В Ісландії запровадили надзвичайний стан через виверження вулкану
Джерело: BBC
На півдні Ісландії оголосили надзвичайний стан після чергового виверження вулкана на півострові Рейк’янес.
Це вже четверте виверження в Ісландії з грудня, підтвердила метеорологічна служба країни.
За даними місцевих ЗМІ, лава досягла східних оборонних споруд навколо невеликого містечка Гріндавік. Мешканців влада евакуювала.
Потужні та швидкі потоки лави зафіксували пізно в суботу. Метеорологічне управління Ісландії повідомило, що 17 березня потоки лави все ще активні, але швидкість, з якою вони рухалися, почала сповільнюватися.
Директор цивільної оборони Ісландії Відір Рейніссон зазначив, що все, що можна було зробити, аби підготуватися до виверження, було зроблено, і найбільше занепокоєння викликає вплив на інфраструктуру.
За даними служби цивільної оборони країни, виверження почалося ввечері 16 березня на північ від Гріндавіка. На кадрах видно клуби диму та сяючу магму, що вирує з землі.
- Джерело: BBC
- Джерело: BBC
- Джерело: BBC
Виверження не торкнулося головного міжнародного аеропорту, який розташований на північний захід від Гріндавіка.
Хоча загроза вулканічної активності зменшилася — місцева влада попереджає про можливість подальших вивержень, оскільки магма продовжує накопичуватися під землею, зумовлюючи підйом ґрунту в цьому районі.
Блакитна лагуна наразі залишається закрита до подальшого повідомлення як запобіжний захід.
Ісландія, розміром приблизно з американський штат Кентуккі, може похвалитися більш ніж 30 діючими вулканами, що робить північноєвропейський острів основним місцем для вулканічного туризму — нішевого сегмента, який приваблює тисячі шукачів гострих відчуттів.
Ісландія має 33 активні вулканічні системи та розташована над так званим Серединно-Атлантичним хребтом, межею між двома найбільшими тектонічними плитами на планеті.
Востаннє на півострові Рейк’янес була вулканічна активність 800 років тому — і виверження тривали десятиліттями.
Це вже сьоме виверження з 2021 року, і вчені вважають, що територія вступає в нову вулканічну еру, яка може тривати десятиліттями чи навіть століттями.
У листопаді 2023 року влада країни розпочала зведення оборонних споруд, які можуть відвести потоки лави від житлових будівель та критичних об’єктів інфраструктури.
- 14 січня на південному заході Ісландії почалося виверження вулкана. Вже до середини дня потоки розплавленої лави досягли околиць невеликого рибальського містечка, підпаливши будинки. Місто евакуювали напередодні.
- У південно-західній частині Ісландії стався другий випадок виверження вулкана за цей рік, що вже є шостим подібним випадком на півострові Рейк’янес з 2021 року.
- На південно-західному японському острові Суваносе почав вивергатися вулкан Отаке.
- Землетрус магнітудою 6,2 стався у віддаленому гірському окрузі на північному краю Цинхай-Тибетського плато близько опівночі 18 грудня. На цей час відомо про 118 загиблих та сотні постраждалих.
- В Ісландії оголосили надзвичайний стан після низки землетрусів. Влада наказала тисячам осіб, які проживають у південно-західному місті Ґріндавік, покинути його у межах запобіжних заходів.
Громадська організація “Справа Громад” оголосила про розіграш оригіналу малюнка “Ми і є фортифікації”, створеного художником-аніматором Fill Feaouill. Кошти, зібрані під час благодійної лотереї, підуть на закупівлю нових екскаваторів для потреб оборони. Ініціативу підтримав п’ятий президент України, лідер партії “Європейська Солідарність” Петро Порошенко, який особисто фінансує постачання техніки для будівництва фортифікаційних споруд.
Біотехнологічна компанія Colossal Biosciences зі США оголосила про намір повернути до життя гігантського моа – безкрилого птаха з Нової Зеландії, який зник через кілька століть після прибуття перших людей на острови. Висота цього птаха сягала трьох метрів, а задніми лапами він міг завдати серйозного удару.
У селі Першотравневе Зміївської громади дерево впало на 56-річну жінку – від отриманих травм вона загинула на місці. У самому Харкові троє осіб постраждали внаслідок обвалення даху приватного будинку в Салтівському районі. Їм надають медичну допомогу.
Президент Чехії Петр Павел заявив в інтерв’ю BBC, що Захід не повинен тиснути на Україну з вимогою якнайшвидше звільнити всі окуповані території, якщо це означатиме надмірні людські втрати. За його словами, підтримка України має ґрунтуватися на реалістичному підході, а не на примарних очікуваннях миттєвої перемоги.
Коли мова заходить про турботу про здоров’я, більшість людей згадує про харчування, фізичну активність або психічний стан. Але часто поза увагою залишається один важливий аспект – стан ротової порожнини.