Астрономи виявили раніше невідомі супутники, що обертаються навколо планет Сонячної системи
Джерело: CNN
Астрономи виявили три раніше невідомі супутники навколо Урана і Нептуна – найвіддаленіших планет нашої Сонячної системи.
Один супутник було помічено на орбіті Урана (перше подібне відкриття за понад 20 років), інші два супутники – на орбіті Нептуна.
“Три нещодавно відкриті супутники є найслабшими, які коли-небудь були знайдені навколо цих двох планет-крижаних гігантів за допомогою наземних телескопів. Потрібна спеціальна обробка зображень, щоб виявити такі тьмяні об’єкти”, — сказав Скотт С. Шеппард, астроном з Інституту науки Карнегі.
Ці відкриття будуть корисними для місій, які можуть бути заплановані для ретельнішого дослідження Урану та Нептуна в майбутньому, що є пріоритетом для астрономів, оскільки крижані планети детально спостерігали лише за допомогою “Вояджера-2” у 1980-х роках .
Про відкриття трьох супутників 23 лютого оголосив Центр малих планет Міжнародного астрономічного союзу.
Новознайдений супутник Урана є 28-м за рахунком, який спостерігали на орбіті планети, і також, ймовірно, найменший, діаметром 8 кілометрів. Супутнику,який назвали S/2023 U1, потрібно 680 земних днів, щоб зробити один оберт навколо планети. У майбутньому крихітний супутник буде названо на честь героя Шекспіра, відповідно до традиції супутників Урана носити літературні назви.
Шеппард помітив супутник Урана в листопаді та грудні, виконуючи спостереження за допомогою телескопів Magellan в обсерваторії Лас Кампанас у Чилі. Він працював з Мариною Брозович і Бобом Джейкобсоном з Лабораторії реактивного руху NASA в Пасадені, Каліфорнія, щоб визначити орбіту супутника.
Телескопи Magellan також зіграли ключову роль у тому, щоб допомогти Шеппарду знайти яскравіший із двох нових супутників Нептуна, S/2002 N5. Телескоп Subaru, розташований на сплячому вулкані Мауна-Кеа на Гаваях, допоміг Шеппарду та його співробітникам, астроному Девіду Толену з Гавайського університету, астроному Чаду Трухільо з Університету Північної Арізони та вченому-планетологу Патрику Софії Лікавці з Кіндайського університету в Японії зосередитися на інший надзвичайно слабкий супутник Нептуна, S/2021 N1.
Обидва супутники, які доводять загальну кількість відомих природних супутників Нептуна до 18, були вперше помічені у вересні 2021 року, але потребували подальших спостережень за допомогою різних телескопів протягом останніх кількох років, щоб підтвердити їхні орбіти.
Яскравий супутник S/2002 N5 має діаметр 23 кілометри, і йому потрібно майже дев’ять років, щоб завершити орбіту Нептуна, тоді як слабкий супутник S/2021 N1 має діаметр приблизно 14 кілометрів. Для одного оберту навколо Наптуна йому знадобиться близько 27 років.
Обидва з часом отримають нові назви, які відсилають до морських богинь Нереїд із грецької міфології. Нептун був названий на честь римського бога моря, тому супутники планети названі на честь менших морських богів і німф.
Щоб знайти всі три супутники, потрібно було зробити десятки коротких п’ятихвилинних експозицій протягом трьох-чотирьох годин у різні ночі.
Вивчаючи віддалені кутові орбіти супутників, Шеппард припустив, що супутники були виведені на орбіту навколо Урана та Нептуна через гравітаційний вплив планет-гігантів незабаром після їх формування. Зовнішні супутники, що обертаються навколо всіх планет-гігантів у нашій Сонячній системі — Юпітера, Сатурна, Урана та Нептуна — мають схожу конфігурацію.
Цілком можливо, що деякі супутники навколо планет-гігантів є фрагментами колись більших супутників, які зіткнулися з астероїдами чи кометами й розпалися.
Розуміння того, як планети-гіганти захопили свої супутники, допомагає астрономам зібрати воєдино хаотичні перші дні нашої Сонячної системи.
- Астрономи за допомогою телескопу “Хаббл” виявили молекули води в атмосфері невеликої гарячої екзопланети на відстані 97 світлових років від Землі.
- Астрономи виявили 85 планет за межами нашої Сонячної системи з температурою, яка може бути достатньо низькою для життя.
У суботу, 19 квітня Україна та Росія за посередництва Об’єднаних Арабських Еміратів провели обмін полоненими. Додому повернулись 277 українських військових.
Президент України Володимир Зеленський відреагував на заяву очільника Росії Володимира Путіна щодо тимчасового призупинення бойових дій з 19 до 21 квітня.
Президентка Румунії Мая Санду розповіла, що на парламентських виборах 28 вересня Кремль намагатиметься змінити керівництво Молдови на підконтрольних йому людей і використати Молдову проти України.
Спецпредставник США з питань України Кіт Келлог в інтерв’ю телеканалу Fox News заявив, що Україна не стане членом НАТО. За його словами, питання про вступ України до альянсу наразі не обговорюється.
Загострення кризи у вугільній галузі Росії продовжує негативно впливати на суміжні сектори економіки. Особливо серйозно постраждали залізничні перевезення, які зіштовхнулися з гострим дефіцитом вантажів.