33 роки тому розпочався розпад СРСР: що сталося 19 серпня

Джерело: Букви та підприємець і викладач Києво-Могилянської бізнес-школи Валерій Пекар у Фейсбуці 

19 серпня 1991 року став ключовим днем в історії України та СРСР, коли в Москві розпочалася спроба державного перевороту, відомого як ДКНС (Державний комітет з надзвичайного стану). Події цього дня вплинули на перебіг історії, зокрема на процеси в Україні, яка на той момент все ще перебувала у складі Радянського Союзу.

Розмова в Києві

За словами Леоніда Кравчука, голови Верховної Ради УРСР, під час однієї з розмов з представниками КДБ, було зроблено натяк на можливість втручання з боку Москви. Крючков, глава КДБ, згадуючи ім’я головнокомандувача сухопутних військ, заступника Міністра оборони СРСР Валентина Вареннікова, показав, що за подіями в Києві слідкують на найвищому рівні, підкреслюючи, що КДБ готове до будь-яких дій.

З секретного повідомлення КДБ УРСР до Верховної Ради стало відомо про проведення мітингів по всій Україні, хоча їх масштаби залишалися відносно невеликими. У Києві на мітинг вийшли від 300 до 900 осіб, в Харкові – до 2000, в Івано-Франківську – 2000, в Луцьку – до 1000, в Рівному – 150. КДБ оцінював настрої серед населення здебільшого як позитивні щодо дій ДКНС.

Події в Москві

У Москві о 4:20 ранку 60 бійців спецназу КДБ “Альфа” зайняли позиції біля дачі Бориса Єльцина, проте його оточення вирішило переміститися до Білого дому, де Єльцин планував координувати свої дії. Об 11:40, коли до Єльцина надійшла інформація про те, що танкісти, які повинні були оточити Білий дім, спілкуються з людьми, він вирішив вийти до натовпу. Цей вчинок став історичним – Єльцин закликав народ до непокори ДКНС, і ця сцена швидко облетіла весь світ.

Тим часом у Києві ситуація залишалася напруженою. За словами Євгена Марчука, міністра з питань оборони та національної безпеки УРСР у 1991 році, над Верховною Радою з’явилися вертольоти. На території України в той момент перебувало майже мільйон військових радянської армії, всі підпорядковані Москві. Кравчук та інші депутати готувалися до можливого арешту, але до цього не дійшло.

Реакція США

За подіями в СРСР уважно стежили й в США. Проте, американські спецслужби, хоч і передбачили переворот, все ж проспали його початок. Президент Джордж Буш та його радники того вечора обговорювали ситуацію, зазначаючи, що організатори перевороту діють поступово, що є незвичним для подібних подій.

День закінчився без масових арештів, але з відчуттям невизначеності та тривоги. Організатори ДКНС не змогли здійснити свої плани повністю – ні Єльцин у Москві, ні Чорновіл та Кравчук у Києві не були заарештовані.

Чому імперія вижила

Через п’ять днів після подій 19 серпня Україна проголосила незалежність. За словами Валерія Пекаря, очевидними причинами розвалу СРСР є “економічні негаразди, управлінські проблеми, воєнні невдачі, екологічні катастрофи, падіння ідеології, зростання ідентичностей тощо”.

“Тоді імперія вижила, передусім через небажання Заходу дозволити її повний розпад. Захід тричі рятував російську імперію у ХХ сторіччі, стверджує словацький дослідник Юрай Месік. Національні (тоді автономні) республіки проголосили суверенітет, дві з них — незалежність, але РФ розпочала Чеченську війну, і Захід став на бік імперії, а всі спроби незалежності були задушені силою, погрозами, підкупом еліт”, — зауважив він.

На його думку, зараз ми переживаємо “наступний етап розпаду імперії, сподіваюся, вже останній”.

“Додайте до факторів розпаду те, чого не було у 1991: виснажливу війну, санкції, конфлікт із Заходом, демографічні проблеми, наявність інтернету, позиції сильних гравців на кшталт Китаю та Туреччини, наявність історій успіху націй, що звільнилися у 1991”, — додав він.

Президент Литви Гітанас Науседа заявив, що де-юре визнання російського контролю над Кримом може стати “бомбою уповільненої дії”.

У 2025 році Україна очікує понад 39 мільярдів доларів бюджетної підтримки. Надходження цих коштів підтверджено партнерами.

У Києві жінка танцювала на балконі житлового комплексу під російську музику в День жалоби за загиблими внаслідок російського нападу 24 квітня. Її притягнули до адміністративної відповідальності.

У застосунку “Армія+” запустили новий навчальний курс про фінансову грамотність для військових.

Уряд Китаю розглядає можливість призупинення дії 125% тарифу на деякі види американського імпорту, оскільки економічні витрати від торговельної війни “око за око” значно впливають на певні галузі промисловості.