6 січня: яке сьогодні свято, іменини, традиції, прикмети
Джерело: Букви
6 січня відзначають Всесвітній день дітей-сиріт війни. За церковним календарем сьогодні – Хрещення Господнє (Водохреще).
Всесвітній день дітей-сиріт війни: ініційований французької організацією SOS Enfants en Detresses. Організація Об’єднаних Націй обрала дату 6 січня, щоб привернути увагу людей до становища сиріт війни. Міжнародна конвенція про права дитини свідчить, що їхніх прав мають дотримуватися навіть під час війни.
У різних країнах світу сьогодні відзначають:
- Ісландія – Йоль
- Ірландія – Маленьке Різдво
- Італія – Бефана
- Польща, Хорватія – Свято Трьох Королів
Цього дня у світі:
- 1579 — укладена Арраська унія, початок процесу об’єднання Нідерландів.
- 1681 — перший опис матчу з боксу, що відбувся у Королівстві Англія між дворецьким і м’ясником герцога Альбемарльського.
- 1709 — полки Карла XII та Івана Мазепи почали штурм Веприка.
- 1838 — у місті Моррістаун (штат Нью-Джерсі, США) в майстернях чавуноливарного заводу Спідуелла Альфред Вейл і Семюел Морзе продемонстрували свій перший телеграф
- 1846 — в Переяславі у маєтку свого друга Андрія Козачковського Тарас Шевченко написав свій знаменитий “Заповіт”.
- 1870 — відкриття Віденської філармонії.
- 1912 — Альфред Веґенер представив дрифтову гіпотезу.
- 1919 — нота-відповідь Раднаркому Росії на ноту уряду УНР з приводу військової агресії Радянської Росії проти УНР: “Радянська Росія не воює проти УНР, і російських військ (Червоної армії) в Україні немає”.
- 1928 — річка Темза, що вийшла з берегів, затопила деякі райони Лондона. 14 осіб загинули, водою були залиті підвали у Вестмінстері, рів Тауер, у галереї Тейт були пошкоджені 12 картин. Лондон залишився без телефонного зв’язку.
- 1928 — вперше в історії багатонаціональних держав Європи у Польщі сформовано виборчий блок національних меншин — представники українських, білоруських, німецьких та єврейських національних партій.
- 1929 — у Королівстві Сербів, Хорватів і Словенців встановлено диктатуру Олександра I Карагеоргієвича
- 1939 — німецькі фізики Отто Ган і Фріц Штрассман повідомили про відкриття способу ділення ядер урану під дією нейтронів. Це був перший крок до практичного використання ядерної енергії.
- 1962 — засноване Міжнародне гляціологічне товариство
- 1975 — на американському телеканалі NBC вперше вийшла в ефір гра “Wheel of Fortune”, відома як “Поле чудес”.
- 1978 — Уряд Сполучених Штатів повернув Угорщині одну з її реліквій — корону святого Іштвана, яка зберігалася в США з часів II Світової Війни.
- 1992 — Республіка Бурунді і Республіка Джибуті визнали незалежність України.
- 1992 — Україна встановила дипломатичні відносини з Аргентиною.
- 1994 — у Детройті американська фігуристка Ненсі Керріган під час тренування на льоду зазнала атаки охоронця своєї суперниці Тоні Хардінг.
- 2015 — Литва зупинила на своїй території мовлення російських державних телеканалів РТР Планета, РенТВ та НТВ-Мир — за перекручення інформації про події в Україні.
- 2019 — Православна церква України отримала томос про автокефалію.
- 2021 — захоплення Капітолія США прихильниками Дональда Трампа, що програв президентські вибори, та теорії змови QAnon.
Яке сьогодні церковне свято:
6 січня в церковному календарі — Хрещення Господнє (Водохреще). Останнє свято різдвяно-новорічного циклу. Воно присвячене події, коли Іоан Хреститель охрестив Ісуса Христа в річці Йордан. Тоді Сину Божому виповнилося 30 років. Хоча Ісус був безгрішним, але цим своїм вчинком він показав, що належить до людського роду. Разом із Хрещенням віряни також святкують Богоявлення Господнє. Дата збігається, але це два різних свята. Коли Ісус Христос вийшов з води, то з небес опустився Святий Дух (голуб) і голос проголосив, що Христос — Син Божий.
Прикмети:
- До паркану привалив сніг — літо буде холодним
- На небі повний місяць — до повені навесні
- На Хрещення підіймаються сильні вихори снігу — бджоли будуть добре роїтися
- Опівдні хмари синього кольору — до хорошого урожаю
- Дерева вкриті інеєм, а на небі хмари — чекайте на родючий рік
- Погода холодна і ясна — до теплого літа, сніжна і похмура — до великого урожаю
- Теплий і сонячний день — така погода триватиме ще кілька тижнів
- Зоряна ніч — буде багато ягід влітку
Традиції:
- За народними повір’ями напередодні свята і в день Богоявлення не можна нічого виносити і давати з дому – наші пращури вважали, що можна винести удачу і здоров’я сім’ї.
- Водохресний ранок заведено починати з ковтка освяченої води. Святою водою радять запастися у свято на весь рік, до наступного свята. Пити її слід натщесерце і з молитвою – вірять, що вона лікує серйозні хвороби, очищає душу й тіло.
- Купання на Водохреща – невіддільна частина святкування. Вважається, що обмивання в крижаній ополонці очищає від гріхів. Але це, швидше, народна, ніж церковна традиція, тому занурюватися в ополонку чи ні – особисте рішення кожного.
Іменини сьогодні святкують:
Тетяна, Уляна, Христина, Іван, Ян.
- За даними синоптиків у суботу, 6 січня, в окремих областях опади у вигляді дощу та снігу.
- Букви повідомляли про свята, іменини, традиції, прикмети 5 січня.
З перших днів повномасштабного вторгнення тоді ще полк “Азов” – заступив на оборону міста Маріуполя….
Служба зовнішньої розвідки України оприлюднила низку документів, які показують, як у 1980-х роках КДБ УРСР активно відстежував діяльність українських емігрантських організацій, які намагалися привернути увагу світу до Голодомору 1932–1933 років. Радянська влада намагалася будь-якими способами зупинити ці акції, звинувачуючи українців у “антирадянській істерії”.
У четверту суботу листопада Україна об’єднується в скорботі, вшановуючи пам’ять жертв Голодоморів — однієї з…
Жителі тимчасово окупованого Маріуполя скаржаться на умови життя і відсутність належної інфраструктури в місті. Окупаційна влада не змогла відновити систему, зруйновану під час блокади міста. Попри те, що офіційний опалювальний сезон у Маріуполі розпочався 1 листопада, багато будинків досі залишаються без тепла.
За словами колишнього Головнокомандувача ЗСУ, а нині посла України у Великій Британії, глибокі прориви на фронті зараз неможливі через технічно-еволюційний процес, який має завершитись до 2027 року.