8 вересня: яке сьогодні свято, іменини, традиції, прикмети
Джерело: Букви
8 вересня відзначають Міжнародний день грамотності, Міжнародний день солідарності журналістів та Всесвітній день фізіотерапії. За церковним календарем сьогодні – Різдво Пресвятої Богородиці або Друга Пречиста.
Міжнародний день грамотності: свято відзначають з 1966 року. Його мета – відзначити, що бути грамотним важливо для кожної людини та суспільства в цілому. Цей день наголошує на важливості грамотності та хоча б базової освіти як незамінних інструментів, що необхідні для побудови інтегрованого й мирного суспільства у XXI столітті.
Міжнародний день солідарності журналістів: проголошено в 1958 році за рішенням IV конгресу Міжнародної організації журналістів (МОЖ) – найстарішого і найбільшого інтернаціонального журналістського об’єднання у світі. Дата для проведення цього міжнародного дня була вибрана не випадково. Саме в цей день у 1943 році в Берліні був страчений фашистами заарештований гестапо у квітні 1942 року чехословацький журналіст, літературний і театральний критик, публіцист, активіст чехословацької компартії Юліус Фучик.
Всесвітній день фізіотерапії: 1996 року 8 вересня в Копенгагені Міжнародною конфедерацією фізіотерапії було оголошено Всесвітнім днем фізіотерапії. Саме цього дня 1951 року було засновано Всесвітню фізіотерапію.
У різних країнах світу сьогодні відзначають:
- Андорра – Національне свято Королівства Андорра
- Північна Македонія – День незалежності
- Іспанія – Національний день волонтера
- США – Національний день хліба з фініками і горіхами
- Мальта – День перемоги
Цього дня у світі:
- 70 – римські війська Тита Флавія здобувають Єрусалим, знищують місто і Другий Єрусалимський храм.
- 1296 — у Флоренції відбулася урочиста церемонія закладання собору Санта-Марія-дель-Фйоре (собор Діви Марії з квіткою)
- 1504 — у Флоренції на площі Сіньйорії встановили 5-метрову статую “Давид” роботи Мікеланджело Буонарроті
- 1514 — у битві під Оршею московська армія була розбита русько-литовськими військами під проводом князя Костянтина Острозького
- 1522 — завершено першу навколосвітню подорож, почату під керівництвом Фернана Магеллана. Із 5 кораблів Магеллана назад повернувся лише один — під командою Хуана Елькано. Інша дата, що зустрічається в різних джерелах, — 6 вересня
- 1529 — османські війська взяли Буду (Королівство Угорщина)
- 1664 — Нова Голландія, нідерландська колонія в Північній Америці (сучасні штати Нью-Йорк, Нью-Джерсі та Делавер), цілковито перейшла під контроль англійців
- 1760 — останній французький генерал-губернатор Канади Водрейль здав Монреаль британцям. Згідно з підписаною згодом Паризькою угодою Нова Франція стала власністю Королівства Великої Британії
- 1791 — у паризькому Луврі художники вперше виставили на огляд свої картини
- 1796 — Наполеон розбив австрійців у битві біля Бассано (Ломбардія)
- 1886 — засновано Йоганнесбург, нині найбільше місто ПАР
- 1888 — відбувся перший матч Англійської футбольної ліги
- 1914 — біля села Воля-Висоцька (тепер Жовківський район, Львівська область) штабскапітан Петро Нестеров здійснив перший в історії повітряний таран, під час якого загинув і він, і екіпаж австрійського літака.
- 1919 — поет Ґабріеле д’Аннунціо на чолі загону італійських націоналістів захопив місто Фіуме (Королівство Сербів, Хорватів і Словенців) і проголосив його незалежною “Республіка Фіуме”
- 1943 — король Віктор Еммануїл III оголосив про капітуляцію Королівства Італія перед військами союзників
- 1951 — у Сан-Франциско представники 48 країн підписали мирний договір з Японією за підсумками Другої світової війни. СРСР у цій акції участі не брав, і дотепер Росія як його спадкоємниця формально перебувала в стані війни з Японією
- 1952 — вийшло перше книжкове видання повісті Ернеста Гемінґвея “Старий і море”
- 1967 — в Норвезькому морі через пожежу затонув радянський підводний човен “Ленінський комсомол” з 39 членами екіпажу
- 1989 — у Києві заснований Народний рух України за перебудову
- 1991 — у Києві зареєстрована найвища температура повітря 32 °C для цього дня року
- 1993 — створено Всесвітню організацію міст культурної спадщини ЮНЕСКО. Відзначається як День солідарності міст Світової культурної спадщини
- 2005 — Президент України Віктор Ющенко своїми указами відправив у відставку уряд Юлії Тимошенко, а також звільнив із займаних посад секретаря Ради національної безпеки і оборони України Петра Порошенка, голову СБУ Олександра Турчинова, президента Національної телекомпанії України Тараса Стецьківа та голову Державної митної служби Володимира Скомаровського. Того ж дня В. Ющенко призначив виконувачем обов’язків прем’єр-міністра України Юрія Єханурова.
- 2005 — російське ВАТ “Газпром” і німецькі концерни BASF AG і E.ON AG підписали в Берліні угоду про будівництво Північно-Європейського газопроводу (Nord Stream) через акваторію Балтійського моря (в обхід України, Білорусі та країн Балтії).
Яке сьогодні церковне свято:
8 вересня в церковному календарі – Різдво Пресвятої Богородиці або Друга Пречиста. Народилася Діва Марія в Назареті у благочестивій родині, яка походила від Давида. Мати Анна та батько Іоаким довгий час мріяли про дітей, але залишалися бездітними. Якось вони молилися Богу, щоб той подарував їм дитину. Вони навіть дали обітницю, що віддадуть дитя на служіння до храму. І ось подарував Господь їм дівчинку, яку назвали Марією. Про народження дитини сповістив Анну архангел Гавриїл.
Прикмети:
- Чим більше на цибулі лушпиння, тим суворішою буде зима
- Світанок чи захід сонця яскраво-червоні – до дощової та вітряної погоди
- Вранці на траві іній – буде негода
- На деревах багато павутини – чекайте на тепло
- Низько летять перелітні птахи – буде похолодання
Традиції:
- Бездітні жінки, які мріють завагітніти, моляться цього дня Пречистій Діві Марії, щоб вона замовила перед Богом слівце. Також ідуть на служіння до храму, а після цього обов’язково дають милостиню жебракові.
Іменини сьогодні святкують:
Адріян, Віктор, Георгій (Юрій), Дмитро, Петро, Роман, Наталія, Марія.
- За даними синоптиків у п’ятницю, 8 вересня, в Україні збережеться суха та малохмарна погода.
- Букви також повідомляли про свята, іменини, традиції та прикмети 7 вересня.
Під час першого засідання парламенту Грузії XI скликання протестувальники провели акцію біля будівлі законодавчого органу, закидавши її яйцями.
Суд у Південній Кореї визнав чоловіка винним у спробі уникнути обов’язкової військової служби шляхом навмисного набору ваги.
Максим Ткаченко, народний депутат і член комітету Верховної Ради з питань прав людини, визнав свою помилку у висловлюваннях щодо кількості внутрішньо переміщених осіб (ВПО), які повертаються на тимчасово окуповані території.
Уряд США вперше пропонує надати жирафам статус виду, що перебуває під загрозою зникнення. Це дозволить обмежити імпорт частин тіл жирафів до США, включно зі шкурами, кістками, мисливськими трофеями та іншими виробами.
У ніч з 24 на 25 листопада російська диверсійно-розвідувальна група (ДРГ) здійснила спробу прориву кордону в районі пункту пропуску Гоптівка – Нєхотєєвка на Харківщині.