Україна здійснила рекордну кількість ударів по російських нафтових об’єктах у листопаді
Джерело: Bloomberg
У листопаді українські Сили оборони України щонайменше 14 разів застосували дрони для ударів по російських нафтопереробних заводах, підрахував Bloomberg на основі публічних заяв обох сторін. Попереднім рекордним місяцем був серпень (12 ударів).
Також були здійснені чотири атаки на нафтові термінали у чорноморських портах. Унаслідок пошкодження причалів у Новоросійську затримки з відвантаженням нафти тривали кілька днів. Тоді як наприкінці місяця українські безпілотні катери атакували біля Босфору у Чорному морі два підсанкційні танкери, які перевозили російську нафту.
1 грудня був підірваний ще один танкер — щоправда, уже біля західного узбережжя Африки. Він перевозив російський газойль.
Серед НПЗ, які зазнали ударів, — Афіпський НПЗ під Краснодаром, один із найбільших на півдні Росії, потужністю 9,1 млн тонн нафти на рік.
З середини листопада простоює належний “Роснафті” Рязанський НПЗ. Після дронової атаки зупинилася головна установка для переробки, потужність якої становить майже половину від загальної потужності заводу — 17,1 млн тонн на рік. Інша установка була зупинена внаслідок атаки безпілотників 24 жовтня.
Роботу також зупиняв Волгоградський НПЗ “Лукойла” (13,7 млн тонн) через пошкодження установки первинної переробки нафти, на яку припадає близько 20% потужності заводу.
Крім того, безпілотники вдарили по НПЗ “Орскнефтеоргсинтез”, розташованому за 1400 км від України — у місті Орськ Оренбурзької області РФ.
Україна почала більш-менш регулярно атакувати російські НПЗ дронами з кінця 2023 року, втім, до нинішньої хвилі кількість ударів коливалася від одного до дев’яти на місяць.
За оцінкою Kpler, середньодобовий обсяг нафтопереробки в Росії скоротився приблизно до 5 млн барелів, окрім того, “існують ризики подальшого зниження”. За даними попередніх років, наприкінці осені РФ переробляла від 5,3 до 5,5 млн барелів на добу.
- Підрозділи Сил безпілотних систем за три доби знищили три російські зенітні ракетні комплекси – “Бук-М1”, “Бук-М2” та “Тор-М2”. Загальна вартість ураженої техніки оцінюється приблизно у 60 млн доларів.
- У ніч на 20 листопада підрозділи Сил оборони України завдали повторного вогневого ураження по Рязанському нафтопереробному заводу у Рязанській області РФ.
- Сили безпілотних систем ЗСУ уразили Зуївську та Старобешівську теплові електростанції, розташовані на тимчасово окупованій території Донецької області.
Москва готова до мирних переговорів з Україною на основі так званих “Стамбульських домовленостей”, заявив глава РФ Володимир Путін.
Під час саміту G7, президент США Дональд Трамп був “надзвичайно вражений та сповнений ентузіазму” через результати далекобійних атак України по цілях углиб території Росії. Також глава Білого дому погодився на посилення санкцій проти російського енергетичного сектору.
Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров заявив, що Москва більше не вважає США “об’єктивним посередником” у контексті війни проти України та звинуватив Вашингтон у посиленні тиску на Росію.
В Україні стартував перший етап трансформації Сил оборони, у межах якого запровадили нові мотиваційні контракти для військовослужбовців і цивільних.
Росія розглядає можливість імпорту бензину та дизельного пального, а також запровадження субсидій для стримування цін на тлі дефіциту, спричиненого українськими ударами по нафтопереробних заводах.