НАТО – 75 років: як утворився Альянс та хто перший приєднався

Джерело: Букви
Сьогодні, 4 квітня, 75 років з дня заснування найбільшого військового альянсу в мирний час – Організації Північноатлантичного договору.
Причини створення
Після Другої світової війни європейські країни намагалися відновити свою економіку та були стурбовані своєю безпекою.
Зростали також побоювання радянського експансіонізму. Радянський лідер Йосип Сталін встановив своє керівництво та комуністичні уряди в більшості країн Східної Європи до 1949 року.
Це зробило менші країни Європи більш вразливими як до радянських впливів, так і до нападів.
США, які на той час відвернулися від своєї традиційної політики дипломатичного ізоляціонізму, занепокоїлися, що комунізм може стати домінуючою силою в усьому світі.
США надавали допомогу через план Маршалла, щоб сприяти економічній стабілізації Європи, але європейські країни все ще хотіли більшої впевненості у своїй безпеці.
Американські посадовці побоювалися, що західноєвропейські країни можуть розв’язати питання безпеки шляхом переговорів з Радянським Союзом.
Необхідність оборонної організації була особливо підкреслена блокадою Берліна 1948 року. Це була спроба Радянського Союзу обмежити можливість США, Великої Британії та Франції подорожувати до їхніх секторів міста Берлін, яке на той час було всередині окупованої Росією Східної Німеччини.

Фото: AP
Радянська влада заблокувала всі залізничні, автомобільні та канали доступу до західних зон Берліна, залишивши 2,5 мільйона людей без доступу до їжі, ліків, палива, електроенергії та інших основних товарів.

Фото: AP
Західні держави були змушені майже рік здійснювати постачання до Західного Берліна повітряним транспортом.
Адміністрація президента США Гаррі Трумена вирішила, що європейсько-американський військовий альянс посилить безпеку в Західній Європі.
Це означало б, що США можуть розмістити зброю в державах-членах, полегшуючи відбиття будь-якої потенційної атаки.
Після численних дискусій і дебатів 4 квітня 1949 році було підписано Північноатлантичний договір.

Фото: AP
Початок створення Альянсу
Першими підписантами договору були Бельгія, Велика Британія, Данія, Ісландія, Італія, Канада, Люксембург, Нідерланди, Норвегія, Португалія, США та Франція.
Вони домовилися проконсультуватися один з одним щодо загроз і питань оборони та погодилися, що будь-який збройний напад на одного з членів вважатиметься нападом на них усіх.
Після такої атаки кожен союзник у відповідь вживе “таких дій, які вважатиме за потрібне, включаючи застосування збройної сили”.
НАТО і Радянський Союз
НАТО заявило, що лише частково правда, що вони утворились у відповідь на загрозу з боку Радянського Союзу.
“Насправді створення альянсу було частиною ширших зусиль, спрямованих на досягнення трьох цілей: стримування радянського експансіонізму, заборона відродження націоналістичного мілітаризму в Європі через сильну північноамериканську присутність на континенті та заохочення європейської політичної інтеграції”, — йдеться в документі.
НАТО сьогодні
Зараз Альянс налічує 32 країни. До попередніх 12 членів доєднались: Греція, Іспанія, Німеччина, Польща, Туреччина, Угорщина, Чехія, Литва, Латвія, Естонія, Румунія, Болгарія, Словаччина, Словенія, Албанія, Північна Македонія, Фінляндія, Хорватія, Чорногорія і Швеція.
Штаб-квартира НАТО знаходиться в Брюсселі, Бельгія.
21 грудня 2022 року штаб-квартира НАТО приєдналась до інших визначних місць у світі й вимкнула освітлення до 20:00 за місцевим часом на знак солідарності з Україною, яка тоді потерпала від блекауту через російські атаки.

Фото: НАТО
Останніми членами НАТО стали Фінляндія та Швеція. Фінляндія офіційно стала повноправним членом 4 квітня 2023 року, а Швеція – 7 березня 2024 року.

Фото: Reuters
НАТО і Україна
Україна співпрацює з НАТО з 1992 року, коли вона приєдналася до Ради Північноатлантичного співробітництва (РПСС). У 1994 році Україна підписала Рамковий документ програми “Партнерство заради миру” (ПЗМ).
У 2008 році на саміті в Бухаресті Україна заявила про свої прагнення до членства в НАТО. Проте, План дій щодо членства (ПДЧ) їй не було надано через опозицію Росії та невиконання Україною деяких критеріїв членства.
Після початку російської агресії у 2014 році Україна посилила співпрацю з НАТО. Альянс надав Україні політичну та практичну підтримку, включаючи допомогу в реформуванні Збройних сил.
У 2020 році Україна отримала статус “партнера з розширеними можливостями” НАТО. Це дало Україні доступ до ширшого спектра програм та інструментів НАТО.

Фото з відкритих джерел
30 вересня 2022 року Україна подала заявку на пришвидшений вступ до НАТО.
Альянс неодноразово підтверджував свою підтримку щодо приєднання України.
- У російському МЗС заявили, що не будуть вступати у конфлікт з країнами НАТО навіть попри те, що стосунки між Росією та Альянсом погіршуються.
- Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг пропонує створити фонд союзницьких внесків на суму у 100 мільярдів доларів протягом п’яти років в межах пакета допомоги Україні, який лідери країн Альянсу мають підписати на липневому саміті у Вашингтоні.
- Посли країн Балтії заявили, що НАТО має бути готове до того, що Росія розпочне “екзистенційну” війну проти країн Балтії, “замасковану хуртовиною дезінформації”.
У Генеральному штабі ЗСУ поінформували оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 5 липня. Від початку доби на фронті відбулося 170 бойових зіткнень.
Консервативне видання New York Post опублікувало редакційну статтю, в якій закликає президента США Дональда Трампа відновити постачання озброєння Україні для боротьби з російською агресією.
У ніч проти 5 липня підрозділи Сил безпілотних систем Збройних Сил України у взаємодії з іншими складовими Сил оборони завдали удару по об’єкту воєнно-промислового комплексу країни-агресора — акціонерному товариству “ВНДІР-Прогрес” у місті Чебоксари, Чуваська Республіка РФ.
У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 4 липня. Від початку цієї доби відбулося 136 бойових зіткнень.
Міністр закордонних справ Китаю Ван Ї повідомив високопоставленому дипломату ЄС, що Китай не може прийняти поразки Росії у війні проти України, оскільки це дозволить США зосередитись виключно на Пекіні.