Euractiv: Збільшення експорту Вірменії до РФ викликає занепокоєння щодо обходу санкцій

Джерело: Euractiv

Попри погіршення політичних відносин між Вірменією та Росією, двостороння торгівля процвітає, змушуючи західних партнерів дивуватися підходу Єревана до запроваджених санкцій.

Після санкцій проти Москви експорт Вірменії до Росії зріс втричі у 2022 році, а після подвоївся у період з січня по серпень 2023 року, що стало підставою для звинувачень стосовно дотримання цією країною режиму західних санкцій.

Хоча політичні відносини Вірменії з Росією за минулі кілька років значно погіршилися, двостороння торгівля все ж процвітала.

Зауважується, що після приєднання Вірменії до Євразійського економічного союзу під керівництвом Росії в 2014 році, РФ стала торговим партнером країни номер один. Частка Росії в зовнішньому експорті Вірменії ще більше зросла після повномасштабного вторгнення в Україну.

У 2023 році торгівля з Росією становила понад 35% зовнішньої торгівлі країни, тоді як частка ЄС у загальному обсязі – 13%.

Висока залежність економіки Вірменії від торгівлі з Росією практично унеможливила приєднання країни до санкцій проти Москви без ризику безпрецедентного економічного падіння. Ця зростаюча економічна залежність від російського ринку, однак, не перешкоджає спробам вірменського уряду повільно змінити геополітичну орієнтацію на Захід.

Навпаки, напруга між Кремлем і Єреваном, включаючи відкриту незгоду Вірменії зі вторгненням РФ, продовжує зростати паралельно зі збільшенням обсягів торгівлі.

Багато хто у Вірменії стурбований тим, що Кремль може використовувати економічну залежність країни як політичний важіль. Недавні опитування показують, що 40% населення вважають Росію найбільшою політичною загрозою для своєї країни після Туреччини та Азербайджану.

У 2022 році обсяг торгівлі між Вірменією та Росією зріс майже вдвічі, сягнувши $5,3 млрд. Ця тенденція стрімко зберігалася у 2023 році та в перших місяцях 2024 року. Збільшення експорту Вірменії до Росії значною мірою відбувається шляхом реекспорту продукції з третіх країн.

Згідно з базою даних UN Comtrade, перелік товарів, експортованих з Вірменії до Росії за минулі два роки, здебільшого становить мобільні телефони, комп’ютери, навушники та інше технічне обладнання. У минулі місяці також зростає реекспорт діамантів і золота.

Одначе, щоб уникнути можливих проблем із дотриманням режиму санкцій, уряд Вірменії оприлюднив дані про торгівлю з Росією.

Також, аби посилити нагляд за можливим обходом санкцій зареєстрованими у Вірменії компаніями, влада країни у 2023 році запровадила обов’язкові державні ліцензії на постачання до Росії мікрочіпів, трансформаторів, відеокамер, антен та іншого електронного обладнання.

The Weatherman Foundation – це благодійний фонд, створений американкою Елізабет Везермен та її чоловіком Ендрю Данканом невдовзі після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Президенткою Фонду його Меган Моббс. Меган  – донька генерала армії США, радника президента Трампа Кіта Келлога. Для неї головне не титули, а вибір, коли Росія напала на Україну, подружжя вирішило діяти і заснувало фонд на честь батька, який у молодості був військовим кореспондентом і знав, що таке війна зсередини.

На одному з пляжів на заході Ірландії подружжя Кейт і Джон Гей натрапило на пляшку з посланням, яка пропливла майже 3 тисячі кілометрів через Атлантичний океан. У ній була записка від пари закоханих – Аніти Моран та Бреда Сквайрса – яку вони залишили ще у 2012 році після побачення на канадському острові Белл.

Останні події в Польщі, пов’язані з демонтажем українських символів та ігноруванням проявів ксенофобії, засвідчують тривожну тенденцію: польська держава не дає належної відповіді на зростання антиукраїнських настроїв. Про це пише польський журналіст і публіцист Міхал Ольшевський у своїй колонці для “Gazeta Wyborcza”.

У Держдумі Росії готуються до розгляду законопроєкту, який дозволить притягати до кримінальної відповідальності “іноагентів” після першого ж порушення закону – без попереднього адміністративного покарання. Про це повідомив спікер Держдуми В’ячеслав Володін у своєму Telegram-каналі.

Платформа McHire, яку McDonald’s використовує для прийому на роботу нових співробітників, виявилася вразливою до елементарного злому. Двоє незалежних дослідників кібербезпеки – Ієн Керролл і Сем Каррі – з’ясували, що до внутрішньої системи, яка обробляє заявки кандидатів, можна було увійти, просто ввівши логін і пароль “123456”.