500-річний гербарій з Італії демонструє зміни клімату на Землі

Джерело: The Guardian

Колекція спресованих квітів, зібраних на схилах пагорбів Болоньї 500 років тому, демонструє, як зміни клімату та міграція людей впливають на ландшафт північної Італії.

Як розповіли у виданні, гербарій зібрано між 1551 та 1586 роками натуралістом епохи Відродження Уліссом Альдрованді. Він налічує 5000 рослин, що робить гербарій однією з найбагатших колекцій того часу.

Зазначається, що головним завданням Альдрованді було ідентифікувати рослини і встановити, які з них можна використовувати у фармацевтичних цілях. Натомість майже через 500 років гербарій допомагає вченим досліджувати, як зміни клімату впливають на цей регіон.

За словами експертів, за часів Альдрованді пагорби Болоньї були багаті на види, які сьогодні знаходяться під загрозою зникнення або навіть зникли. Зокрема, собача кропива, яка раніше використовувалася з лікувальною метою, більше не зустрічається в цьому регіоні.

Фото: Alma Mater Studiorum/Biblioteca Universitaria di Bologna

При цьому дослідники зауважили, що загальна кількість видів збільшилася з 1500-х років, але якість флори погіршилася, а кількість рідкісних видів скоротилася. За досліджуваний період населення Італії побільшало на 560%.

До колекції Альдрованді входить 15 книг, у кожній з яких міститься до 580 екземплярів, наклеєних на листки. Колекція, серед іншого, включає нотатки про частоту, чисельність, екологію видів, місцеві назви та використання в народній медицині.

На думку вчених, це найдавніший зразок гербарію, який містить такі докладні описи. За словами дослідників, він зберігає дані про найдавніші трансформації флори в цьому регіоні.

Фото: Alma Mater Studiorum/Biblioteca Universitaria di Bologna

Відтак, одним із проявів цієї трансформації є поява чужорідних видів. На момент формування колекції лише 4% квітів складали американські види, які вирощувалися майже виключно у приватних чи ботанічних садах. Наприклад, солодкий перець та кабачки були привезені завдяки дослідженням Південної Америки. Утім, з того часу кількість привезених із Америки квітів збільшилася на 1000%.

Водночас дослідники порівняли флору, зібрану Альдрованді, з колекціями Джіроламо Кокконі (1883 р.) та записами, зібраними в регіоні Емілія-Романья в період з 1965 по 2021 рік.

Своєю чергою, ці дані допомогли простежити наслідки так званого “малого льодовикового періоду”, який тривав до середини 1800-х.

Так, срібний журавельник здебільшого зустрічається на висоті 1700 метрів над рівнем моря, але Коккні знайшов його на висоті 800 метрів. Зараз гірський жовтець зустрічається лише на висоті понад 1000 метрів, але під час “малого льодовикового періоду” його знаходили на висоті 300 метрів.

  • За словами вчених, найбільша у світі квітка-паразит рафлезія знаходиться під загрозою зникнення через руйнування середовища існування.

Голова Центру протидії корупції Віталій Шабунін заявив, що президент Володимир Зеленський “робить перші, але впевнені кроки” до авторитарної моделі влади, заснованої на зловживанні повноваженнями та вибірковому переслідуванні опонентів.

10 липня українська військова розвідка зафіксувала ще один доказ воєнних злочинів, скоєних армією РФ. ГУР МО оприлюднило аудіоперехоплення наказу одного з командирів 155-ї окремої бригади морської піхоти тихоокеанського флоту РФ, у якому той закликає до звірств щодо українських військовополонених: “Голову отрезать, на пики посадить, выкинуть нах..й”.

Українські військові заявили, що помстилися російським операторам безпілотників, які вбили однорічну дитину на Херсонщині.

Внаслідок масованого російського обстрілу в Чернівцях 12 липня загинула завідувачка аптеки Діана Кравченко.

11 липня над Києвом помітили цивільний літак. З’ясувалось, що це вантажний літак Антонов Ан-124-100 “Руслан”, що вперше з 2022 року пролетів над Україною і прямував у Лейпциг, Німеччина.