92 роки тому радянська влада ухвалила документи про блокаду голодуючої України
Джерело: Національний музей Голодомору-геноциду/Instagram
22-23 січня 1933 року радянська влада ухвалила документи, які, фактично, означали блокаду України під час Голодомору.
Як зазначили в Національному музеї Голодомору-геноциду, блокада Української Соціалістичної Радянської Республіки (УСРР) у 1932–1933 роках була складовою Голодомору.
22 січня 1933 року ухвалили директиву ЦК ВКП(б) і Раднаркому СРСР “Про попередження масових виїздів голодуючих селян за продуктами”.
Наступного дня, 23 січня, ухвалили постанову політбюро ЦК КП(б)У щодо недопущення масового виїзду “одноосібників” і колгоспників, заборони продажу залізничних квитків селянам. Ці документи мали ключове значення в розвитку подій Голодомору.
“Вони ввели суворі заходи, які обмежували переміщення селян і посилювали репресії. До жодного іншого адміністративного регіону СРСР чи республіки подібного рішення не було застосовано”, – зазначили в музеї.
Радянський уряд фактично заборонив селянам УСРР та Кубані (де переважало українське населення) залишати території, охоплені голодом. Це позбавляло їх шансу вижити.
Влада хотіла так не допустити поширення інформації про трагедію. Офіційно це пояснювали “боротьбою з куркульськими елементами”, які нібито “поширюють антирадянські чутки”.
Після ухвалення цих рішень залізничні станції, дороги та інші шляхи взяло під контроль ОГПУ(“Объединённое государственное политическое управление”, політична спецслужба при Раднаркомі СРСР), а людей, які намагалися виїхати без дозволу, арештовували.
Органи ОГПУ отримали необмежені повноваження для розшуку “дезертирів” та тих, хто шукав їжу в інших регіонах.
“Ці постанови є прямим доказом організованого характеру Голодомору. Вони підтверджують, що радянська влада свідомо ізолювала голодуючі регіони, забезпечувала контроль над населенням із використанням репресивних методів, а також ігнорувала гуманітарну катастрофу, поставивши ідеологічні цілі вище за життя мільйонів людей”, – наголосили в музеї Голодомору.
- Після аналізу дій радянських керівників, 28 листопада 2006 року суд визнав факт геноциду українців під час Голодомору 1932-1933 років доведеним. Закон України № 376-V визнає його наругою та приниженням Українського народу.
- Щороку в четверту суботу листопада українці згадують трагічні події минулого, вшановуючи пам’ять мільйонів жертв Голодоморів. У 2024 році День пам’яті жертв Голодоморів припадає на 23 листопада.
- “Лише Богові відомі всі жахіття і злочини, які тоді кремлівська влада вчинила з українцями, масово прирікши їх на страшну, мучительну, повільну тілесну смерть від голоду”, – Митрополит Київський та всієї України Епіфаній вшанував жертв Голодоморів.
Генеральний секретар НАТО Марк Рютте здійснить дводенний візит до Вашингтона, де зустрінеться з президентом США Дональдом Трампом, держсекретарем Марко Рубіо, міністром оборони Пітом Гегсетом, та членами Конгресу.
Сербія віддана стратегічному партнерству зі США та має намір розвивати співпрацю з Вашингтоном у всіх сферах — від енергетики до штучного інтелекту, повідомив президент країни Александар Вучич за результатами зустрічі з представником Державного департаменту США з питань Європи Бренданом Ханраханом.
Сенатор-республіканець Ліндсі Грем спрогнозував “рекордний потік озброєння” Україні вже найближчими днями.
Під час Саміту щодо майбутнього Нової Каледонії було підписано проект угоди, згідно з якою Франція закріпить у конституції новий статус архіпелагу, визнавши державою у своєму складі.
У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 13 липня. На даний час загалом відбулося 152 бойових зіткнення.