Шевченківська премія-2024: оголошено лауреатів
Джерело: указ президента України №143/2024
Оголошено імена лауреатів Національної премії України імені Тараса Шевченка 2024 року.
Відтак, Національну премію України імені Тараса Шевченка 2024 року присуджено:
- Артистці Джамаладіновій Сусані Алімівні (Джамалі), — за альбом “Qirim”;
- Художникові Єрмоленку Андрію Івановичу, — за серію художніх робіт “Ukrainian resistance // Український опір”;
- Поетові Лазуткіну Дмитру Михайловичу, — за книгу поезій “Закладка”;
- Журналістам Малолєтці Євгену Костянтиновичу, Чернову Мстиславу Андрійовичу, Степаненко Василисі Іллівні,— за серію журналістських матеріалів про облогу Маріуполя (репортажі, фото та відеорепортажі, розслідування та фільм “20 днів у Маріуполі”);
- Композиторці Цепколенко Кармеллі Семенівні, — за кантати “Читаючи історію” за поезією Оксани Забужко, “Звідки ти, чорна валко, пташина зграє?” за поезією Сергія Жадана, Дуель-Дует для скрипки та контрабасу, Симфонію № 5;
- Поетесі Чорногуз Ярині Ярославівні,— за книгу поезій “[dasein: оборона присутності]”;
- Режисерові-постановнику Уривському Івану Сергійовичу, художниці-постановниці Овсійчук Тетяні Володимирівні, хормейстерці Карпенко Сусанні Євгеніївні, — за виставу “Конотопська відьма” за повістю Григорія Квітки-Основ’яненка Національного академічного драматичного театру імені Івана Франка.
Розмір Національної премії України імені Тараса Шевченка на 2024 рік становить 429 тисяч гривень кожна.
Зазначимо, що президент України Володимир Зеленський і перша леді Олена Зеленська взяли участь у церемонії вручення Національної премії імені Тараса Шевченка 2024 року.
“Ми сьогодні відзначаємо достойних лауреатів Шевченківської премії. Дякуємо їм”, – сказав глава держави.
Президент закликав присутніх ушанувати пам’ять українських митців, чиї життя забрала російська війна.
“Вікторія Амеліна. Володимир Вакуленко. Антон Романченко. Віктор Онисько. Іван Кузьмінський. Та багато-багато інших… Хто творив і додавав разом з усіма глибокого сенсу простому звертанню “українці, українки”. Я прошу зараз ушанувати пам’ять усіх, чиє життя стало життям України”, – сказав Володимир Зеленський.
Він зазначив, що війна може забрати від нас талановиту людину, але ніколи не забере памʼять про те, скільки цей талант подарував Україні й нашим людям, і не забере поваги до нього.
“Я хочу, щоб ніколи не згасала памʼять про українські таланти. Щоб ніколи не згасала сила українських талантів. І щоб завжди в Україні звучали оплески українським талантам”, – додав президент.
На урочистому заході були присутні: Голова Верховної Ради України Руслан Стефанчук, керівник Офісу Президента Андрій Єрмак та його заступники, голова Комітету з Національної премії України імені Тараса Шевченка Євген Нищук, т. в. о. міністра культури та інформаційної політики Ростислав Карандєєв та інші офіційні особи.
Також на вручення премії були запрошені військовослужбовці Збройних сил України, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, працівники Державної служби України з надзвичайних ситуацій.
Довідково. Національна премія України імені Тараса Шевченка – державна нагорода за найвидатніші твори літератури й мистецтва, публіцистики та журналістики, які є вершинним духовним надбанням українського народу, утверджують високі гуманістичні ідеали, збагачують історичну пам’ять народу, його національну свідомість і самобутність, спрямовані на державотворення й демократизацію українського суспільства. Цього року розмір премії становить 429 тис. грн кожна.
- В Україні заснували премію у сфері фотомистецтва імені Миколи Анацького, який загинув внаслідок авіакатастрофи в Броварах у січні 2023 року.
- Документальний фільм українського режисера Мстислава Чернова “20 днів у Маріуполі” здобула премію BAFTA як найкращий документальний фільм.
Президент Володимир Зеленський підписав указ №13/2025, котрим вніс зміни до положень про проходження військової служби іноземцями та особами без громадянства.
У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 5 січня. На даний час відбулося 177 бойових зіткнень.
Президент Володимир Зеленський у тригодинному інтерв’ю блогеру Лексу Фрідману зокрема згадав про перші дні повномасштабного вторгнення та розповів як бачить припинення вогню.
Президент Володимир Зеленський наголосив, що для нього важливо відповідати на інтерв’ю виключно українською мовою. Він зауважив, що добре розуміє російську та ця мова не зазнає утисків в Україні.
Президент Володимир Зеленський пояснив, що під час повномасштабної війни неможливо провести вибори, яким можна було довіряти.