8 березня – Міжнародний день боротьби за права жінок

Джерело: Букви

8 березня відзначають Міжнародний день боротьби за права жінок. Повна назва свята – Міжнародний день боротьби за права жінок і міжнародний мир.

Дата є міжнародною. Вона приурочена культурним, політичним та соціально-економічним досягненням жінок. Темою цієї дати також є рух за права людини, виокремлюючи права жінок, привертаючи увагу до таких питань, як гендерна рівність, сексизм, репродуктивні права та насильство щодо жінок.

Міжнародний день боротьби за права жінок розпочинався як соціалістичне політичне свято і є змішаним в культурі багатьох країн, насамперед в Європі, особливо в  колишньому соціалістичному блоці.

Протягом XX століття він відзначався в СРСР та країнах соцтабору як державне свято. Міжнародний день боротьби за права жінок є найзначнішим із феміністичних свят.

Історія запровадження свята починається у 1910 році. Саме у серпні цього року відома діячка німецької соціал-демократії Клара Цеткін на Другій міжнародній соціалістичній жіночій конференції в Копенгагені запропонувала заснувати Міжнародний день боротьби за жіноче рівноправ’я та емансипацію.

Її ідею підтримали сотні представниць конференції з 17 країн. Вони ухвалили відповідну резолюцію, проте не визначили конкретну дату свята.

Вже 19 березня 1911 року свято з вимогами жінок про права голосу та займати державі посади, права на працю і припинення дискримінації на роботі вперше відзначили у Німеччині, Австро-Угорщині, Данії та Швейцарії. Дату обрали у пам’ять про події Березневої революції 1848 року у Пруссії, відомої як “Весна народів”.

Щороку до проведення демонстрацій та виступів до Дня жінок долучалося все більше країн, при цьому дати його проведення різнилися.

Зокрема у 1913 році демонстрації проводились 2 березня у Франції та Російській імперії, 9 березня – в Австрії, Чехії, Угорщині, Швейцарії та Нідерландах, а 12 березня – у Німеччині. Та вже 1914 року США, Велика Британія, Австро-Угорщина, Данія, Німеччина, Нідерланди, Швейцарія та Російська Імперія відзначили День жінок 8 березня.

У 1914 році свято вперше відзначили на території сучасної України: тоді у Києві розповсюджувались прокламації, які закликали робітниць до страйку саме 23 лютого (8 березня за григоріанським календарем) на знак протесту проти пригноблення жіноцтва.

На тлі Першої світової війни 23 лютого 1917 року (за новим стилем – 8 березня) у столиці Російської імперії Петрограді розпочалися події, що згодом увійшли до історії як Лютнева революція.

На вулиці міста під гаслами “за хліб і мир” вийшли тисячі жінок. Через кілька днів після повстання російський імператор підписав указ про надання жінкам виборчого права, проте ані більшовикам, ані ліберально-буржуазним колам, які ініціювали антиурядові виступи, цього вже було недостатньо.

Мітинги за полегшення становища робітниць та припинення війни перейшли у демонстрації та страйки. Це призвело до того, що імператор був змушений зректися престолу.

Після закінчення Першої світової війни та революції вже у 1921 році, на 2-ій Комуністичній жіночій конференції ухвалили рішення святкувати Міжнародний жіночий день щорічно саме 8 березня.

Після 1917 року Міжнародний жіночий день відзначався переважно у соціалістичних країнах. Лише у 1975 році він вперше відзначався на рівні Організації Об’єднаних Націй, а у 1977 році Генасамблея ООН ухвалила резолюцію, яка пропонувала країнам світу “відзначати Міжнародний день прав жінок і міжнародного миру в будь-який день року залежно від своїх історичних і національних традицій”.

На сьогодні 8 березня визнається офіційним національним святом у більшості пострадянських країн – в Азербайджані, Вірменії, Білорусії, Грузії, Казахстані, Киргизстані, Латвії, Молдові, Росії, Узбекистані, Україні, Таджикистані та Туркменістані.

Також Міжнародний день жінок відзначається в Анголі, Гвінеї-Бісау, Замбії, Камбоджі, Кенії, КНДР, Мадагаскарі, Монголії, Уганді та Еритреї. При цьому в Лаосі цей день є вихідним для жінок, а у Китаї 8 березня жінки мають скорочений робочий день. У столиці Німеччини Берліні 8 березня є регіональним святом.

Міжнародний день солідарності жінок 8 березня відзначається в Греції, але святкують його, в основному, комуністи. В Іспанії це день жіночого протесту — той день, коли активістки феміністського руху публічно висловлюють невдоволення.

В Італії 8 березня офіційно не є вихідним, жінки святкують без чоловіків.

У США з часом поступово відмовилися від цього свята, оскільки є День матері та День святого Валентина, однак у 1981 році Конгрес США призначив тиждень навколо 8 березня Тижнем історії жінок, а з 1987 року Конгрес США розширив подію, оголосивши увесь березень Місячником жіночої історії і протягом місяця державні установи, школи, бібліотеки та інші організації зосереджують свої суспільні програми на жінках і їхніх численних досягненнях.

У Польщі, як і в Німеччині, цей день не роблять вихідним, деякі люди вважають, що це комуністичне свято і його не потрібно святкувати. У Німеччині заведено вітати жінок у травні, на День матері. Проте феміністки та ліві політичні сили не втрачають нагоди влаштувати мітинги.

У Франції Міжнародний жіночий день не є популярним, і його святкують тільки комуністи та “ліві”.

У Болгарії свято 8 березня не є державним. У Великій Британії 8 Березня є звичайним робочим днем, традицій святкування, як на пострадянському просторі, немає, і лише різні рухи і організації за права жінок збираються на мітинги.

Існує також теорія, що початком свята можна вважати 1857 рік. Саме 8 березня 1857 року американські текстильниці вийшли на протест із вимогою рівної з чоловіками оплати праці та покращення трудових умов.

Варто зауважити, що цей страйк не дав жодних результатів: жінок розігнали поліціянти. На думку дослідників, жінки вийшли на марш саме 8 березня, оскільки це була неділя – вихідний день.

Лише 8 березня 1908 року у Нью-Йорку відбулась ще одна демонстрація, пов’язана зі страйком 1857 року. На цій демонстрації тисячі жінок вимагали надати їм право голосу, покращити умови праці та виступали проти праці дітей.

До 1908 року щорічні демонстрації стали настільки масштабними, що це спонукало Соціалістичну партію Америки оголосити 28 лютого 1909 першим Міжнародним днем жінок. Водночас чимало дослідників не розглядають цю теорію серйозно і вважають основою свята саме ініціативу Клари Цеткін.

В зоопарку у Балтіморі (штат Меріленд, США) помер африканський пінгвін, який допоміг врятувати свій вид від вимирання, залишивши після себе понад 200 нащадків, та проживши набагато довше, ніж очікувалося.

Протягом дня, 7 вересня, армія РФ здійснила 76 обстрілів прикордонних територій і населених пунктів Сумської області. Зафіксовано 140 вибухів. 

Міністерство юстиції США повідомила, що в Канаді пакистанцю висунуто кримінальне звинувачення за нібито планування масового розстрілу євреїв у Нью-Йорку в річницю нападу ХАМАС в Ізраїлі 7 жовтня 2023 року.

Станом на 22:00 в суботу, 7 вересня, за поточну добу по всій лінії фронту відбулося 168 бойових зіткнень. 

В новому iPhone 16 від Apple використовуватимуть технологію нового покоління чіпів Arm, що стане останнім кроком у прагненні технологічного гіганта запровадити функції генеративного штучного інтелекту у своїх смартфонах.