64 роки тому було вбито Степана Бандеру

Джерело: Букви

15 жовтня 1959 року, у Мюнхені московський агент КГБ Богдан Сташинський убив Степана Бандеру – керівника Організації Українських націоналістів (ОУН).

У четвер 15 жовтня 1959 року о 13:05 фрау Гамзе тільки-но сіла з чоловіком обідати, як почула гуркіт на сходах. Вибігши на коридор вона побачила свого сусіда Стефана Попеля. Той лежав на підлозі, а з його рота та носа йшла кров.

На шум збіглися й інші сусіди, а також дружина Попеля — Ярослава. Вони викликали швидку, проте дорогою до лікарні чоловік помер.

Водночас медики нічого дивного не побачили, а колег померлого, які цікавилися чи може йти мова про вбивство, запевнили про відсутність ознак насильницької смерті.

Провівши поверхневий огляд, лікарі припустили, що у чоловіка стався серцевий напад і при падінні на сходинках він розбив голову. Єдине, що їх спантеличило — пістолет, який загиблий носив під пахвою.

Однак згодом почали спливати деталі, які вивели смерть із розряду буденних. Ще ввечері 15 жовтня місцеві ЗМІ повідомили, що насправді під ім’я Стефана Попеля переховувався “один з лідерів української еміграції” Степан Бандера. Наступного дня цю інформацію підтвердила поліція, щоправда, спершу у її заявах йшла мова про нещасний випадок.

Останнє фото Степана Бандери (12-14 жовтня 1959 року). Зліва направо: донька Леся, дружина Ярослава, Степан Бандера, донька Наталя та друг лідера ОУН Дмитро Миськів.

19 жовтня у пресі повідомили про результати розтину. Виявилося, що причина смерті не серцевий напад, а отруєння ціанідом. Слідство висунуло дві версії — самогубство чи вбивство.

На останньому варіанті наполягала і переважна більшість соратників Бандери, які вважали, що радянська розвідка після кількох безрезультатних спроб все ж таки дісталася до їхнього лідера.

Однак за два роки встановити вбивцю не вдалося. Аж поки він сам 13 жовтня 1961 року не прийшов до поліції Західного Берліну і не зізнався у ліквідації двох лідерів українських націоналістів — крім Степана Бандери ще й Льва Ребета. При цьому щодо природних причин смерті останнього раніше ні в кого не було сумнівів.

Вбивцею Льва Ребета та Степана Бандери був Богдан Сташинський – агент КДБ. Він народився 1931 року у селі Борщовичі біля Львова. У 19-річному віці його завербувало радянське МДБ (з 1954 року — КДБ). Спочатку він допомагав знищити місцеві загони УПА, а за кілька років був перепрофільований для роботи за кордоном.

На перше завдання Сташинського відправили у 1956 році. Він повинен був вбити Лева Ребета – колишнього соратника Бандери, який після розколу ОУН очолив її окрему гілку.

Спершу Сташинський декілька місяців стежив за Ребетом, а потім отримав наказ вбити його. Для цього йому видали таємну зброю – заряджений ціанідом металевий циліндр, який стріляв отруйними парами і вбивав, не залишаючи сліду.

17 вересня 1957 року Сташинський перестрів Ребета на сходах будинку за його місцем роботи і вистрелив із загорнутого у газету “пістолета”. Як і планувало КДБ, німецькі лікарі дійшли висновку, що 45-річний Ле Ребет помер від серцевого нападу.

У січні 1959 року Сташинський повернувся до Мюнхена із завдання з’ясувати адресу Бандери. Після успішного виконання місії агента викликали до Москви. Там його зводили на екскурсію до мавзолею Леніна та показали першотравневий військовий парад, а потім наказали повернутися до Мюнхена та вбити Бандеру.

Загалом план вбивства був схожим з убивством Ребета, проте цього разу Сташинському видали модифіковану зброю — з двома стволами — для лідера ОУН та його охоронця.

Перша спроба замаху, яка була здійснена у травні 1959 року, виявилася невдалою. На суді Сташинський переконував, що в останній момент передумав стріляти, а своїм куратором набрехав, що не зміг потрапити до будинку, оскільки зламав відмичку.

Керівництво КДБ такий варіант не влаштовував і у жовтні агента знову відправили до Мюнхена. Поки лідер ОУН паркував авто Сташинський проник до будинку, а потім перестрів його на сходинках і вистрелив в обличчя одразу з двох стволів, оскільки у той день Бандера був без охоронця.

17 листопада 1961 року німецькі судові органи проголосили, що вбивцею Степана Бандери є Богдан Сташинський, який діяв з наказу голови КДБ Олександра Шелепіна і першого секретаря ЦК КПРС Микити Хрущова. Сташинського засудили лише до 8 років ув’язнення.

Протягом дня, 17 травня, російські війська здійснили 44 обстріли прикордонних територій та населених пунктів Сумської області, зафіксовано 183 вибухи. 

Міністерство закордонних справ України дало розпорядження з 18 травня відновити надання консульських послуг чоловікам призовного віку за кордоном.

Станом на 20:30 п’ятниці, 17 травня, ворог веде активні наступальні та штурмові дії на Покровському та Придніпровському напрямках.

Управління освіти Дніпровської районної державної адміністрації в Києві оголосило тендер на закупівлю туалетного паперу на понад 1,5 мільйона гривень.

Київська обласна рада підтримала надання Київському обласному центру допомоги Захисникам України імені Баранова Віталія Анатолійовича.