9 березня 2024 року – 210 років від дня народження Тараса Шевченка
Джерело: Букви
9 березня в Україні святкують День народження Тараса Григоровича Шевченка.
Тарас Шевченко – український поет, прозаїк, мислитель, живописець, гравер, етнограф, громадський діяч – народився 25 лютого (за новим стилем 9 березня) 1814 року у селі Моринці Київської губернії, Російської імперії (сьогодні це Звенигородський район, Черкаська область, Україна).
Тарас Шевченко був третьою дитиною у родині селян-кріпаків Григорія Івановича Шевченка і Катерини Якимівни. У нього були старші сестра Катерина та брат Микита.
У 1816 році родина переїхала до села Кирилівки Звенигородського повіту, звідки походив Григорій Іванович, тому дитячі роки Тараса пройшли в цьому селі. того ж року народилася Тарасова сестра Ярина, 1819 року — сестра Марія, а 1821 року народився Тарасів брат Йосип.
Восени 1822 року Тарас Шевченко почав учитися грамоти в дяка Совгиря. Тоді ж ознайомився з творами Григорія Сковороди.
У 1823 році померла матір Тараса. Його батько через півтора місяця одружився з іншою жінкою – удовою Оксаною Терещенко, яка мало своїх трьох дітей та жорстко поводилась з дітьми Григорія. Через рік у Григорія і Оксани народилась спільна дитина – Марія.
Весною 1825 року батько Тараса помер і невдовзі мачуха повернулася зі своїми трьома дітьми до Моринців. Зрештою Тарас змушений був залишити домівку.
Певний час Тарас жив у свого дядька Павла, який після смерті його батька став опікуном сиріт. У розмові з біографом поета М. Чалим Ярина – сестра Тараса – характеризувала дядька Павла як “великого катюгу”: Тарас працював у нього разом із наймитом у господарстві, та не витримавши тяжких умов життя пішов у найми до нового кирилівського дяка Петра Богорського.
У нього він носив воду, опалював школу, обслуговував дяка, читав псалтир над померлими і вчився.
Не витримавши знущань Богорського й відчуваючи великий потяг до живопису, Тарас утік від дяка й почав шукати в навколишніх селах учителя-маляра. Кілька днів наймитував і вчився малярства в диякона Єфрема (Лисянка Звенигородського повіту, нині Черкаської області). Також мав учителів-малярів із села Стеблева, Канівського повіту та із села Тарасівки Звенигородського повіту. Наймитуючи в кирилівського попа Григорія Кошиця, Тарас побував у Богуславі, у містечках Бурти й Шпола.
Коли Тарса було 14 років, його взяли козачком (слугою) до панського двору у Вільшаній (Звенигородського повіту на Київщині), коли він звернувся за дозволом учитися в хлипнівського маляра. Того ж 1828 року помер Василь Енгельгардт, і село Кирилівка стало власністю його сина — Павла Енгельгардта, який призначив Тараса власним дворовим слугою у вільшанському маєтку.
Від осені 1828-го до початку 1831-го Шевченко пробув зі своїм паном у Вільні. Там Паво Енгельгардт помітив, як Тарас уночі малював козака Платова, героя війни 1812 року і наказав за це відшмагати на стайні. Наступного дня наказ виконав кучер Сидорка.
Подробиці Віленського життя маловідомі. Імовірно, Тарас відвідував лекції з малювання професора Віленського університету Йонаса Рустемаса. Шевченко міг бути очевидцем Польського повстання 1830 року. З тих часів зберігся Тарасів малюнок “Жіноча голівка”, який свідчить про майже професійне володіння олівцем.
1831 року Енгельгардт переїхав до Санкт-Петербурга. Там його віддали “у науку” до художника В.Ширяєва. Сам Шевченко , у своїй автобіографії та повісті “Художник” писав про нього як “людину жадібну, грубу, сувору й деспотичну”.
В Петербурзі Тарас познайомився з художниками Карлом Брюлловим та Василем Жуковським, які помітили неабиякий талант молодого Тараса. Художники провели благодійний аукціон, завдяки якому Тараса Шевченка було викуплено з кріпацтва у віці 24 роки.
У 1838-1843 роках Шевченко навчався в Петербурзькій академії мистецтв, де його наставником став К. Брюллов. Шевченко цю пору свого життя описував як “найсвітлішу”, “незабутню” та називав “золотими днями”.
У травні 1843 році Шевченко приїхав до України. Він побув на Чернігівщині, а вже у червні приїхав до Києва де познайомився з Михайлом Максимовичем, Пантелеймоном Кулішем й багатьма художниками, зокрема, з Олексієм Сенчило-Стефановським.
Разом з Кулішем, Шевченко відвідав Вишгород і Межигір’я, де оглянули монастир, історія якого тісно пов’язана із Запорізькою Січчю, у своєму альбомі поет зробив малюнок олівцем Києво-Межигірського монастиря. На Полтавщині відвідав Євгена Гребінку в його Убіжищі. 11 липня 1843-го — у день св. Петра і Павла — відвідав разом із ним пишну гостину в хрещеної матері Гребінки, вдови-генеральші Тетяни Вільхівської в її “українському Версалі” в Мойсівці, де познайомився з поетом Олександром Афанасьєвим-Чужбинським та офіцером Яковом де Бальменом (пізніше присвятив йому поему “Кавказ”).
У липні 1843 року в Ковалівці Шевченко відвідує Олексія Капніста. Разом вони поїхали до Яготина, до Миколи Рєпніна-Волконського. Знайомство із сім’єю Рєпніних стало однією з найважливіших подій в житті Шевченка. У цій родині поет знайшов не тільки шанувальників свого таланту, але й вірних друзів, найвідданішою з яких була княжна Варвара, яку він згодом називав “незабутнім другом”.
У 1844 році Шевченко вдруге приїхав до України та влаштувався на роботу в тимчасову комісію з питань розгляду старих актів у Києві. Саме в цей час Шевченко познайомився з Костомаровим, що вплинуло на формування його політичних поглядів.
Того ж 1844 Шевченко написав історіософсько-політичну “комедію” “Сон” — поему-гротеск, яка розкриває перед читачами наслідки уярмлення України Москвою.
1846 року Шевченко вступив до Кирило-Мефодіївського братства. За вірші збірки “Три літа” Тарас Шевчекно був заарештований та засланий до Орської фортеці Оренбурзького окремого корпусу з царською резолюцією про заборону писати i малювати. Під час заслання Шевченко як художник увійшов до складу експедиції, завданням якої було дослідження Аральського моря.
У 1857 році зусиллями друзів Шевченка повернули з заслання й у 1858 році він прибув до Москви, потім до Петербурга. У 1859 році приїхав в Україну, але перебував під наглядом поліції. Йому заборонили постійно проживати в Україні і зобов’язали переїхати до столиці.
Десятирічне заслання, хвороби призвели до передчасної смерті Шевченка – 26 лютого (за новим стилем 10 березня) 1861 року. Поховали його спочатку на Смоленському цвинтарі у Петербурзі, у травні 1861 року прах перевезли на Чернечу (тепер Тарасову) гору поблизу Канева.
Шевченко почав писати вірші у другій половині 30-х років. У 1840 році в Петербурзі вийшла його перша збірка поезій “Кобзар”, у 1845 році – героїчно-романтична поема “Гайдамаки”. В 1843-45 роках він написав цикл поезій “Три літа” (центральним твором якого є “Сон”), поему “Кавказ”, послання “І мертвим і живим…”, поезії “Чигирине, Чигирине”, “Великий льох”, “Стоїть в селі Суботові” та ін., в яких гостро виступив проти соціально-національного гноблення українського народу.
Під час ув’язнення писав вірші, які згодом об’єднав у цикл”В казематі”. У 1854-1858 роках написав російською мовою повісті “Музикант”, “Художник”, “Нещасний”, “Капітанша”, “Близнята”.
Останніми прозовими творами Шевченка є повість “Прогулянка з задоволенням і не без моралі” (1856-1858) та щоденникові записи “Журнал”.
В Україні у 1858 році Шевченко написав низку високих зразків інтимної та пейзажної лірики. Кілька творів Шевченка цього періоду опубліковано в журналі “Основа” та альманасі “Хата”.
У 1860 році вийшла остання збірка Шевченка “І виріс я на чужині…”. У своєму останньому вірші “Чи не покинуть нам, небого” поет висловив впевненість, що його творчість не потоне в річці забуття.
У своїх творах Шевченко з великою виразністю показує свою любов до України, зокрема у поезіях “Мені однаково”, “В неволі тяжко”, “Садок вишневий коло хати” та “Чи ми ще зійдемося знову”, що закінчується словами:
Свою Україну любіть,
Любіть її… Во время люте,
В остатню тяжкую минуту
За неї Господа моліть.
За життя Шевченко намалював понад 1300 картин, з яких до нашого часу збереглися понад 800. До власних творів поет створював ілюстрації, любив малювати автопортрети.
Твори Тараса Шевченка перекладені більш ніж ста мовами світу.
Ім’я Тараса Шевченка відоме в усьому світі: у багатьох країнах йому встановлені пам’ятники, його ім’ям в Україні названі навчальні заклади, театри, площі, вулиці, міста. Національна опера України, Київський національний університет, центральний бульвар міста Києва мають ім’я видатного сина українського народу – Тараса Шевченка.
- 4 березня 1949 року народився український музикант, композитор та виконавець Володимир Івасюк. Цьогоріч він міг би відзначити своє 75-річчя.
Сьогодні, 12 грудня, відбудеться футбольний матч між іспанським “Реалом Сосьєдад” та київським “Динамо”.
Генерала Пак Ан Су, начальника штабу армії Південної Кореї, 12 грудня відсторонили від виконання службових обов’язків. Він обіймав посаду головного командувача під час воєнного стану, запровадженого 3 грудня.
Президент США Джо Байден помилував 39 американців, засуджених за ненасильницькі злочини, та пом’якшив вирок ще 1500 громадянам.
Потік палива з Росії впав у середньому на 4,5% за останні чотири тижні. Постачання зменшилося на тлі падіння потоків дизельного палива та сировини для нафтопереробних заводів.
Двоє високопоставлених чиновників уряду Тайваню, Лін Фей-Фан і Су Шу-Чіен, разом із кількома підлеглими, перебувають у США для зустрічей із представниками перехідної команди новообраного президента Дональда Трампа.