий зоряно-смугастий прапор США.
- 1818 — Іллінойс став 21-м штатом Сполучених Штатів Америки. Іллінойс часто називають “Землею Лінкольна” або ж “Штатом в прерії”.
- 1879 — Томас Едісон вперше публічно продемонстрував роботу лампи розжарювання (з вугільною ниткою, поміщеною в вакуумну скляну колбу), яка могла безперервно горіти протягом 4 годин.
- 1904 — Чарлз Діллон Перрайн відкрив Гімалію (супутник Юпітера).
- 1910 — у Парижі продемонстрували першу неонову лампу (винахідник — французький фізик Жорж Клод).
- 1912 — Болгарське царство, Королівство Греція, Королівство Сербія та Королівство Чорногорія підписали з Османською імперією перемир’я, що поклало край Першій балканській війні.
- 1920 — польський сейм ліквідував територіальну окремішність Галичини. Для позначення етнічної території Східної Галичини введено термін “Східна Малопольща”, зникли з вживання слова “українець”, “український”, вводилися “русин”, “руський”
- 1920 — було підписано Олександропільський договір, що закінчив вірмено-турецьку війну.
- 1932 — постановою Ради Народних Комісарів УСРР заборонено торгівлю м’ясом і худобою в областях України, які ухиляються від виконання плану заготівлі м’яса. Постанова стала однією з причин Голодомору 1933 року.
- 1952 — у Празі за звинуваченням у співпраці з західними розвідками і сіонізмі повісили 11 високопоставлених функціонерів Компартії Чехословаччини, серед них — її колишнього генерального секретаря, віце-прем’єра Рудольфа Сланскі.
- 1959 — у Ленінграді здали в експлуатацію перший у світі атомний криголам “Ленін”.
- 1967 — Південноафриканський хірург Крістіан Барнард здійснив у Кейптауні першу у світі успішну трансплантацію серця.
- 1973 — американський “Піонер-10” (“Пайонір-10”) став першим космічним апаратом, який пролетів біля Юпітера.
- 1976 — у Києві зданий в експлуатацію Московський міст через р. Дніпро.
- 1979 — Референдум в Ірані схвалив проєкт конституції країни, яка закріпила курс на ісламізацію суспільства: введено систему шаріатського судочинства, ісламської освіти, жінки тепер мали обов’язково носити чадру.
- 1979 — у Цинциннаті (штат Огайо) під час спроби зайняти місця в концертному залі Ріверфронт-колізеум, де мав відбутися концерт групи The Who, загинуло 11 осіб.
- 1984 — сталась одна з найбільших в історії промислових катастроф — внаслідок витоку отруйного газу на хімічному комбінаті в м. Бхопал (Індія) загинуло понад 2000 осіб, а 20 тисяч — втратили зір.
- 1989 — після дводенної неофіційної зустрічі керівник СРСР Михайло Горбачов і президент США Джордж Буш-старший заявили про завершення епохи протистояння двох ідеологічних систем — “Холодної війни”.
- 1989 — у місті Прудентополіс (Бразилія) відкрито пам’ятник Тарасу Шевченку.
- 1991 — реагуючи на результати Всеукраїнського референдуму 1 грудня, президент СРСР Михайло Горбачов у своєму телевиступі заявив: “Країна в небезпеці, Вітчизна в небезпеці”.
- 1991 — незалежність України визнала Угорська Республіка, посольство Угорщини у Києві стало першим посольством іноземної держави в Україні.
- 1992 — Генеральна Асамблея ООН проголосила цей день Міжнародним днем інвалідів.
- 1997 — в Оттаві (Канада) представники 121 країни підписали Оттавську конвенцію, що забороняла виробництво та розміщення протипіхотних мін.
- 2002 — у провінції Шаньдун (Китайська Народна Республіка) археологи відкрили царське поховання періоду династії Хань, в якому збереглися більше сотні фігур воїнів, коней і колісниць, зроблених із теракоти.
- 2004 — Верховний Суд України ухвалив рішення, згідно з яким результати виборів Президента України 21 листопада 2004 року були сфальсифіковані (дії Центральної виборчої комісії визнано незаконними, а протокол ЦВК — недійсним).
Докладніше: Справа “Ющенко проти ЦВК” (2004) - 2010 — вночі міліція та спецпідрозділ “Беркут” силоміць демонтували наметове містечко протестувальників проти нового Податкового кодексу України на майдані Незалежності в Києві.
- 2012 — тайфун Бофа налетів на Філіппіни, внаслідок чого загинуло щонайменше 475 осіб.
- 2023 — під час виверження вулкана Мерапі (Західна Суматра, Індонезія) 23 особи загинуло, ще 12 було поранено.
Яке сьогодні церковне свято:
3 грудня в церковному календарі – день пам’яті святого пророка Софонії. Він жив у VII столітті до нашої ери. Він був одним із дванадцяти малих пророків і його книга входить до складу Старого Завіту. Софонія проповідував у період царювання Йосії, царя Юдеї, і застерігав людей про наслідки їхніх гріхів та відхід від Бога. Книга пророка Софонії складається з трьох розділів і містить як застереження, так і обіцянки благодаті для тих, хто слухається Бога.
Прикмети:
- Снігопад зранку – вдень буде ясно і сонячно.
- Якщо цього дня заспіває снігур, а сорока сховається під дах – скоро почнеться хуртовина.
- Цілий день йде сніг – до заморозків, а якщо вигляне сонце – до потепління.
Традиції:
- Згідно з народними повір’ями цього дня потрібно було мовчати. Якщо весь день не проронити жодного слова, то наступного року на вас буде чекати успіх в усіх справах.
Іменини сьогодні святкують:
Андрій, Гаврило, Георгій, Іван, Микола, Сава, Федір.
- За даними синоптиків у вівторок, 3 грудня, в Україні хмарно з проясненням і без опадів.
- Букви повідомляли про свята, іменини, традиції, прикмети 2 грудня.
5 лютого біля будівлі ТЦК на СП у Кам’янці-Подільському, що на Хмельниччині, пролунав вибух. Попередньо є загиблий та четверо поранених.
Європейський Союз посилить перевірку товарів з азійських маркетплейсів, таких як Shein і Temu, під час митного контролю.
Зранку 5 лютого з одеської 16-поверхового будинку випала мати з дитиною. Жінка загинула на місці, а 9-річна дівчинка померла у лікарні.
Уряд Великої Британії анонсував новий пакет підтримки України в рамках угоди, що передбачає сторічне партнерство між державами.
Спецпредставник президента США Дональда Трампа з питань України та Росії Кіт Келлог заявив, що візьме участь у безпековій конференції в Мюнхені, де говоритиме про припинення війни Росії проти України.