Італія виділить €500 тисяч на відновлення Спасо-Преображенського собору в Одесі

Джерело: Одеська міська рада
Цього тижня Італія та ЮНЕСКО підписали угоду щодо виділення коштів на ремонт Спасо-Преображенського собору в Одесі, який влітку 2023 року зазнав пошкоджень внаслідок російських атак.
В Одесі з офіційним візитом перебуває італійська урядова делегація під головуванням спеціального посланника з питань відбудови та зміцнення стійкості України Давіде Ла Чечіліа.
У жовтні 2023 року Італія взяла патронат над відбудовою Одеси та розпочала активну співпрацю з ЮНЕСКО з цього питання.
Пан Чечіліа відзначив, що італійці проявляють значний інтерес до України. А з початком головування Італії у G7, з 1 січня 2024 року, питання відбудови України внесено у пріоритети “Великої сімки”.
“Вже цього тижня відбулося підписання угоди між Італійською Республікою та ЮНЕСКО, відповідно до якої Італія робить внесок 500 тис. євро на проведення першочергових відновлювальних робіт у Спасо-Преображенському соборі”, – повідомили в Одеській міськраді.
А також зазначили, що в планах – підписання тристороннього меморандуму про співпрацю щодо відбудови Одеси (Італія – Україна – ЮНЕСКО), а також безпосередньо між Італією й Україною, де будуть позначені галузі співпраці.
У межах круглого столу координаторка ЮНЕСКО в Україні Кʼяра Децці Бардескі презентувала основні напрямки співпраці, серед яких термінова стабілізація пошкоджених пам’яток, створення майстер-плану управління об’єктами культурної спадщини. А в перспективі – розроблення рекомендацій та протоколів щодо захисту та розвитку Одеси відповідно до принципів сталого розвитку.
Для цього буде створено Наглядову раду, до якої увійдуть всі сторони тристороннього меморандуму, зокрема представники органів влади центрального та місцевого рівня. А також стратегічний, технічний та науковий комітети. Останній, крім українських фахівців, включатиме науковців Політехнічного інституту Мілана та музеїв Трієнале Мілана і MAXXI – національного музею сучасного мистецтва та архітектури в Римі.
Нагадаємо, що внаслідок російського обстрілу у ніч на 23 липня окупанти влучили ракетою у Спасо-Преображенський собор. Ворог фактично знищив вівтарну частину, яку доведеться зносити.
“Попали саме в серце собору – вівтарну частину. Це найголовніше місце, яке може бути в храмі: вівтар, де завершується божественна літургія. Цей вівтар просто зник”, – сказав Максиміан Погореловський, протоієрей, представник Одеської єпархії УПЦ.
За його словами, “чудом” вцілила Касперівська ікона Божої Матері, яка перебувала в епіцентрі вибуху.
- Італійська влада засудила атаки Росії Одесу та, зокрема, знищення Спасо-Преображенського собору. Як зауважила прем’єр-міністерка Джорджія Мелоні, італійські майстри, котрі мають унікальні навички реставрації, допоможуть Україні відновити цю пам’ятку архітектури.
- Кабінет міністрів Італії у вівторок, 19 грудня, ухвалив рішення щодо продовження постачання військових “засобів, матеріалів та обладнання” Україні до кінця 2024 року.
- Виданню Reuters джерело, знайоме з планами Італії, повідомило, що країна використає своє головування у G7, щоб посилити підтримку України.
У межах візиту до Франції відбулися двосторонні переговори делегації України з делегацією США у складі державного секретаря Марко Рубіо, спецпредставників президента Сполучених Штатів Стівена Віткоффа та Кіта Келлога.
17 квітня Україна та США підписали меморандум про намір укласти угоду про спільний видобуток українських корисних копалин, підтвердила міністерка економіки Юлія Свириденко.
В Україні розробили довідник з інструкцією впровадження загальнонаціональної хвилини мовчання для громад.
Президент США Дональд Трамп зробив чергову заяву щодо глави Українською держави, відзначивши, що не є фанатом Володимира Зеленського.
Міноборони кодифікувало та допустило до експлуатації у Силах оборони України дистанційно керовану самохідну броньовану платформу UNEX UGV українського виробництва для виконання завдань з логістики, евакуації, розмінування тощо.