3 грудня: яке сьогодні свято, іменини, традиції, прикмети
Джерело: Букви
3 грудня відзначають Міжнародний день людей з інвалідністю, Всесвітній день комп’ютерної графіки, Міжнародний день боротьби проти пестицидів та Всесвітній день катання на ковзанах. Християни сьогодні вшановують пророка Софонію.
Міжнародний день людей з інвалідністю: проголошено Генеральною Асамблеєю ООН 1992 року (резолюція 47/3) з метою сприяти правам людей з інвалідністю та привертати увагу до їхніх проблем і потреб.
Всесвітній день комп’ютерної графіки: дата 3.12 обрана не випадково. Вона нагадує позначення “3D” — основної технології в комп’ютерній графіці. Це свято присвячене досягненням у галузі комп’ютерної графіки, яка має величезний вплив на сучасні технології, мистецтво, кіноіндустрію, ігрову сферу, рекламу та дизайн.
Міжнародний день боротьби проти пестицидів: день присвячено приверненню уваги до небезпечних хімічних речовин, які використовують у сільському господарстві. Дата обрана у пам’ять про інцидент 1984 року в Індії, коли через витік токсичного газу на заводі з виробництва пестицидів у Бхопалі загинуло понад 2000 осіб (за іншими даними загинуло до 20 000 осіб), а сотні тисяч зазнали шкоди для здоров’я.
Всесвітній день катання на ковзанах: ініційований Міжнародною спілкою ковзанярів (ISU) з метою популяризації катання на ковзанах як спорту, хобі та розваги.
У різних країнах світу сьогодні відзначають:
- Індія – День адвоката
- Куба – День лікарів
- США – День штату Іллінойс
Цього дня у світі:
- 1775 — уперше піднятий зоряно-смугастий прапор США.
- 1818 — Іллінойс став 21-м штатом Сполучених Штатів Америки. Іллінойс часто називають “Землею Лінкольна” або ж “Штатом в прерії”.
- 1879 — Томас Едісон вперше публічно продемонстрував роботу лампи розжарювання (з вугільною ниткою, поміщеною в вакуумну скляну колбу), яка могла безперервно горіти протягом 4 годин.
- 1904 — Чарлз Діллон Перрайн відкрив Гімалію (супутник Юпітера).
- 1910 — у Парижі продемонстрували першу неонову лампу (винахідник — французький фізик Жорж Клод).
- 1912 — Болгарське царство, Королівство Греція, Королівство Сербія та Королівство Чорногорія підписали з Османською імперією перемир’я, що поклало край Першій балканській війні.
- 1920 — польський сейм ліквідував територіальну окремішність Галичини. Для позначення етнічної території Східної Галичини введено термін “Східна Малопольща”, зникли з вживання слова “українець”, “український”, вводилися “русин”, “руський”
- 1920 — було підписано Олександропільський договір, що закінчив вірмено-турецьку війну.
- 1932 — постановою Ради Народних Комісарів УСРР заборонено торгівлю м’ясом і худобою в областях України, які ухиляються від виконання плану заготівлі м’яса. Постанова стала однією з причин Голодомору 1933 року.
- 1952 — у Празі за звинуваченням у співпраці з західними розвідками і сіонізмі повісили 11 високопоставлених функціонерів Компартії Чехословаччини, серед них — її колишнього генерального секретаря, віце-прем’єра Рудольфа Сланскі.
- 1959 — у Ленінграді здали в експлуатацію перший у світі атомний криголам “Ленін”.
- 1967 — Південноафриканський хірург Крістіан Барнард здійснив у Кейптауні першу у світі успішну трансплантацію серця.
- 1973 — американський “Піонер-10” (“Пайонір-10”) став першим космічним апаратом, який пролетів біля Юпітера.
- 1976 — у Києві зданий в експлуатацію Московський міст через р. Дніпро.
- 1979 — Референдум в Ірані схвалив проєкт конституції країни, яка закріпила курс на ісламізацію суспільства: введено систему шаріатського судочинства, ісламської освіти, жінки тепер мали обов’язково носити чадру.
- 1979 — у Цинциннаті (штат Огайо) під час спроби зайняти місця в концертному залі Ріверфронт-колізеум, де мав відбутися концерт групи The Who, загинуло 11 осіб.
- 1984 — сталась одна з найбільших в історії промислових катастроф — внаслідок витоку отруйного газу на хімічному комбінаті в м. Бхопал (Індія) загинуло понад 2000 осіб, а 20 тисяч — втратили зір.
- 1989 — після дводенної неофіційної зустрічі керівник СРСР Михайло Горбачов і президент США Джордж Буш-старший заявили про завершення епохи протистояння двох ідеологічних систем — “Холодної війни”.
- 1989 — у місті Прудентополіс (Бразилія) відкрито пам’ятник Тарасу Шевченку.
- 1991 — реагуючи на результати Всеукраїнського референдуму 1 грудня, президент СРСР Михайло Горбачов у своєму телевиступі заявив: “Країна в небезпеці, Вітчизна в небезпеці”.
- 1991 — незалежність України визнала Угорська Республіка, посольство Угорщини у Києві стало першим посольством іноземної держави в Україні.
- 1992 — Генеральна Асамблея ООН проголосила цей день Міжнародним днем інвалідів.
- 1997 — в Оттаві (Канада) представники 121 країни підписали Оттавську конвенцію, що забороняла виробництво та розміщення протипіхотних мін.
- 2002 — у провінції Шаньдун (Китайська Народна Республіка) археологи відкрили царське поховання періоду династії Хань, в якому збереглися більше сотні фігур воїнів, коней і колісниць, зроблених із теракоти.
- 2004 — Верховний Суд України ухвалив рішення, згідно з яким результати виборів Президента України 21 листопада 2004 року були сфальсифіковані (дії Центральної виборчої комісії визнано незаконними, а протокол ЦВК — недійсним).
Докладніше: Справа “Ющенко проти ЦВК” (2004) - 2010 — вночі міліція та спецпідрозділ “Беркут” силоміць демонтували наметове містечко протестувальників проти нового Податкового кодексу України на майдані Незалежності в Києві.
- 2012 — тайфун Бофа налетів на Філіппіни, внаслідок чого загинуло щонайменше 475 осіб.
- 2023 — під час виверження вулкана Мерапі (Західна Суматра, Індонезія) 23 особи загинуло, ще 12 було поранено.
Яке сьогодні церковне свято:
3 грудня в церковному календарі – день пам’яті святого пророка Софонії. Він жив у VII столітті до нашої ери. Він був одним із дванадцяти малих пророків і його книга входить до складу Старого Завіту. Софонія проповідував у період царювання Йосії, царя Юдеї, і застерігав людей про наслідки їхніх гріхів та відхід від Бога. Книга пророка Софонії складається з трьох розділів і містить як застереження, так і обіцянки благодаті для тих, хто слухається Бога.
Прикмети:
- Снігопад зранку – вдень буде ясно і сонячно.
- Якщо цього дня заспіває снігур, а сорока сховається під дах – скоро почнеться хуртовина.
- Цілий день йде сніг – до заморозків, а якщо вигляне сонце – до потепління.
Традиції:
- Згідно з народними повір’ями цього дня потрібно було мовчати. Якщо весь день не проронити жодного слова, то наступного року на вас буде чекати успіх в усіх справах.
Іменини сьогодні святкують:
Андрій, Гаврило, Георгій, Іван, Микола, Сава, Федір.
- За даними синоптиків у вівторок, 3 грудня, в Україні хмарно з проясненням і без опадів.
- Букви повідомляли про свята, іменини, традиції, прикмети 2 грудня.
Міжнародна федерація фехтування поінформувала, що російський мільярдер Алішер Усманов “добровільно” припинив виконання повноважень президента організації.
Через майже три роки виснажливої повномасштабної війни з Росією президент України Володимир Зеленський опинився перед складним вибором: знаходити нові фінансові ресурси для підтримки оборони, не перевантажуючи населення, котре зазначає економічних труднощів на тлі протистояння.
Глава Чечні Рамзан Кадиров зізнався, що американський розробник, підприємець та мільярдер Ілон Маск насправді не дарував йому автомобіль Cybertruck. За словами Кадирова, це “був жарт”.
Очільник Києва Віталій Кличко повідомив про візит до столиці мера Парижа Анн Ідальго, це вже п’ятий її візит в Україну за час повномасштабного вторгнення Росії.
Міністр закордонних справ Нідерландів Каспар Велдкамп повідомив, що країни надасть Україні 22 мільйони євро на проєкти у сфері оборони та безпеки.