Байден хоче, аби до літа країни G7 погодили використання заморожених активів РФ для України

Джерело: Bloomberg

За даними джерел президент США Джо Байден прагне, аби до саміту країн G7 лідери Великої сімки дійшли згоди щодо надання допомоги Україні з заморожених активів РФ.

Посадовці G7 обговорювали варіанти використання заморожених активів Центрального банку Росії на суму 280 мільярдів доларів, включаючи використання грошей як застави для залучення боргу або видачу гарантій проти заморожених коштів, повідомили люди, які говорили на умовах анонімності.

Перемовини тривають у той час, коли Україні невистачає артилерії та інших боєприпасів на тлі затримки допомоги від США, тому інші союзник терміново намагаються знайти поставки.

Джерела також повідомили, що у приватних розмовах Байден попередив союзників, що у випадку програшу України міжнародний порядок буде перевернуто щонайменше на 50 років.

Всі союзники погоджуються, що заморожені активи не потрібно повертати Росії, поки вона не пообіцяє, що відбудовуватиме Україну. Водночас у G7 немає єдності у питанні щодо законності конфіскації російських активів та передачі їх Україні.

За даними джерел, Байден хотів би, щоб заморожені активи використовувалися для фінансування потреб українського бюджету, а потім і для відновлення України.

Водночас президент США не вважає, що використання заморожених коштів замінює потребу в допомозі, сказав один із джерел.

Зазначається, що у Білому домі вважають неправильним те, що Росія має право вирішувати, чи буде вона компенсувати завдані збитки Україні.

Підтримують конфіскацію російських активів Велика Британія та Канада. Водночас вагаються щодо цього рішення Франція та Німеччина.

Однією з проблем є те, що переважна більшість коштів розміщено у Європі, здебільшого через бельгійську розрахункову палату Euroclear, і будь-яка угода потребуватиме підтримки всіх країн G7.

Інша проблема полягає в тому, щоб знайти варіант, який усі союзники вважають юридично обґрунтованим і який допоможе зменшити будь-які ризики для євро.

Росія погрожувала вжити заходів у відповідь, якщо союзники України перейдуть на активи, і дослідила варіанти зупинити будь-які спроби заволодіти коштами.

Енергетики відновили роботу високовольтної повітряної лінії живлення, що з’єднує тимчасово окуповану Запорізьку АЕС з енергосистемою України. Вона була пошкоджена через російські обстріли.

Британець зізнався, що здійснив підпал лондонського підприємства, пов’язаного з Україною, і що він отримав гроші від іноземної розвідки, ймовірно, російської.

Оперативно-тактичне угруповання “Харків” заперечило інформацію про те, що у Харківську область перекинули північнокорейських військових.

Міністр закордонних справ Польщі, Радослав Сікорський, заявив, що застосування Росією нової балістичної ракети “Орєшнік” з одного боку — ескалація, а з іншого — вияв розпачу, бо Путін не може перемогти.

Росія регулярно атакує Україну балістичними ракетами, третина з яких – ракети з КНДР, які можуть працювати лише завдяки західним компонентам.