Сербія може вийти з Ради Європи, якщо члени дозволять приєднатися Косово

Джерело: Bloomberg

За словами президента Сербії Александара Вучича, Сербія розглянула б можливість виходу з Ради Європи, якщо Косово приймуть до організації.

Більшість із 46 членів Ради Європи визнали Косово як окрему країну, проте їх спроба приєднатися до групи викликає суперечку, яку ЄС намагався вирішити протягом більш ніж десяти років посередницьких переговорів між балканськими ворогами.

Прийняття заявки Косова на приєднання до організації “де-факто означало б вигнання Сербії”, сказав Вучич.

“Ми побачимо, залишиться Сербія чи ні, [якщо Косово приймуть до організації]. Можливо, вони воліли б мати Косово в Раді Європи замість Сербії”, – сказав він.

Сербія все ще вважає Косово частиною своєї території і покладається на Китай і Росію, кидаючи виклик її суверенітету. Росія була виключена з Ради Європи у 2022 році після їх повномасштабного вторгнення в Україну. 

І Сербія, і Косово прагнуть приєднатися до Європейського Союзу, але їм необхідно нормалізувати відносини, щоб мати право на потенційне членство.

ДОВІДКА: Косово – частково визнана держава на Балканах, чию незалежність визнали 97 держав-членів ООН.

Внаслідок війни 1999 року між сербами та албанцями край перейшов під контроль ООН. 17 лютого 2008 року парламент Косова проголосив незалежність краю в односторонньому порядку. Сербія досі не визнає незалежності Косова, через що країна не має остаточного визнання у світі. 2016 року підписано Угоду про асоціацію між Косовом та Європейським Союзом. Держава є потенційним кандидатом на вступ у ЄС.

Косово межує з Північною Македонією на півдні, Сербією на сході та півночі, Албанією на південному заході та Чорногорією на північному заході.

Албанська більшість (92%), що проживає в Косові, яка й вимагала незалежності, контролює всю територію краю, за винятком декількох громад, більшість в яких становлять серби.

Служба зовнішньої розвідки (СЗР) повідомляє, що за перші п’ять діб квітня фіксується розгортання нової хвилі інформаційної атаки проти України. Російські спецслужби намагаються просувати звинувачення перед країнами ЄС та США у нібито небажанні Києва вести переговори щодо завершення війни.

У ніч на 5 квітня безпілотники Служби безпеки України уразили в Самарській області РФ завод “Промсинтез”. 

Поїздка посланця Кремля Кирила Дмітрієва до Вашингтона багато говорить про політику президента США Дональда Трампа щодо РФ і України.

На 5 квітня у всіх 50 штатах Америки, а також у Канаді, Великій Британії, Франції, Німеччині, Мексиці та Португалії заплановано близько 1200 протестів проти політики президента США Дональда Трампа та його соратника Ілона Маска.

У Кривому Розі продовжує зростати кількість постраждалих унаслідок ракетно-дронової атаки РФ по місту ввечері 4 квітня.